Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad z kandydatkami na wójta w Radiu Szczecin

poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r., godz. 07:15  |  Wersja do druku

W poniedziałek, 15 kwietnia w porannej "Rozmowie pod krawatem" w Radiu Szczecin spotkały się Joanna Napiwodzka i Magdalena Zagrodzka. Z kandydatkami na wójta Gminy Dobra rozmawiał Sebastian Wierciak, redaktor naczelny Polskiego Radia Szczecin.21 kwietnia mieszkańcy Gminy Dobra będą wybierać wójta spośród dwóch kandydatek, które otrzymały największą liczbę głosów w pierwszej turze wyborów. Są to Magdalena Zagrodzka ze Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra oraz Joanna Napiwodzka z Koalicji Obywatelskiej. Obie kandydatki spotkały się w poniedziałek, 15 kwietnia w studiu Radia Szczecina, w programie "Rozmowy pod krawatem". Wywiad przeprowadził redaktor naczelny stacji Sebastian Wierciak.

Budowa obiektu sportowego z basenem w Bezrzeczu

Pierwsze pytanie, z którym musiały zmierzyć się kandydatki na wójta dotyczyło budowy basenu w Bezrzeczu. Radni związani z Magdaleną Zagrodzką zbierają właśnie podpisy pod petycją przeciwko budowie tego sportowego obiektu, w którym miałoby się znajdować m.in. zaplecze szatniowe do nowego Orlika.

Joanna Napiwodzka uważa, że basen w Bezrzeczu powinien powstać. Inwestycja jest już na zaawansowanym poziomie, jest gotowa dokumentacja, były konsultacje z radą sołecką, gmina poniosła już koszty związane z przygotowaniem projektu i nie wolno tych pieniędzy zmarnować. Wycofanie się z tego projektu byłoby finansową i wizerunkową katastrofą. Teren dookoła basenu jest już zagospodarowany. W bezpośrednim sąsiedztwie ma powstać park różany, który dostał już dofinansowanie w kwocie 8,5 mln złotych z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych zasilanych m.in. środkami z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. Wg kandydatki można jednocześnie budować basen w Bezrzeczu, jak również remontować i budować drogi. Są środki zewnętrzne do pozyskania. Joanna Napiwodzka nie zgadza się również z porównywaniem basenu sportowego w Bezrzeczu z Fabryką Wody w Szczecinie, który jest aquaparkiem. Nie chce także, żeby Gmina Dobra była traktowana, jak biedny kuzyn bogatego Szczecina.

Magdalena Zagrodzka uważa, że gminę w tej chwili nie stać na taki obiekt jak basen. Słucha mieszkańców, którzy uważają, że basen jest w tej chwili niepotrzebny. W Szczecinie powstała Fabryka Wody, a mieszkańcy gminy powinni bazować na infrastrukturze miasta. Kandydatka uważa, że zdobycie dofinansowania na budowę basenu nie jest takie proste. Magdalena Zagrodzka zapewniła, że doskonale wie, jakie są potrzeby mieszkańców Bezrzecza, dla niej każde dziecko odciągnięte od komputera jest na wagę złota. Gmina ma np. Orliki, które "cudownie" funkcjonują. Uważa również, że decyzja o budowie basenu powinna zostać podjęta przez nową wójt i nowych radnych. Uważa, że środki na budowę basenu powinny zostać przeznaczone na drogi.

Edukacja w gminie Dobra

Joanna Napiwodzka uważa, że mieszkańcy gminy Dobra zasługują na najwyższej jakości usługi. Potrzebnych jest więcej miejsc w szkołach i przedszkolach, potrzebne są żłobki, trzeba stworzyć bardzo dobrą ofertę edukacyjną. Kandydatka nawiązała też do nowego programu Ministerstwa Sportu i Turystyki "Aktywna Szkoła", który pozwoli na efektywne wykorzystanie przyszkolnych obiektów sportowych przez dzieci, młodzież, a także całe rodziny. Joanna Napiwodzka uważa, że trzeba usunąć dwuzmianowość w szkołach.

Magdalena Zagrodzka zgadza się ze swoją konkurentką w temacie braku miejsc w szkołach i przedszkolach. Uważa m.in., że archiwum dokumentów, które znajduje się w szkole w Mierzynie powinno zostać przeniesione do innego budynku, ponieważ dzieci gnieżdżą się w małych pomieszczeniach, a w szkole w Rzędzinach potrzebne są szatnie i wdrożenie "pewnych nowości, aby fajnie funkcjonowała". Popiera także program "Aktywna Szkoła", który również chciałaby wdrożyć.

Rozwój ścieżek rowerowych

Magdalena Zagrodzka uważa, że ścieżki rowerowe są bardzo potrzebne i brakuje ich w gminie Dobra. Planuje rozbudowę ścieżek i jednocześnie zachwala istniejące trasy dla rowerzystów, m.in. Wołczkowo - Głębokie i Buk - Stolec. Uważa, że Mierzyn i Bezrzecze powinny mieć ścieżki rowerowe, bo dużo dzieci dojeżdża rowerami do szkoły.

Joanna Napiwodzka również uważa, że w gminie Dobra potrzebnych jest więcej ścieżek dla rowerzystów, m.in. Mierzyn - Lubieszyn. Jako wicestarosta optowała za tym, żeby wzdłuż ulicy Granicznej, od centrum Dobrej do Lubieszyna, powstała trasa rowerowa. Starostwo wybrało już wykonawcę projektu tej inwestycji, która uzyskała dofinansowanie z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w kwocie ponad 10 mln złotych. Kandydatka chciałaby, żeby gmina Dobra miała tyle ścieżek rowerowych co Świnoujście, gdzie prawie każdy może dojechać rowerem do sklepu, szkoły, do pracy i znajomych.

Kandydatki na wójta Gminy Dobra przedstawiły również pomysły na funkcjonowanie Zakładu Gospodarki Komunalnej i otrzymały od prowadzącego rozmowę 90 sekund na przedstawienie swoich planów i pomysłów na rozwój gminy.

Całą rozmowę można zobaczyć i posłuchać tutaj - https://fb.watch/rsDcQV6Jr_/


Zobacz artykuły powiązane:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama