Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Dobra liderem na Pomorzu Zachodnim [wideo]

poniedziałek, 11 maja 2020 r., godz. 12:05  |  Wersja do druku

Gmina Dobra ma najlepszy indeks finansowy ze wszystkich gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich i powiatów Pomorza Zachodniego. Indeks liczony jest na podstawie 6 wskaźników finansowych i przedstawia m.in. przejrzystość finansów publicznych oraz dbanie o kulturę finansów samorządów. Szczegółowe dane pokazują, jak poszczególne samorządy zarządzają finansami.Gmina Dobra po raz kolejny zajęła 1. miejsce wśród 47 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego. Ranking przygotowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową został opublikowany już po raz trzeci. Rok temu Gmina Dobra zajęła drugie miejsce, a dwa lata temu - pierwsze.

Ranking bazuje na sześciu wskaźnikach finansowych. Pierwszy to udział dochodów własnych w dochodach ogółem. W 2019 roku Gmina Dobra osiągnęła w tym przypadku wynik 64,5%. Drugim wskaźnikiem jest relacja nadwyżki operacyjnej, czyli dochody bieżące minus wydatki, do dochodów ogółem. Gmina Dobra zanotowała tu wartość 29,6%. Kolejnym wskaźnikiem jest udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem. W przypadku Gminy Dobra udział ten wyniósł 37,4%.

Czwartym wskaźnikiem finansowym jest relacja zobowiązań zaliczanych do długu publicznego do dochodów ogółem. W Gminie Dobra jest to 10,4%. Przedostatnim wskaźnikiem jest obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń. W Gminie Dobra wskaźnik ten wyniósł 30,9%. Ostatnim szóstym wskaźnikiem jest wskaźnik bezrobocia. W 2019 roku w Gminie Dobra wyniósł on 2,1%.

Bazując na sześciu wyżej wymienionych wskaźnikach, korzystając z metod statystycznych określono miejsce poszczególnej jednostki samorządu terytorialnego w zestawieniu. Otrzymane wyniki zostały posortowane począwszy od jednostek o najwyższej (najkorzystniejszej biorąc pod uwagę przyjętą metodologię) wartości indeksu.

Gmina Dobra zajęła 1. miejsce wśród 47 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego z indeksem 5,0404 (+0,31 w stosunku do poprzedniego roku). Na drugim miejscu znalazł się Kołobrzeg (gmina wiejska) z wynikiem 4,3541 (-0,49), a na trzecim Kołbaskowo - 4,2817 (+0,40). Powiat Policki zajął drugie miejsce wśród zachodniopomorskich powiatów z indeksem 4,0810 (-0,08). Warto podkreślić, że żadna inna gmina wiejska, miejsko-wiejska, miejska czy powiat nie miały indeksu powyżej 5.

Zobacz zestawienie Regionalnej Izby Obrachunkowej

"Jest mi niezmiernie miło poinformować naszych mieszkańców, że po raz kolejny Gmina Dobra jest liderem tego rankingu, co pokazuje, że zarządzanie finansami w naszej gminie jest na bardzo dobrym poziomie. Jako jedyna gmina w regionie osiągnęliśmy indeks finansowy na poziomie 5 punktów. To rewelacyjny wynik i efekt naszej ciężkiej i skutecznej pracy" - mówi Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

"Przypomnę tylko, że osoby, które stoją za organizacją referendum w naszej gminie, zarzucały mi między innymi naruszenie dyscypliny finansów, wykorzystanie środków publicznych do celów prywatnych, brak kompetencji wójta i urzędników gminy, narażanie budżetu gminy na straty czy niegospodarność. To kłamstwa i pomówienia osób, których celem jest tak naprawdę przejęcie steru władzy w naszej gminie.

Ranking, który przygotowała Regionalna Izba Obrachunkowa, czyli zewnętrzny i niezależny organ kontroli i nadzoru jednostek samorządu terytorialnego, dobitnie podkreśla, że stan finansów w Gminie Dobra oraz zarządzanie nimi są wzorcowe i mogą być przykładem dla innych samorządów.

Chcę również podziękować pracownikom Urzędu Gminy, w tym Pani Skarbnik Jolancie Jankowskiej oraz Sekretarz Rozalii Adamskiej za ciężką pracę, której wyniki możemy obserwować właśnie dzięki takim zestawieniom. Pracujemy dalej ponieważ obecna sytuacja związana ze stanem epidemii wymaga od nas jeszcze więcej działań na rzecz naszej gminy i jej mieszkańców" - skomentowała wyniki rankingu Wójt Teresa Dera.

Gmina Dobra jest jednym z liderów rankingów wśród zachodniopomorskich samorządów. W listopadzie 2018 r. nasza gmina zajęła 1. miejsce wśród 48 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego. W październiku 2018 roku Gmina Dobra zajęła bardzo wysokie 24. miejsce wśród 1555 gmin wiejskich w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów. W listopadzie 2017 r. gmina zajęła 21. miejsce (z 1559 gmin wiejskich) w rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju. Ranking, uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy, opracowywany był na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS - więcej o rankingu.

Źródła: UG Dobra, ZUW

Gmina Dobra liderem na Pomorzu Zachodnim:


Zobacz artykuły powiązane:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama