Zaloguj się | Rejestracja

Kalkulacje przed II turą wyborów w gminie Dobra

wtorek, 16 kwietnia 2024 r., godz. 13:12  |  Wersja do druku

W niedzielę, 21 kwietnia mieszkańcy Gminy Dobra będą wybierać wójta. Do II tury przeszły dwie kandydatki - Joanna Napiwodzka z Koalicji Obywatelskiej i Magdalena Zagrodzka ze Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra. Wydaje się, że kilka dni przed wyborami obie kandydatki mają podobne szanse na zwycięstwo.Wójt Gminy Dobra

W wyborach samorządowych w Gminie Dobra wystartowała największa liczba kandydatów na wójta w historii gminy. W I turze wyborów najwięcej głosów otrzymała Magdalena Zagrodzka - 41,55% (4781). Drugie miejsce premiowane przejściem do II tury wyborów zajęła Joanna Napiwodzka, która otrzymała 19,15% głosów (2203). Pozostałe miejsca zajęli Grzegorz Śliwiński - 16,80% (1933), Waldemar Kitlas - 14,56% (1675) i Bogusław Kozioł - 7,94% (914). Łącznie zagłosowało 57,77% (11.604) z 20.085 mieszkańców uprawnionych do głosowania.

Kilka dni przed II turą wyborów wiemy już, że dwóch z trzech kandydatów na wójta zdecydowało się oddać głos na Joannę Napiwodzką, aby - jak argumentują - budować wspólną dla mieszkańców i otwartą dla wszystkich środowisk gminę, wolną od podziałów i konfliktów, stawiając na dialog i współpracę. Kandydatkę z Koalicji Obywatelskiej poparli Bogusław Kozioł i Grzegorz Śliwiński. Oczywiście deklaracje kandydatów nie oznaczają, że wszyscy mieszkańcy, którzy na nich głosowali, wezmą udział w wyborach i również oddadzą głosy na Joannę Napiwodzką. Podchodząc jednak do tematu czysto matematycznie kandydatka Koalicji Obywatelskiej mogłaby liczyć na poparcie ponad 5000 wyborców (suma głosów 3 kandydatów). Trzeci z kandydatów na wójta Waldemar Kitlas, który nie wszedł do II tury wyborów, otrzymał 14,56% głosów (1675). Na razie jednak nie podjął on decyzji o wsparciu którejś z kandydatek i nie wiadomo czy taką decyzję podejmie.

Aktualizacja - 18 kwietnia 2024 r.
W środę, 17 kwietnia w godzinach wieczornych trzeci z kandydatów Waldemar Kitlas opublikował informację o poparciu Magdaleny Zagrodzkiej. Tym samym, jeśli wszyscy mieszkańcy, którzy poparli kandydata z Bezrzecza, zdecydują się zagłosować zgodnie z jego poparcie, to kandydatka Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra będzie mogła liczyć na prawie 6500 głosów.

Wygląda na to, że II tura wyborów na wójta będzie wyrównana i będzie się liczył każdy głos. Kluczowa będzie więc frekwencja. W przypadku gdy obie kandydatki w ponownym głosowaniu otrzymają dokładnie tę samą liczbę głosów, za wybraną uważa się tę kandydatkę, która w większej liczbie obwodów głosowania otrzymała więcej głosów niż druga kandydatka.

Rada Gminy Dobra

Podczas wyborów do Rady Gminy Dobra, które odbyły się 7 kwietnia, żaden z 6 komitetów wyborczych nie uzyskał większości z 21 mandatów. Najwięcej radnych wprowadziła Magdalena Zagrodzka - 9, Koalicja Obywatelska ma 5 mandatów, KWW Grzegorz Śliwiński - 4, KWW Kitlas - 2 i KWW Bogusław Kozioł - 1. Sprawne zarządzanie gminą wymaga minimum 11 mandatów. Potrzebne więc będą koalicje. Jeśli poparcie na poziomie wyborów na wójta utrzyma się również w radzie gminy, to radni z Koalicji Obywatelskiej razem z radnymi z KWW Grzegorza Śliwińskiego i Bogusławem Koziołem będą mieli razem 10 mandatów. Kluczowe będzie więc poparcie 2 pozostałych radnych - Waldemara Kitlasa i Mariusza Lindnera. Wspomniani radni nie podjęli jeszcze decyzji z kim będą współpracować, ale patrząc na sesje Rady Gminy Dobra z ostatnich lat radny Mariusz Lindner prezentował odmienne stanowisko niż Magdalena Zagrodzka. Może więc to być kluczowy głos, który zadecyduje o kształcie koalicji w radzie gminy.

Aktualizacja - 18 kwietnia 2024 r.
Komitet Wyborczy Wyborców Kitlas zdecydował się poprzeć Magdalenę Zagrodzką. Oznacza to, że razem z radnymi, których wprowadziła kandydatka z Mierzyna, mają 11 mandatów, czyli większość w Radzie Gminy Dobra.

Sytuacja powyborcza w regionie

W Powiecie Polickim najwięcej kandydatów do rady powiatu wprowadziła Koalicja Obywatelska - 9. Na pozostałych miejscach są KW GRYF XXI - 6, PiS - 3 i Trzecia Droga - 1. Najprawdopodobniej starostą zostanie Shivan Fate z KO, a koalicja będzie składała się z radnych KO, Gryfa XXI i Trzeciej Drogi.

W Szczecinie prezydentem miasta ponownie został Piotr Krzystek, który w 1. turze wyborów uzyskał ponad 60% głosów. Inaczej już przedstawia się sytuacja w radzie miasta, gdzie Koalicja Obywatelska zyskała aż 19 z 31 mandatów. Może więc rządzić samodzielnie.

W wyborach do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego również najwięcej radnych wprowadziła Koalicja Obywatelska - 15, potem PiS - 10, Trzecia Droga - 3, Koalicja Samorządowa OK Samorząd - 1 i Lewica - 1. Koalicji Obywatelskiej wystarczy więc 1 mandat, aby uzyskać większość w 30-mandatowym sejmiku.

W wyborach samorządowych Koalicja Obywatelska zyskała najwięcej poparcia i będzie zarządzać lub współrządzić największymi ośrodkami w regionie.

Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

Zobacz artykuły powiązane:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama