Zaloguj się | Rejestracja

Szczecin - WIADOMOŚCI, INFORMACJE

SZCZECIN
Województwo zachodniopomorskie, miasto na prawach powiatu
Przeczytaj najnowsze wiadomości ze Szczecina - stolicy województwa zachodniopomorskiego.

RSS Szczecin.Gazeta.pl:

Informacje ogólne:
Szczecin jest jednym z najstarszych i największych miast w Polsce. Prawa miejskie otrzymał 3 kwietnia 1243 roku. Zajmuje 3. miejsce wśród polskich miast pod względem zajmowanej powierzchni i 7. pod względem liczby ludności - wg danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 405 606 mieszkańców. Szczecin należy do Unii Metropolii Polskich.

Rozbudowana gospodarka z udziałem różnych gałęzi przemysłu, sprawia że Szczecin jest jednym z głównych ośrodków gospodarczych regionu. Charakterystyczna dla miasta jest gospodarka morska m.in. znajduje się tu duży port morski. Miasto jest ośrodkiem turystycznym, z dużą liczbą zabytków. Stanowi centrum kulturalne - liczne teatry, muzea i ośrodki kultury. Jest też ośrodkiem religijnym poprzez kurię arcybiskupią, wydziały teologiczne, sanktuarium maryjne.

W Szczecinie znajduje się m.in. zbudowana na początku XIV wieku Baszta Panieńska, jedyna pozostałość po średniowiecznych obwarowaniach miasta. Kolejne zabytki miasta to zbudowany w 1346 roku, a później wielokrotnie przebudowywany, Zamek Książąt Pomorskich, a także Czerwony Ratusz, w piwnicy którego znajduje się herb Szczecina z 1660 r. przeniesiony ze Starego Ratusza.

W czasie zwiedzania Szczecina trafimy do miejsca narodzin księżniczki Zofii Augusty Fryderyki von Anhalt-Zerbst, która w 1745 r. poślubiła późniejszego cara Piotra III i przyjęła imię Katarzyna II. Niestety caryca Katarzyna II już jako władczyni Rosji w dużej mierze przyczyniła się do trzech rozbiorów Polski.

Szczecin graniczy z dwoma parkami krajobrazowymi: Szczecińskim oraz Doliny Dolnej Odry. Miasto jest także otoczone przez 3 puszcze: Wkrzańską, Bukową i Goleniowską.

Informacje podstawowe:
szczecin.jpgSzczecin
Województwo zachodniopomorskie
Miasto na prawach powiatu
Powierzchnia: 300,55 km2
Ludność: 405 606
Gęstość zaludnienia: 1 350 os./km²
Strefa numeracyjna: +48 91
Kod pocztowy: od 70-013 do 71-871
Tablice rejestracyjne: ZSŹródła: wikipedia.pl


Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama