WiadomośćNarodowy Spis Powszechny - konkurs Prezesa GUS
(Kategoria: Gmina Dobra Szczecińska - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek, 19 lipca 2021 r., godz. 08:34

Narodowy Spis Powszechny - konkurs na najbardziej cyfrową gminę
Przy okazji trwającego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 Prezes GUS ogłosił konkurs na najbardziej cyfrową gminę. Wystarczy spisać się samodzielnie przez internet, a następnie zachęcić do tego rodzinę, znajomych i osoby z najbliższego otoczenia. Przypominamy, że spis trwa do 30 września 2021 r. i jest obowiązkowy.



Narodowy Spis Powszechny trwa od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Spisowi podlegają osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania. Spisowi podlegają również budynki, mieszkania oraz obiekty zbiorowego zakwaterowania, w tym pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Spisu można dokonać za pomocą formularza online na stronie spis.gov.pl. Na stronie znajdują się formularze w kilku językach: polskim, angielskim, rosyjskim oraz ukraińskim. Dużą zaletą spisu online jest możliwość wypełnienia formularza o każdej porze dnia, przez cały tydzień.

"Mieszkańcy gminy Dobra, którzy nie mają komputera lub dostępu do internetu, mogą zgłosić się do urzędu gminy w Wołczkowie przy ul. Lipowej 51, po uprzednim telefonicznym umówieniu wizyty, celem dokonania samospisu. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy bezpieczne stanowisko komputerowe z dostępem do sieci internetowej. Pracownicy urzędu pomogą przy wypełnianiu formularza. Należy tylko przygotować następujące dane: numery PESEL osób zamieszkujących pod danym adresem, które chcemy spisać, powierzchnię mieszkania lub domu oraz przybliżoną datę budowy" - mówi Małgorzata Chmielewska, zastępca Gminnego Komisarza Spisowego.

Wystartował też konkurs Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę. Zadaniem konkursowym jest zachęcenie przez gminy jak największej liczby zobowiązanych na jej terenie osób fizycznych do dokonywania samospisu internetowego, prowadzonego za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego spis.gov.pl. Wskaźnik samospisu internetowego stanowiący podstawę do wyłonienia zwycięskich gmin będzie uwzględniał samospis internetowy dokonany w okresie od początku do końca trwania NSP 2021, tj. od 1.04.2021 r. do 30.09.2021 r. do godziny 23:59. Wyłonienie zwycięskich gmin oraz ogłoszenie wyników nastąpi w terminie do 15 listopada 2021 r.

Zobacz wykaz pytań do Narodowego Spisu Powszechnego

Osoby, które nie mogą wziąć udziału w spisie, np. ze względu na zły stan zdrowia, muszą poinformować o tym fakcie odpowiednie służby statystyki publicznej. Najprościej będzie zadzwonić na numer infolinii spisowej, tj. 22 279 99 99. Osoby, które nie wezmą udziału w spisie i nie zadzwonią na infolinię w wyznaczonym terminie, muszą liczyć się z konsekwencjami. Kara może wynieść nawet 5 tys. zł i dotyczy także tych osób, które podczas spisu podały nieprawdziwe informacje.

Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy lub telefoniczne na infolinii spisowej, zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie lub podczas wywiadu bezpośredniego. Rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99. Od 23 czerwca rachmistrzowie realizują również wywiady bezpośrednie.

Wyniki spisu powszechnego stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw. Wyniki wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, zabezpieczenia społecznego, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno-ściekowej. Informacje statystyczne pozyskane dzięki spisowi ludności, konieczne do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów lub do stworzenia biznesplanów wykorzystują przedsiębiorcy oraz beneficjenci funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu.

Źródło: spis.gov.pl, GUS

Zobacz artykuły powiązane:

Narodowy Spis Powszechny - urzędnicy pomogą przy wypełnianiu formularza

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Gmina Dobra nagrodzona w konkursie Prezesa GUS

Gmina Dobra wicemistrzem samospisu



Źródło: Gmina Dobra 24 - Portal Mieszkańców > Dobra Szczecińska
( http://gminadobra24.pl/news.php?extend.7597 )