Zaloguj się | Rejestracja

Nowe przedszkole w Mierzynie rusza 7 września

czwartek, 27 sierpnia 2020 r., godz. 17:38  |  Wersja do druku

Pierwsze zajęcia w Przedszkolu Publicznym Nr 1 przy ul. Kolorowej w Mierzynie rozpoczną się w poniedziałek, 7 września. Termin związany jest z koniecznością zapewnienia dzieciom pełnego bezpieczeństwa higienicznego oraz względami organizacyjnymi. Przedszkole będzie działać od godz. 7 do 17.Nowy budynek przedszkola musi być dostosowany do wymogów sanitarno-epidemiologicznych, w związku z trwającym stanem epidemii. Trzeba też przygotować pracowników do związanych z tym zadań.

"Przesunięcie o tydzień rozpoczęcia zajęć dla dzieci w naszej nowej placówce przedszkolnej jest podyktowane potrzebą kompleksowego przygotowania nowego zespołu pracowników przedszkola i samego budynku do nowych warunków pracy. Naszym celem jest, aby nowy personel, który będzie odpowiedzialny za bezpieczeństwo Państwa dzieci był w pełni gotowy do pracy i świadczenia najlepszej opieki najmłodszym, a budynek spełniał najwyższe stawiane przed nim wymogi. Proszę o cierpliwość i wyrozumiałość" - wyjaśnia Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Wójt Gminy Dobra apeluje i prosi rodziców, aby wsparli organizację pracy Przedszkola Publicznego Nr 1 w Mierzynie w pierwszych dniach jego działalności, w szczególności o:
- rzetelne i pilne wypełnienie przesłanych e-mail dokumentów,
- potraktowanie okresu adaptacyjnego, jako skróconego czasu pobytu dziecka w placówce w pierwszych dniach września,
- ustalenie stałych godzin przyprowadzania i odbierania dziecka z placówki i przestrzeganie podjętych ustaleń (w obecnej sytuacji służy to zabezpieczeniu dzieci przed kolejkami wejścia do przedszkoli); w holu i szatni może znajdować się ograniczona liczba osób, zasady te będą ściśle przestrzegane ze względu na obowiązujące przepisy i bezpieczeństwo.

Informacje ważne dla rodziców zamieszczane będą na stronie internetowej Urzędu Gminy Dobra w aktualnościach oraz zakładce szkolnictwo oraz na stronie internetowej Publicznej Szkoły Podstawowe im. Przyjaciół Dzieci w Mierzynie - www.pspmierzyn.pl.

"Z każdym rodzicem lub prawnym opiekunem skontaktujemy się w celu przekazania najważniejszych dokumentów drogą mailową" - informuje Wójt Gminy Dobra.

Urząd poinformował też o wyprawce dla dzieci przyjętych do Zespołu Przedszkoli w Mierzynie. Każde dziecko przychodzące w pierwszym dniu do Przedszkola Publicznego Nr 1 lub Przedszkola Publicznego Nr 2 w Mierzynie powinno być zaopatrzone w:
- kapcie wsuwane lub zapinane na rzepy; jeśli dziecko potrzebuje obuwia ortopedycznego trzeba mu je zapewnić; niedopuszczalne są jakiekolwiek klapki np. typu "japonki",
- podpisany czytelnie i trwale worek z 1-2 kompletami zapasowego ubrania, w tym: bielizna osobista, bluzka, skarpety/rajstopy, spodnie/spódniczka; jeśli rodzic w danym dniu ma do zabrania worek z brudnymi ubraniami, jest zobowiązany do przyniesienia czystego kompletu w następnym dniu roboczym,
- pudełko z wyciąganymi chusteczkami higienicznymi i 1 paczkę tzw. "mokrych chusteczek".

Ubrania dziecka, obuwie, kapcie powinny być podpisane - trwale i wyraźnie (zdarzają się jednakowe ubranka), w celu uniknięcia zamiany ubrań.

W następnej kolejności rodzice będą informowani przez wychowawcę grupy o dostarczenie w późniejszym terminie:
- kurtki lub płaszczyka przeciwdeszczowego i kaloszy,
- szczoteczki do zębów i kubka (podpisane czytelnie i trwale),
- kocyka i poduszki typu "jasiek" (podpisane trwale i czytelnie w worku również podpisanym),
- pościeli (komplet do użytku codziennego w ciągu tygodnia i ewentualnie jeden na zmianę).Przedszkole Publiczne Nr 1 w Mierzynie zlokalizowane jest obok szkoły podstawowej przy ul. Kolorowej. W nowoczesnym budynku znajduje się: 9 sal dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat, wyposażonych w aneksy na pomoce dydaktyczne, magazynki na sprzęt do leżakowania oraz toalety dla uczniów, dwie szatnie dla dzieci, poczekalnia dla rodziców, sala do zajęć ruchowych, część socjalna i sanitarna, zaplecze kuchenne, pomieszczenia funkcyjne, sekretariat, gabinet dyrektora, pokój nauczycielski z zapleczem socjalnym, portiernia, pomieszczenia magazynowe i gospodarcze.

Budowa przedszkola rozpoczęła się pod koniec 2018 roku. Koszt inwestycji to ponad 21 mln złotych. Wykonawcą była firma EBUD z Bydgoszczy, która wybudowała m.in. nową szkołę podstawową w Dobrej. Otwarcie placówki dla 225 dzieci planowane jest na początku września.

Gmina Dobra przystąpiła też do realizacji projektu "Dla dobra dzieci - utworzenie 75 nowych miejsc wychowania przedszkolnego w gminie Dobra". W ramach projektu gmina zakupiła wyposażenie do nowego przedszkola w Mierzynie. Są to m.in. szafki, biurka, pufy i kanapy dla dzieci, tablice, maty edukacyjne oraz podłogi interaktywne do nauki języka angielskiego i programowania. Projekt przewiduje też szkolenia dla wychowawców przedszkolnych w celu podnoszenia ich kwalifikacji oraz dodatkowe zajęcia dla dzieci.

Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego wynosi ponad 1,46 mln złotych. Wkład własny Gminy Dobra wyniesie 257 tys. złotych i będzie przeznaczony na wynagrodzenia wychowawców.

Gmina Dobra od lat inwestuje w infrastrukturę edukacyjną. W 2013 roku powstała nowa szkoła podstawowa w Mierzynie, w 2017 roku rozbudowano szkołę podstawową w Bezrzeczu, a w 2018 roku szkołę w Dobrej. Gmina wyremontowała też szkołę w Dołujach, a obecnie trwa termomodernizacja budynku i rozbudowa szatni w szkole w Rzędzinach.

Na uwagę zasługuje porównanie wydatków i dochodów z tytułu realizacji przez gminę zadań w zakresie oświaty. W 2020 roku Gmina Dobra otrzyma na ten cel 20.913.350 zł z budżetu państwa. Natomiast wydatki na zadania oświatowe, tj. utrzymanie szkół, przedszkoli, punktów przedszkolnych, obsługa ekonomiczna i administracyjna, dotacje dla przedszkoli niepublicznych, świetlice szkolne, pomoc materialna dla uczniów, dokształcanie i doskonalenie nauczycieli, wpłata do budżetu państwa części subwencji tzw. janosikowe, zaplanowano w kwocie 44.226.760,03 zł. Gmina Dobra dokłada więc 23 mln złotych, z czego 14.670.000 zł to wydatki na inwestycje w oświacie.

Gmina Dobra wkrótce rozpocząć prace projektowe dotyczące budowy nowej szkoły w Dołujach oraz nowego przedszkola ze żłobkiem w Bezrzeczu.

Koniec budowy nowego przedszkola w Mierzynie - wideo:


Nowe przedszkole dla 225 dzieci w Mierzynie:Zobacz artykuły powiązane:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama