Zaloguj się | Rejestracja

Liderzy dostępności danych przestrzennych

wtorek, 23 sierpnia 2022 r., godz. 11:47  |  Wersja do druku

Gmina Dobra po raz kolejny została wyróżniona w plebiscycie Liderzy Dostępności Danych Przestrzennych INSPIRE. Podobnie jak rok, dwa i trzy lata temu, nasza gmina zajęła 3 miejsce pod względem liczby wejść na samorządowy portal mapowy.Po raz czwarty GIAP, polski dostawca usług technologicznych dla sektora publicznego, wyróżnił wiodące pod względem wykorzystania map cyfrowych geoinformacyjnego portalu INSPIRE-Hub jednostki urzędowe. Plebiscyt ma na celu promowanie szerokiego dostępu do danych przestrzennych w sieci oraz wykorzystania portali mapowych i e-usług.

W organizowanym przez spółkę konkursie Lider Dostępności Danych Przestrzennych INSPIRE wzięły udział gminy korzystające z najpopularniejszego samorządowego serwisu mapowego działającego w technologii INSPIRE-Hub. Tradycyjnie w kategorii głównej wyłoniono TOP 10 gmin liderów według liczby wejść obywateli na portal.

Najlepszy wynik przedstawił Urząd Miasta i Gminy w Aleksandrowie Łódzkim z roczną liczbą 30.410 wejść. Na drugim miejscu uplasował się Urząd Gminy w Tarnowie Podgórnym z liczbą wejść na poziomie 23.986. Trzecie miejsce zajęła Gmina Dobra z wynikiem 14.698 wejść na portal mapowy w 2021 roku. Na wyróżnienie zasłużyły również gminy, które znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu: Gmina Nowosolna, Dąbrowa Górnicza, Nowy Targ, Zawiercie, Gmina Nowa Wieś Wielka, Gmina Iława i Kwidzyn.

"Jesteśmy dużą gminą, która stara się rozwijać usługi online dla mieszkańców w najszerszym możliwym zakresie. Coraz więcej osób wykorzystuje naszą stronę internetową, BIP czy portal mapowy do odnalezienia odpowiednich informacji. Z portalu mapowego korzystają mieszkańcy, inwestorzy jak również projektanci. W ten sposób szybko mogą np. sprawdzić, czy działka jest objęta planem. Z uwagi na bardzo duży obrót nieruchomościami w naszej gminie, rośnie konieczność szybkiego wydawania decyzji o warunkach zabudowy, wniosków o sporządzenie planu czy zaświadczeń" - wyjaśnia Zofia Wajda, kierownik Referatu ds. Planowania Przestrzennego i Warunków Zabudowy Urzędu Gminy Dobra.

Analiza tegorocznych wyników wykorzystania portali mapowych wskazuje na rosnącą ważność dostępu do danych przestrzennych w Internecie. Przejrzysty komunikat dotyczący udostępniania danych tematycznych (w tym planistycznych), jest nie tylko spełnieniem wymogów ustawowych nałożonych na gminy, ale również idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnego społeczeństwa, które oczekuje ułatwień w poruszaniu się w cyfrowym środowisku.

GIAP to polski dostawca rozwiązań technologicznych dla sektora publicznego. Podstawową specjalizacją spółki jest tworzenie oprogramowania GIS, a głównym produktem jest Samorządowa Platforma Danych Przestrzennych (SPDP) wspierająca realizację zadań administracji samorządowej. W jej skład wchodzą aplikacje dedykowane poszczególnym dziedzinom, portale mapowe, aplikacje mobile, e-usługi oraz przetwarzanie danych przestrzennych.

Źródło: Zofia Wajda, kierownik RPPiWZ Urzędu Gminy Dobra

Zobacz artykuły powiązane:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama