Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Dobra najlepsza z 1547 gmin wiejskich w Polsce

środa, 24 czerwca 2020 r., godz. 13:11  |  Wersja do druku

Co łączy naszą Gminę Dobra z wielkimi miastami jak Tychy, Warszawa czy Sopot? Wygrana w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce. Zespół naukowców wybrał siedem najważniejszych i najczęściej używanych wskaźników ekonomicznych, którymi badał sytuację finansową wszystkich polskich jednostek samorządu terytorialnego. Gmina Dobra została liderem rankingu wśród 1547 gmin wiejskich. To kolejny wielki sukces naszej gminy.Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce to pełne opracowanie, które obejmuje wszystkie samorządy. Jest kompleksowe, apolityczne i obiektywne, mierzone siedmioma aktualnymi, najważniejszymi wskaźnikami ekonomicznymi. Pracując nad nim, naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przebadali prawie 2800 gmin, miast i powiatów.

Przedstawiciele samorządów terytorialnych, urzędów centralnych oraz ekonomiści od lat poszukiwali uniwersalnych narzędzi, którymi można badać kondycję finansową gmin czy powiatów. Tę potrzebę wielokrotnie artykułowano w czasie dyskusji toczonych na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju oraz podczas kolejnych edycji Europejskiego Kongresu Samorządów. W odpowiedzi na te postulaty opracowano Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce. Autorzy, ekonomiści z uznanych krakowskich ośrodków naukowych, wykorzystali w nim obiektywne, najważniejsze i aktualne wskaźniki naukowe.

Ranking adresowany jest do trzech głównych grup odbiorców: samorządowców, aby mogli wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami, przedsiębiorców, aby mogli poznać gminy, w których dobrze ulokują pieniądze oraz obywateli, aby mogli sprawdzić, jak gospodaruje samorząd lokalny.


Reklama:Samorządy zostały podzielone na pięć klas: gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie. Spośród 1547 gmin wiejskich najlepsze wyniki uzyskały: Gmina Dobra (woj. zachodniopomorskie), Stawiguda (woj. warmińsko-mazurskie) i Kleszczów (woj. łódzkie). Natomiast Konstancin-Jeziorna (woj. mazowieckie), Rzgów (woj. łódzkie) i Łomianki (woj. mazowieckie) to liderzy w kategorii 628 gmin miejsko-wiejskich. W Polsce funkcjonuje 235 gmin miejskich, najlepsze wyniki uzyskały: Józefów (woj. mazowieckie), Puszczykowo (woj. wielkopolskie) i Podkowa Leśna (woj. mazowieckie). Wśród 66 miast na prawach powiatu liderami są: Tychy, Warszawa i Sopot. W grupie 314 powiatów ziemskich liderami okazały się: Powiat wrocławski (woj. dolnośląskie), Powiat poznański (woj. wielkopolskie) i Powiat bielski (woj. śląskie).

"Ranking to zestawienie adresowane do trzech głównych grup odbiorców. Pracowaliśmy z myślą o samorządowcach, którzy powinni wymieniać się wiedzą i promować dobre praktyki. Odpowiedzieliśmy na głosy przedsiębiorców poszukujących terenów, w których inwestycje będą dobrze wspierane przez lokalne władze. Przygotowaliśmy narzędzie dla "zwykłych obywateli" - wyborców, mogących w prosty sposób sprawdzić, jak publicznymi pieniędzmi gospodarują ich lokalne władze. Każdy z nas, w powszechnych wyborach decyduje, kto rządzi jego małą ojczyzną. Interesujmy się więc ekonomią, obserwujmy i porównujmy działania samorządów. Wybierajmy najlepszych gospodarzy. Niech jednym z kryteriów oceny podejmowanej przy urnie będzie analiza skutecznego zarządzania finansami. Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego może w tym pomóc" - mówi Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów.

"Jest to dla nas jako gminy zaszczyt, że inni dostrzegają to co robimy i oceniają naszą pracę i jej efekty tak wysoko. Chociaż jesteśmy gminą wiejską to przez lata ewaluowaliśmy z przysłowiowej "sypialni miasta" na równoważnego partnera miasta metropolitalnego Szczecina. Mamy doskonałą współpracę z gminami ościennymi i współfinansujemy wiele wspólnych inwestycji w wymiarze powiatu czy w korelacji z inwestycjami Miasta Szczecin i zagranicznymi sąsiadami. Traktujemy naszą gminę, jako ważny fragment większej, dobrze zorganizowanej całości" - skomentowała wyniki rankingu Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

"Inwestycje realizujemy tak, by były trwałe zwracając uwagę na późniejsze ograniczenie kosztów eksploatacji i remontów. Spadające zadłużenie i wzrastające przychody, a także stały poziom 37% wydatków inwestycyjnych w budżecie gminy dają gwarancje naszym inwestorom, że mają za partnera poważnych ludzi. Rozmawiamy i słuchamy propozycji zarówno tych co już są z nami, ale i przyszłych inwestorów. Oferujemy im doskonałą obsługę, pomoc, a przede wszystkim dostępności naszych pracowników. Nie bez znaczenia jest to, że jesteśmy bezpieczną gmina graniczącą bezpośrednio z Niemcami. Rosnącą wartość nieruchomości oraz coroczny duży wzrost ilości osiedlających się w gminie nowych mieszkańców jest ważną informacją dla inwestorów" - mówi Wójt Gminy Dobra.

"Dzięki funduszom europejskim nastąpił duży rozwój naszej gminy w ostatnich latach. Korzystamy również z funduszy transgranicznych we współpracy z partnerami z sąsiednich Niemiec. Najważniejsze zrealizowane i realizowane projekty to: budowa i rozbudowa kanalizacji wodociągowej i sanitarnej wraz z rozbudową ważnych instalacji punktowych, jak stacje hydroforni, czy rozbudowa oczyszczalni ścieków w Redlicy, budowa nowoczesnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, budowa ulic m.in Szkolnej w Bezrzeczu, modernizacja i przebudowa ulic m.in. Spółdzielców w Mierzynie czy ul. Wiosennej w Skarbimierzycach, budowa ścieżek rowerowych, budowa miejsca przesiadkowego w miejscowości Łęgi, czy też terenów sportowo-rekreacyjnych. Lista jest długa zarówno tych inwestycji zrealizowanych i wciąż będących w realizacji, a przecież wciąż myślimy o przyszłych inwestycjach" - wyjaśnia Teresa Dera.

"Budowa nowoczesnych szkół w Bezrzeczu, Dobrej i Mierzynie i przedszkoli pozwala nam przyciągać nowych mieszkańców, a więc pracowników dla inwestorów i firm. Ułatwienia w dostępie do edukacji dla mieszkańców to komfort pracodawców. Bardzo ważne są nasze duże inwestycje w sport czy rekreacje, rozwój sieci ścieżek rowerowych, przebudowa i budowa obiektów sportowych. Na terenie gminy jest jedno z najlepszych w Polsce, nowoczesne schronisko dla zwierząt, doskonale wyposażone dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, a także działająca przy nich jedna z najlepszych grup poszukiwawczych z psami. Ponadto liczne inwestycje infrastrukturalne, główne w infrastrukturę drogową, oświetlenie czy rozbudowę całej sieci infrastruktury wodnej i kanalizacyjnej (np. rozbudowa hydroforni w Buku i Skarbimierzycach). Razem daje to doskonałą bazę dla nowych inwestycji i rozbudowy istniejących, a wszystko składa się na rozwój i zwiększenie wpływów finansowych" - mówi Wójt Gminy Dobra.

"Stabilna sytuacja finansowa z rosnącym co roku budżetem, wydatki niższe od przychodów oraz duże i widoczne na terenie całej gminy inwestycje są najlepszym magnesem nie tylko dla nowych przedsiębiorców, ale i nowych inwestycji robionych przez nowych naszych mieszkańców, których około tysiąca decyduje się rocznie na osiedlenia na naszym terenie" - mówi Teresa Dera.

Gmina Dobra jest jedyną gminą z Pomorza Zachodniego, która zajęła miejsce na podium rankingu. Kolejne gminy wiejskie z naszego województwa zajęły miejsca: 23. Kołbaskowo, 38. Kołobrzeg, 45. Stare Czarnowo.

Nagrody dla zwycięzców rankingu tradycyjnie wręczone zostaną na uroczystej gali podczas Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w grudniu w Karpaczu.

To kolejny wielki sukces naszej gminy. W maju 2020 r. Gmina Dobra po raz kolejny zajęła 1. miejsce wśród 47 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego. Rok temu Gmina Dobra zajęła drugie miejsce, a dwa lata temu - pierwsze. Nasza gmina miała najlepszy indeks finansowy ze wszystkich gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich i powiatów Pomorza Zachodniego. Indeks liczony jest na podstawie 6 wskaźników finansowych i przedstawia m.in. przejrzystość finansów publicznych oraz dbanie o kulturę finansów samorządów. Szczegółowe dane pokazywały, jak poszczególne samorządy zarządzają finansami.

Gmina Dobra jest jednym z liderów rankingów wśród zachodniopomorskich samorządów. W listopadzie 2018 r. nasza gmina zajęła 1. miejsce wśród 48 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego. W październiku 2018 roku Gmina Dobra zajęła bardzo wysokie 24. miejsce wśród 1555 gmin wiejskich w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów. W listopadzie 2017 r. gmina zajęła 21. miejsce (z 1559 gmin wiejskich) w rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju. Ranking, uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy, opracowywany był na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS - więcej o rankingu.

Źródła: UG Dobra, Forum Ekonomiczne

Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama