Zaloguj się | Rejestracja

Wójt Gminy Dobra o referendum

piątek, 05 czerwca 2020 r., godz. 19:13  |  Wersja do druku

Wójt Gminy Dobra Teresa Dera zaapelowała do mieszkańców, którzy popierają i doceniają jej działania na rzecz gminy Dobra, o pozostanie w domach i nie branie udziału w referendum. "Szanuję referendum, jako narzędzie, które służy demokracji. Referendum nie powinno być jednak instrumentem, za pomocą którego ktoś chce zaspokoić swoją żądzę władzy czy dotychczasowe niepowodzenia. Nie powinno się to odbywać za publiczne pieniądze, a nasza gmina będzie musiała ponieść koszty organizacji referendum, które będą dodatkowo zwiększone z powodu wdrożenia procedur związanych z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa" - mówi Wójt Teresa Dera."Szanowni Mieszkańcy Gminy Dobra,
pytacie mnie co sądzę o referendum i czy brać w nim udział, czy też nie.

Półtora roku temu demokratyczną większością powierzyliście mi stanowisko Wójta Gminy Dobra. Wiedziałam, że nie będzie łatwo zarządzać gminą w sytuacji, gdy nasza społeczność jest podzielona. Liczyłam jednak, że będziemy w stanie rozpocząć nowy rozdział w historii naszej gminy.

Staram się pracować dla wszystkich mieszkańców, dbać o praworządność, rozsądnie gospodarować finansami i nie składać obietnic bez pokrycia, mieć na uwadze potrzeby każdego sołectwa i działać na rzecz rozwoju gminy. Wystarczy wyjść z domu i się rozejrzeć ile wspólnie udało nam się już zrobić.

Niestety ojców sukcesu jest wielu. Są osoby, które chcą przejąć władzę w naszej gminie. Często posługują się kłamstwem i manipulacjami, jednocześnie szkalując wizerunek całej gminy. Każdy kto się z nimi nie zgadza jest obrzucany błotem.

Jeszcze raz podkreślę, że szanuję referendum, jako narzędzie, które służy demokracji. Referendum nie powinno być jednak instrumentem, za pomocą którego ktoś chce zaspokoić swoją żądzę władzy czy dotychczasowe niepowodzenia. Nie powinno się to odbywać za publiczne pieniądze, a nasza gmina będzie musiała ponieść koszty organizacji referendum, które będą dodatkowo zwiększone z powodu wdrożenia procedur związanych z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa.

Jest dla mnie nie do przyjęcia, że inicjatorzy referendum swoje „zarzuty” opierają na półprawdach lub manipulacji faktami, bądź wypowiadają się w sprawach, o których nie mają pełnej wiedzy - i nie próbowali tej wiedzy uzyskać. Referendum popierają osoby, którym nie udało się wygrać w ostatnich wyborach samorządowych i w ten sposób próbują podważyć ich demokratycznych wynik. Dlatego apeluję do mieszkańców, którzy popierają i doceniają moje działania na rzecz gminy Dobra, o pozostanie w domach i nie branie udziału w tym referendum, które nie ma nic wspólnego z wyborami. W ten sposób najlepiej okażecie Państwo poparcie mojej dotychczasowej pracy i jej efektów.

Zanim zdecydujecie się o udziale w referendum, pomyślcie o tym, co będzie dalej z naszą gminą. Skuteczne referendum zahamuje rozwój gminy Dobra i wprowadzi w gminie rządy komisarza powołanego przez premiera. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że będzie to aktywny polityk rządzącej partii.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat z małej, wiejskiej gminy staliśmy się silną i prężną gminą, która jest stawiana jako wzór do naśladowania. Nie zmieniajmy tego. Przed nami nowe wyzwania, zadania i projekty do realizacji. Wierzę, że wspólnie osiągniemy wielkie rzeczy."

Wójt Gminy Dobra Teresa Dera

Wójt Gminy Dobra o referendum:


Inicjatorzy referendum przegrali proces wyborczy
z Wójt Gminy Dobra


2 czerwca inicjatorzy referendum złożyli wniosek do sądu o zakazanie Wójt Gminy Dobra rozpowszechniania informacji o pomówieniach i manipulacji, których miał się dopuścić Komitet Referendalny Dobra Wybiera. Osoby odpowiedzialne za organizację referendum w gminie Dobra wnosiły też o nakazanie sprostowania informacji, przeproszenia, wpłacenia kwoty 5000 zł na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt i 5000 zł na rzecz wspomnianego komitetu.

Komitet Referendalny Dobra Wybiera wskazał we wniosku na dwie wypowiedzi Wójt Gminy Dobra:

"Przypomnę tylko, że osoby, które stoją za organizacją referendum w naszej gminie, zarzucały mi między innymi naruszenie dyscypliny finansów, wykorzystanie środków publicznych do celów prywatnych, brak kompetencji wójta i urzędników gminy, narażanie budżetu gminy na straty czy niegospodarność. To kłamstwa i pomówienia osób, których celem jest tak naprawdę przejęcie steru władzy w naszej gminie."

"Referendum popierają osoby, którym nie udało się wygrać w ostatnich wyborach samorządowy i w ten sposób próbują podważyć ich demokratycznych wynik. Ze spokojem wysłuchiwałam oskarżeń, pomówień, wyzwisk, obrzucania błotem i straszenia. Osoby, które stoją za organizacją referendum, zarzucały mi między innymi naruszenie dyscypliny finansów, wykorzystanie środków publicznych do celów prywatnych, brak kompetencji i narażanie budżetu gminy na straty czy niegospodarność. Dość tych kłamstw i manipulacji."

W czwartek, 4 czerwca odbyła się rozprawa sądowa w tej sprawie. Sąd rozpatrzył dowody obu stron, przyznał rację Wójt Gminy Dobra i stwierdził, że wypowiedzi inicjatorów referendum nie są prawdziwe.

Odnosząc się do uchwały Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie ul. Tura, sąd zauważył, że RIO nie stwierdziło, że Wójt Gminy Dobra dopuściła się naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Sąd odrzucił wniosek inicjatorów referendum i zasądził od każdego z nich (10 osób) po 24 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Referendum w gminie Dobra od początku budzi skrajne emocje. W skład komitetu referendalnego wchodzą osoby, które startowały w 2018 roku w wyborach samorządowych do Rady Gminy Dobra z komitetów wyborczych Magdaleny Zagrodzkiej i Lokalni, w którym liderami byli Ewa Głowacka, Mariusz Lindner i Tomasz Czubara. Referendum oficjalnie poparli radna Magdalena Zagrodzka, kandydatka na Wójta Gminy Dobra w 2018 r., a także radni Paweł Malinowski, Monika Duziak i Mariusz Lindner. W związku z tym pojawiły się zarzuty, że za referendum tak naprawdę stoją osoby, które przegrały w ostatnich wyborach samorządowych.

Zobacz artykuły powiązane:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama