Zaloguj się | Rejestracja

Posprzątano opony z gminy Dobra

poniedziałek, 18 maja 2020 r., godz. 07:20  |  Wersja do druku

W zeszłym tygodniu zabrano opony, które w kwietniu wyrzucono na przedłużeniu ulicy Klubowej w Skarbimierzycach oraz na polnej drodze między Skarbimierzycami a Wąwelnicą. Dzięki mieszkańcom i działaniom straży gminnej ustalono sprawców zaśmiecenia gminy, nałożono 8 mandatów karnych, a sprawcy uprzątnęli wyrzucone opony.22 kwietnia do Straży Gminnej w Dobrej wpłynęło pierwsze zgłoszenie dotyczące wyrzucenia dużej ilości opon na polnej drodze prowadzącej z ulicy Folwarcznej w Skarbimierzycach w kierunku Wąwelnicy. Na miejscu strażnicy gminni zobaczyli około 100 opon. Ich oznakowanie jednoznacznie wskazywało, że pochodzą z warsztatu zajmującego się wymianą opon. Niezwłocznie wszczęto czynności w kierunku wyjaśnienia sprawy.

Dwa dni później wpłynęło zgłoszenie o wyrzuceniu podobnej ilości opon, tym razem na przedłużeniu ulicy Klubowej w Skarbimierzycach. W tym przypadku dzięki mieszkankom Skarbimierzyc zawężono czas wyrzucenia opon do 2 godzin. Na miejscu zabezpieczono też dokument, który znacząco zawęził grono osób (firm kurierskich), które mogły mieć wiedzę na temat tej sprawy. Zebrano obszerny materiał dowodowy wskazujący na osoby bezpośrednio zamieszane w zaśmiecenie gminy.

Zabezpieczono nagrania z monitoringu z kilku punktów na terenie gminy Dobra oraz dodatkowo z terenu Szczecina. W rezultacie ustalono i wyjaśniono wszystkie aspekty związane z tą sprawą. Okazało się, że bezpośrednimi sprawcami byli pracownicy jednej z firm kurierskich, którzy po godzinach pracy postanowili sobie dorobić. Jeden z nich zaoferował właścicielom warsztatu samochodowego w Szczecinie, że ma "układy" w Ekoporcie i za pewną opłatą dostarczy tam opony. W rezultacie opony zostały wyrzucone na terenie gminy Dobra.

Obydwaj sprawcy zostali ukarani, każdy z nich 2 mandatami karnymi. Ponadto ukarani zostali dwaj właściciele warsztatu. Każdy z nich także otrzymał po dwa mandaty karne. Łącznie nałożono 8 maksymalnych mandatów karnych. W dniu 12 maja opony zostały uprzątnięte.

"Na uwagę zasługę fakt bardzo szybkiej reakcji dwóch mieszkanek Skarbimierzyc. Dzięki ich natychmiastowemu zgłoszeniu ustalono czas wyrzucenia opon. Pozwoliło to na ustalenie konkretnego pojazdu, który wyjechał z miejsca wyrzucenia opon. Mieszkanki te otrzymały podziękowania drogą telefoniczną oraz w Radiu Szczecin. Gdyby zgłoszenie wpłynęło po kilku dniach dużo trudniej byłoby ustalić sprawców. Także w tym miejscu składam im gorące podziękowania" - mówi Komendant Straży Gminnej w Dobrej Andrzej Budzyński.

Prawdopodobnie w wyniku tej sprawy w wybranych warsztatach samochodowych w Szczecinie i w gminie Dobra Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przeprowadzi stosowne kontrole w zakresie gospodarki odpadami.

"Jak wskazuje doświadczenie każdy przypadek, kiedy właściciel odpadów przekazuje je przypadkowym osobom, które deklarują, że przekażą je w odpowiednie miejsce, tak się kończy. Nie ma możliwości, żeby takie odpady mogłyby być przyjęte do Ekoportu w Szczecinie, czy też gminnego PSZOK-u. Do takich punktów przyjmowane są jedynie opony od mieszkańców wnoszących opłaty za gospodarowanie odpadami, a nie z firm prowadzących działalność gospodarczą. W mediach społecznościowych jeden z mieszkańców sugerował, że właściciel warsztatu mógł po kilka opon wywozić do Ekoportu. Takie myślenie i ewentualne postępowanie jest nie tylko niezgodne z prawem, ale narażałoby Ekoporty na wyższe koszty funkcjonowania, a tym samym konieczność podwyżek opłat za odpady" - wyjaśnia komendant Andrzej Budzyński.

Źródło: Andrzej Budzyński, Komendant Straży Gminnej w Dobrej

Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama