Zaloguj się | Rejestracja

Dwa mandaty dla sprawcy zaśmiecania gminy

czwartek, 09 lipca 2020 r., godz. 11:42  |  Wersja do druku

Straż Gminna w Dobrej zauważyła śmieci, które ktoś wyrzucił przy drodze prowadzącej z miejscowości Dobra do Buku. Wśród odpadów były dwa worki z odpadami segregowanymi, jeden z papierem, drugi z tworzywami sztucznymi. W wyniku dochodzenia udało się ustalić właściciela śmieci. Został on ukarany dwoma mandatami karnymi - za zaśmiecanie gminy oraz za brak pojemnika na terenie nieruchomości.W połowie czerwca Straż Gminna w Dobrej ujawniła odpady wyrzucone przy drodze z miejscowości Dobra do Buku. Wśród odpadów były dwa worki z odpadami segregowanymi, jeden z papierem, drugi z tworzywami sztucznymi. Wyrzucono też pudełko kartonowe z różnymi odpadami oraz kilka opakowań kartonowych. Przeprowadzone oględziny wskazywały, że odpady najprawdopodobniej pochodzą z domu po zakończonej budowie i przez zamieszkaniem lub z posesji, która zmieniła właściciela.

W wyniku dalszych czynności wyjaśniających okazało się, że w tym dniu do PSZOK-u przyjechał mężczyzna, który zamierzał oddać odpady. Okazało się, że nie ma go w ewidencji nieruchomości, które złożyły deklaracje i z których odbierane są odpady. W związku z tym odmówiono przyjęcia śmieci. Po przejrzeniu nagrania z monitoringu ustalono numery rejestracyjne pojazdu. Z nagrania i rozmowy z pracownikiem PSZOK-u wynikało, że mężczyzna chciał przekazać identyczne odpady, które znaleziono na skraju drogi.


Reklama:Po ustaleniu właściciela pojazdu okazało się, że mieszka on w miejscowości Dobra - nabył nieruchomość w marcu 2020 r. Poprzedni właściciele złożyli tzw. deklarację zerową wskazując, że sprzedali nieruchomość - dlatego zabrano kosz na odpady komunalne. Nabywca po zakupie i zamieszkaniu w nieruchomości najprawdopodobniej przeprowadzał remont. Nie złożył jednak deklaracji śmieciowej, tym samym nie posiadał pojemnika na odpady. Dopiero po wizycie w PSZOK-u złożył deklarację, ale wskazał termin od 1 lipca 2020 r.

Właściciel nieruchomości przyznał się do zarzucanego czynu i został ukarany dwoma mandatami karnymi - za zaśmiecanie gminy oraz za brak pojemnika.

"Zwracam uwagę, że każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obowiązek taki wynika wprost z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i powinien być wykonany w terminie 14 dni od dnia zamieszkania w danej nieruchomości. Wtedy podstawiany jest pojemnik na odpady. Tak się nie stało w tym przypadku. Pytanie, gdzie oddawane były lub wyrzucane inne odpady w okresie od zakupu nieruchomości w marcu do końca czerwca. Nie jest możliwe, aby oddawać odpady komunalne do PSZOK-u bez złożonej deklaracji. To wszyscy mieszkańcy, którzy są w systemie i wnoszą opłaty, współfinansują odbiór i zagospodarowanie śmieci" - wyjaśnia Komendant Straży Gminnej w Dobrej Andrzej Budzyński.

Źródło: Andrzej Budzyński, Komendant Straży Gminnej w Dobrej

Zobacz artykuły powiązane:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama