Zaloguj się | Rejestracja

Koszty referendum w gminie Dobra

piątek, 24 lipca 2020 r., godz. 15:13  |  Wersja do druku

Referendum kosztowało budżet Gminy Dobra ponad 31 tysięcy złotych. To mniej więcej tyle samo ile kosztowała budowa boiska do piłki plażowej na terenie rekreacyjnym przy jeziorze Stolsko. Za tę kwotę można byłoby też wyposażyć place zabaw w gminie Dobra w dodatkowe urządzenia do zabawy lub utworzyć nowe pracownie komputerowe w szkołach.Na początku czerwca w gminie Dobra odbyło się referendum w sprawie odwołania Wójt Gminy Dobra. Wzięło w nim udział mniej niż 15% uprawnionych do głosowania mieszkańców - znacznie za mało, żeby wynik referendum był wiążący. Do wymaganej frekwencji zabrakło ponad 2800 głosów.

Jak to się stało, że w gminie, która jest na czele wielu rankingów i stawiana za wzór zarządzania finansami, doszło do referendum? Od samego początku budziło ono skrajne emocje. W skład komitetu referendalnego wchodziły osoby, które startowały w 2018 roku w wyborach samorządowych do Rady Gminy Dobra. Referendum wspierali też opozycyjni radni m.in. Paweł Malinowski, Monika Duziak i Mariusz Lindner, w tym kandydatka na wójta w 2018 roku Magdalena Zagrodzka. W związku z tym pojawiły się zarzuty, że za referendum tak naprawdę stoją osoby, które przegrały w ostatnich wyborach i w ten sposób chcą przejąć zarządzanie w gminie Dobra.

Zarzuty związane z referendum były oparte na nieprawdziwych informacjach, co dwukrotnie potwierdził sąd - więcej na ten temat. Jednak inicjatorzy referendum oraz radni, którzy je poparli, do dzisiaj nie przeprosili Wójt Gminy Dobra za publikację nieprawdziwych zarzutów.


Reklama:Referendum kosztowało budżet Gminy Dobra ponad 31 tysięcy złotych. To mniej więcej tyle samo ile kosztowała budowa boiska do piłki plażowej na terenie rekreacyjnym przy jeziorze Stolsko. Za tę kwotę można byłoby też wyposażyć place zabaw w gminie Dobra w dodatkowe urządzenia do zabawy lub utworzyć nowe pracownie komputerowe w szkołach. Dodatkowe koszty poniosła Państwowa Komisja Wyborcza, która sfinansowała m.in. druk kart do głosowania.

Wymieniona kwota to jednak tylko mała część strat, jakie poniosła Gmina Dobra w wyniku referendum i publikowania nieprawdziwych informacji. Koszty utraty dobrego wizerunku gminy są ogromne i mogą być odczuwane przez kilka lat. Firmy nie chcą inwestować w gminie, gdzie osoby wspierające i organizujące referendum publikują nieprawdziwe informacje o korupcji, układach i marnowaniu publicznych pieniędzy. Trudno oszacować ilu nowych podatników nie zdecydowało się zamieszkać w gminie Dobra pod wpływem informacji związanych z referendum. Wartość nieruchomości mieszkańców gminy Dobra również mogła spaść pod wpływem fejkowych wiadomości, nie wspominając już do spadku zaufania do gminy i jej przedstawicieli.

Poprosiliśmy eksperta Panią profesor dr hab. Anetę Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie o komentarz dotyczący wpływu referendum na ekonomię.

Koszty referendum w gminie Dobra:


Dwa tygodnie po referendum Gmina Dobra zajęła pierwsze miejsce w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce, wyprzedzając aż 1547 gmin wiejskich. Autorami rankingu byli ekonomiści z uznanych ośrodków naukowych, a ranking powstał na podstawie siedmiu najważniejszych i najczęściej używanych wskaźników ekonomicznych - więcej o rankingu. Nagrody dla zwycięzców rankingu wręczone zostaną na uroczystej gali podczas Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w grudniu w Karpaczu.

To kolejny wielki sukces naszej gminy. W maju 2020 r. Gmina Dobra po raz kolejny zajęła 1. miejsce wśród 47 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego. Rok temu Gmina Dobra zajęła drugie miejsce, a dwa lata temu - pierwsze. Nasza gmina miała najlepszy indeks finansowy ze wszystkich gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich i powiatów Pomorza Zachodniego. Indeks liczony jest na podstawie 6 wskaźników finansowych i przedstawia m.in. przejrzystość finansów publicznych oraz dbanie o kulturę finansów samorządów. Szczegółowe dane pokazywały, jak poszczególne samorządy zarządzają finansami.

Gmina Dobra jest od lat jednym z liderów rankingów wśród zachodniopomorskich samorządów. W listopadzie 2018 r. nasza gmina zajęła 1. miejsce wśród 48 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego. W październiku 2018 roku Gmina Dobra zajęła bardzo wysokie 24. miejsce wśród 1555 gmin wiejskich w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów. W listopadzie 2017 r. gmina zajęła 21. miejsce (z 1559 gmin wiejskich) w rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju. Ranking, uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy, opracowywany był na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS.

Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama