Zaloguj się | Rejestracja

Ptasi Zakątek i ulica Tura w Dołujach

czwartek, 04 czerwca 2020 r., godz. 12:31  |  Wersja do druku

Ulica Tura w Dołujach, która prowadzi do użytku ekologicznego "Ptasi Zakątek", stała się jednym z elementów kampanii referendalnej. Gmina Dobra, jako współwłaściciel drogi, planowała utwardzić zniszczoną ulicę płytami betonowymi i zabezpieczyć przed zalewaniem, jednak w wyniku działań radnego Mariusza Lindnera, sprawa inwestycji trafiła do Regionalnej Izby Obrachunkowej i Prokuratury. Inwestycja musiała zostać wstrzymana i nie wiadomo kiedy zostanie wznowiona. Mieszkańcy mają już dość tej sytuacji.Organizatorzy referendum zarzucają Wójt Gminy Dobra rażące naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Sprawa dotyczy ulicy Tura w Dołujach, która prowadzi do użytku ekologicznego "Ptasi Zakątek". Ponieważ droga była bardzo zniszczona i często zalewana, Gmina Dobra, jako współwłaściciel drogi, postanowiła zabezpieczyć ulicę dojazdową do Ptasiego Zakątka i utwardzić za pomocą betonowych płyt drogowych.

"Żeby dojechać do Ptasiego Zakątka trzeba przejechać przez ulicę Tura. Droga ta bezwzględnie wymagała remontu, o czym doskonale wiedzą mieszkańcy posesji przy tej ulicy. Gmina Dobra jest współwłaścicielem działki drogowej, dlatego postanowiliśmy utwardzić tę ulicę płytami betonowymi, w ramach posiadanych udziałów w drodze, tak żeby mieszkańcy mogli bez przeszkód dojechać do użytku ekologicznego" - wyjaśnia Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

"Decydujemy się razem z gminą na taką tymczasową drogę. Dobra, robimy ją. I dochodzimy do momentu kiedy nagle ktoś wstaje i mówi "Halo, stop tam jest korupcja i podniesienie wartości gruntu wyższych urzędników gminy", a my jesteśmy zdumieni ponieważ urzędnicy przy tej drodze nie mieszkają. O co tutaj chodzi? Kto to wymyślił taką głupotę?" - pytają oburzeni mieszkańcy ul. Tura.

"Na podstawie opinii radców prawnych uważam, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym zadania własne gminy obejmują również ulice będące współwłasnością gminy - stosownie do posiadanych udziałów. Dlatego gmina zaczęła utwardzać drogę działając jako współwłaściciel. Zabezpieczyliśmy też drogę przed ewentualnym przelewaniem się wody z Ptasiego Zakątka. Regionalna Izba Obrachunkowa nie zgadza się jednak z taką interpretacją przepisów. Dodatkowo realizowana przez nas inwestycja została zgłoszona przez pewne osoby do Centralnego Biura Antykorupcyjnego z uzasadnieniem, że doszło do rażącego naruszenia dyscypliny finansów publicznych oraz wykorzystania środków publicznych na cele prywatne" - mówi Wójt Gminy Dobra.

"W momencie kiedy ustaliliśmy, że trzeba przejąć tę drogę, to prace już się nie rozpoczęły z powrotem, właśnie to się zakończyły, ponieważ pan Lindner ogłosił, że to jest korupcja. To jest korupcja gminy i nie wiadomo jeszcze kogo. Myśmy się go pytali - niech pan powie kto jest łapówkarzem, a kto łapownikiem, bo muszą być dwie strony" - mówią mieszkańcy, którzy nie chcą opowiadać się po żadnej ze stron tego konfliktu. "Pan Linder na radzie gminy oskarżył mieszkańców ul. Tura o korupcję. Mówił, że są to jacyś wyżsi urzędnicy gminni. Nie ma wśród nas takich. Poczuliśmy się obrażeni i i poprosiliśmy go o przeproszenie tam, gdzie nas obraził - na radzie gminy i w mediach społecznościowych. Nie zrobił tego i nie ma zamiaru" - wyjaśniają mieszkańcy.

"Niestety na wniosek CBA wszczęto postępowanie w Prokuraturze co zmusiło nas do przerwania inwestycji, która była realizowana dla mieszkańców naszej gminy. Póki postępowanie nie zostanie zakończone nie możemy dokończyć inwestycji na ul. Tura" - mówi wójt Teresa Dera.

Osoby związane z organizacją referendum, w tym radny Mariusz Lindner, zarzucają Wójt Gminy Dobra przekroczenie uprawnień i naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Nikt nawet nie wspomina o mieszkańcach ulicy Tura, którzy są najbardziej poszkodowani w całej sprawie. Utwardzanie ulicy płytami drogowymi musiało zostać wstrzymane na czas postępowania w prokuraturze. Ile to potrwa? Nie wiadomo. Mieszkańcy mają już dość tej sytuacji. Nie opowiadają się po żadnej ze stron konfliktu. Chcą tylko, żeby ich droga, z której korzystają wszyscy dojeżdżający do Ptasiego Zakątka, została w końcu zrobiona.

Gmina czeka na rozstrzygnięcie sprawy w prokuraturze, a mieszkańcy muszą sami remontować drogę, żeby nie uszkodzić samochodów. Przez rozgrywki polityczne dojazd do Ptasiego Zakątka w Dołujach jest mocno utrudniony, a mieszkańcy ulicy Tura czują się oszukani.

Poniżej prezentujemy reportaż z wypowiedziami mieszkańców i Wójt Gminy Dobra.

Ptasi Zakątek i ulica Tura w Dołujach - mieszkańcy mają dość:


Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama