Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Dobra najbardziej cyfrową gminą NSP

piątek, 27 maja 2022 r., godz. 13:13  |  Wersja do druku

Gmina Dobra została laureatem konkursu na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Nasza gmina zajęła 1. miejsce wśród wszystkich gmin województwa zachodniopomorskiego.Przy okazji trwającego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 Prezes GUS ogłosił konkurs na najbardziej cyfrową gminę. Zadaniem konkursowym było zachęcenie przez gminy mieszkańców do dokonywania samospisu internetowego, prowadzonego za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Wskaźnik samospisu internetowego stanowiący podstawę do wyłonienia zwycięskich gmin uwzględniał samospis internetowy dokonany w okresie od początku do końca trwania NSP 2021, tj. od 1.04.2021 r. do 30.09.2021 r.

Gmina Dobra zajęła 1. miejsce wśród wszystkich gmin województwa zachodniopomorskiego. Na kolejnych miejscach znalazły się gmina miejska Stargard i gminy miejsko-wiejskie Polanów, Połczyn-Zdrój i Nowogard. Nagrodą w konkursie za zajęcie 1. miejsca są urządzenie wielofunkcyjne i 11 laptopów.

W piątek, 27 maja Wójt Gminy Dobra Teresa Dera otrzymała z rąk dyrektor Urzędu Statystycznego w Szczecinie Magdaleny Wegner dyplom i nagrody za udział w konkursie. W uroczystości wzięła też udział kierownik Wydziału ds. Obywatelskich UG Dobra Małgorzata Chmielewska.

"Bardzo dziękujemy, że znaleźliśmy się w gronie laureatów. To m.in. zasługa naszych mieszkańców i pracowników urzędu, którzy byli zaangażowani podczas spisu powszechnego. Cieszę, się że możemy otrzymać główną nagrodę w konkursie. Sprzęt, który otrzymamy na pewno się przyda" - mówiła Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

"Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań, a w szczególności tym, którzy spisali się przez internet. Dzięki temu otrzymaliśmy główną nagrodę w konkursie. Dziękuję też moim pracownikom Gminnego Biura Spisowego za pracę podczas spisu i przeprowadzenie akcji promocyjno-informacyjnej wśród mieszkańców" - dziękowała Małgorzata Chmielewska, kierownik Wydziału ds. Obywatelskich UG Dobra.

Wyniki spisu powszechnego stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw. Wyniki wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, zabezpieczenia społecznego, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno-ściekowej. Informacje statystyczne pozyskane dzięki spisowi ludności, konieczne do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów lub do stworzenia biznesplanów wykorzystują przedsiębiorcy oraz beneficjenci funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu.

Źródło: spis.gov.pl, GUS

Zobacz artykuły powiązane:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama