WiadomośćKoszty referendum w gminie Dobra
(Kategoria: Gmina Dobra Szczecińska - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek, 24 lipca 2020 r., godz. 15:13

Koszty referendum w gminie Dobra
Referendum kosztowało budżet Gminy Dobra ponad 31 tysięcy złotych. To mniej więcej tyle samo ile kosztowała budowa boiska do piłki plażowej na terenie rekreacyjnym przy jeziorze Stolsko. Za tę kwotę można byłoby też wyposażyć place zabaw w gminie Dobra w dodatkowe urządzenia do zabawy lub utworzyć nowe pracownie komputerowe w szkołach.



Na początku czerwca w gminie Dobra odbyło się referendum w sprawie odwołania Wójt Gminy Dobra. Wzięło w nim udział mniej niż 15% uprawnionych do głosowania mieszkańców - znacznie za mało, żeby wynik referendum był wiążący. Do wymaganej frekwencji zabrakło ponad 2800 głosów.

Jak to się stało, że w gminie, która jest na czele wielu rankingów i stawiana za wzór zarządzania finansami, doszło do referendum? Od samego początku budziło ono skrajne emocje. W skład komitetu referendalnego wchodziły osoby, które startowały w 2018 roku w wyborach samorządowych do Rady Gminy Dobra. Referendum wspierali też opozycyjni radni m.in. Paweł Malinowski, Monika Duziak i Mariusz Lindner, w tym kandydatka na wójta w 2018 roku Magdalena Zagrodzka. W związku z tym pojawiły się zarzuty, że za referendum tak naprawdę stoją osoby, które przegrały w ostatnich wyborach i w ten sposób chcą przejąć zarządzanie w gminie Dobra.

Zarzuty związane z referendum były oparte na nieprawdziwych informacjach, co dwukrotnie potwierdził sąd - więcej na ten temat. Jednak inicjatorzy referendum oraz radni, którzy je poparli, do dzisiaj nie przeprosili Wójt Gminy Dobra za publikację nieprawdziwych zarzutów.


Reklama:



Referendum kosztowało budżet Gminy Dobra ponad 31 tysięcy złotych. To mniej więcej tyle samo ile kosztowała budowa boiska do piłki plażowej na terenie rekreacyjnym przy jeziorze Stolsko. Za tę kwotę można byłoby też wyposażyć place zabaw w gminie Dobra w dodatkowe urządzenia do zabawy lub utworzyć nowe pracownie komputerowe w szkołach. Dodatkowe koszty poniosła Państwowa Komisja Wyborcza, która sfinansowała m.in. druk kart do głosowania.

Wymieniona kwota to jednak tylko mała część strat, jakie poniosła Gmina Dobra w wyniku referendum i publikowania nieprawdziwych informacji. Koszty utraty dobrego wizerunku gminy są ogromne i mogą być odczuwane przez kilka lat. Firmy nie chcą inwestować w gminie, gdzie osoby wspierające i organizujące referendum publikują nieprawdziwe informacje o korupcji, układach i marnowaniu publicznych pieniędzy. Trudno oszacować ilu nowych podatników nie zdecydowało się zamieszkać w gminie Dobra pod wpływem informacji związanych z referendum. Wartość nieruchomości mieszkańców gminy Dobra również mogła spaść pod wpływem fejkowych wiadomości, nie wspominając już do spadku zaufania do gminy i jej przedstawicieli.

Poprosiliśmy eksperta Panią profesor dr hab. Anetę Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie o komentarz dotyczący wpływu referendum na ekonomię.

Koszty referendum w gminie Dobra:


Dwa tygodnie po referendum Gmina Dobra zajęła pierwsze miejsce w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce, wyprzedzając aż 1547 gmin wiejskich. Autorami rankingu byli ekonomiści z uznanych ośrodków naukowych, a ranking powstał na podstawie siedmiu najważniejszych i najczęściej używanych wskaźników ekonomicznych - więcej o rankingu. Nagrody dla zwycięzców rankingu wręczone zostaną na uroczystej gali podczas Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w grudniu w Karpaczu.

To kolejny wielki sukces naszej gminy. W maju 2020 r. Gmina Dobra po raz kolejny zajęła 1. miejsce wśród 47 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego. Rok temu Gmina Dobra zajęła drugie miejsce, a dwa lata temu - pierwsze. Nasza gmina miała najlepszy indeks finansowy ze wszystkich gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich i powiatów Pomorza Zachodniego. Indeks liczony jest na podstawie 6 wskaźników finansowych i przedstawia m.in. przejrzystość finansów publicznych oraz dbanie o kulturę finansów samorządów. Szczegółowe dane pokazywały, jak poszczególne samorządy zarządzają finansami.

Gmina Dobra jest od lat jednym z liderów rankingów wśród zachodniopomorskich samorządów. W listopadzie 2018 r. nasza gmina zajęła 1. miejsce wśród 48 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego. W październiku 2018 roku Gmina Dobra zajęła bardzo wysokie 24. miejsce wśród 1555 gmin wiejskich w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów. W listopadzie 2017 r. gmina zajęła 21. miejsce (z 1559 gmin wiejskich) w rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju. Ranking, uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy, opracowywany był na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS.

Zobacz artykuły powiązane:

Porażka referendum w gminie Dobra

Wójt Gminy Dobra o referendum

Inicjatorzy referendum przegrali proces wyborczy z Wójt Gminy Dobra

Ptasi Zakątek i ulica Tura w Dołujach - mieszkańcy mają dość

Ptasi Zakątek i ulica Tura w Dołujach - oświadczenie Wójt Gminy Dobra

Wyróżnienie dla Ptasiego Zakątka w Dołujach

Nagrody dla Domu Kota i Ptasiego Zakątka

Najlepsza przestrzeń publiczna województwa zachodniopomorskiego

Najlepsza przestrzeń publiczna w Buku



Źródło: Gmina Dobra 24 - Portal Mieszkańców > Dobra Szczecińska
( http://gminadobra24.pl/news.php?extend.6870 )