Zaloguj się | Rejestracja

Narodowy Spis Powszechny - konkurs Prezesa GUS

poniedziałek, 19 lipca 2021 r., godz. 08:34  |  Wersja do druku

Przy okazji trwającego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 Prezes GUS ogłosił konkurs na najbardziej cyfrową gminę. Wystarczy spisać się samodzielnie przez internet, a następnie zachęcić do tego rodzinę, znajomych i osoby z najbliższego otoczenia. Przypominamy, że spis trwa do 30 września 2021 r. i jest obowiązkowy.Narodowy Spis Powszechny trwa od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Spisowi podlegają osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania. Spisowi podlegają również budynki, mieszkania oraz obiekty zbiorowego zakwaterowania, w tym pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Spisu można dokonać za pomocą formularza online na stronie spis.gov.pl. Na stronie znajdują się formularze w kilku językach: polskim, angielskim, rosyjskim oraz ukraińskim. Dużą zaletą spisu online jest możliwość wypełnienia formularza o każdej porze dnia, przez cały tydzień.

"Mieszkańcy gminy Dobra, którzy nie mają komputera lub dostępu do internetu, mogą zgłosić się do urzędu gminy w Wołczkowie przy ul. Lipowej 51, po uprzednim telefonicznym umówieniu wizyty, celem dokonania samospisu. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy bezpieczne stanowisko komputerowe z dostępem do sieci internetowej. Pracownicy urzędu pomogą przy wypełnianiu formularza. Należy tylko przygotować następujące dane: numery PESEL osób zamieszkujących pod danym adresem, które chcemy spisać, powierzchnię mieszkania lub domu oraz przybliżoną datę budowy" - mówi Małgorzata Chmielewska, zastępca Gminnego Komisarza Spisowego.

Wystartował też konkurs Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę. Zadaniem konkursowym jest zachęcenie przez gminy jak największej liczby zobowiązanych na jej terenie osób fizycznych do dokonywania samospisu internetowego, prowadzonego za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego spis.gov.pl. Wskaźnik samospisu internetowego stanowiący podstawę do wyłonienia zwycięskich gmin będzie uwzględniał samospis internetowy dokonany w okresie od początku do końca trwania NSP 2021, tj. od 1.04.2021 r. do 30.09.2021 r. do godziny 23:59. Wyłonienie zwycięskich gmin oraz ogłoszenie wyników nastąpi w terminie do 15 listopada 2021 r.

Zobacz wykaz pytań do Narodowego Spisu Powszechnego

Osoby, które nie mogą wziąć udziału w spisie, np. ze względu na zły stan zdrowia, muszą poinformować o tym fakcie odpowiednie służby statystyki publicznej. Najprościej będzie zadzwonić na numer infolinii spisowej, tj. 22 279 99 99. Osoby, które nie wezmą udziału w spisie i nie zadzwonią na infolinię w wyznaczonym terminie, muszą liczyć się z konsekwencjami. Kara może wynieść nawet 5 tys. zł i dotyczy także tych osób, które podczas spisu podały nieprawdziwe informacje.

Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy lub telefoniczne na infolinii spisowej, zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie lub podczas wywiadu bezpośredniego. Rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99. Od 23 czerwca rachmistrzowie realizują również wywiady bezpośrednie.

Wyniki spisu powszechnego stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw. Wyniki wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, zabezpieczenia społecznego, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno-ściekowej. Informacje statystyczne pozyskane dzięki spisowi ludności, konieczne do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów lub do stworzenia biznesplanów wykorzystują przedsiębiorcy oraz beneficjenci funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu.

Źródło: spis.gov.pl, GUS

Zobacz artykuły powiązane:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama