Zaloguj się | Rejestracja

Porażka referendum w gminie Dobra

niedziela, 07 czerwca 2020 r., godz. 20:11  |  Wersja do druku

Zdecydowaną porażką zakończyło się referendum w sprawie odwołania Wójt Gminy Dobra. Aby wynik referendum był ważny musiałoby wziąć w nim udział 5388 mieszkańców, a tymczasem w niedzielę, 7 czerwca zagłosowała mniej niż połowa tej liczby - 2540 osób. To zaledwie 14,54 % wszystkich uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy Dobra.Referendum w gminie Dobra od samego początku budziło skrajne emocje. W skład komitetu referendalnego wchodziły osoby, które startowały w 2018 roku w wyborach samorządowych do Rady Gminy Dobra z komitetów wyborczych Magdaleny Zagrodzkiej i Lokalni, w którym liderami byli Ewa Głowacka, Mariusz Lindner i Tomasz Czubara. Referendum oficjalnie poparli radna Magdalena Zagrodzka, kandydatka na Wójta Gminy Dobra w 2018 r., a także zaangażowani w jej kampanię wyborczą radni Paweł Malinowski, Monika Duziak, Mariusz Lindner i Tomasz Czubara. W związku z tym pojawiły się zarzuty, że za referendum tak naprawdę stoją osoby, które przegrały w ostatnich wyborach samorządowych.

W niedzielę, 7 czerwca do urn poszło 2540 osób. To o wiele za mało. Do wymaganej frekwencji (5388 osób) zabrakło jeszcze 2848 mieszkańców. Łącznie w referendum wzięło udział zaledwie 14,54 % wszystkich uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy Dobra.

W związku ze zbyt niską frekwencją wyniki referendum nie są ważne. 2486 osób zagłosowało za odwołaniem Wójt Gminy Dobra, a 43 było przeciw.

Niska frekwencja ma zapewne duży związek z procesem wyborczym, który przegrali inicjatorzy referendum. Wnosili oni o karę 10 tys. złotych, przeproszenie i nakazanie sprostowania wypowiedzi Wójt Teresy Dery, w której określiła zarzuty dotyczące m.in. naruszenia dyscypliny finansów, wykorzystania środków publicznych do celów prywatnych, braku kompetencji i narażania budżetu gminy na straty czy niegospodarność, za kłamstwa i manipulacje. Sąd po zapoznaniu się z dowodami przyznał rację Wójt Gminy Dobra i stwierdził, że wypowiedzi inicjatorów referendum nie są prawdziwe.

Do tej pory inicjatorzy referendum, ani radni, którzy je poparli, nie przeprosili Wójt Teresy Dery za nieprawdziwe zarzuty.

Porażka referendum w gminie Dobra:


Zobacz artykuły powiązane:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama