Zaloguj się | Rejestracja

Narodowy Spis Powszechny

wtorek, 06 kwietnia 2021 r., godz. 08:05  |  Wersja do druku

1 kwietnia w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis odbywa się co 10 lat i obowiązuje wszystkie osoby, które zamieszkują w kraju stale lub tymczasowo. Udział w spisie nie wymaga wychodzenia z domu, można go samodzielnie przeprowadzić, np. za pomocą formularza internetowego.Narodowy Spis Powszechny trwa od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. Sposoby na wzięcie udziału w spisie są trzy: przez internet, telefonicznie oraz w bezpośrednim kontakcie z rachmistrzem. Ta ostatnia opcja będzie ostatecznością i będzie dotyczyła tylko tych, którzy usilnie będą unikali spisania.

Spisowi podlegają osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania. Spisowi podlegają również budynki, mieszkania oraz obiekty zbiorowego zakwaterowania, w tym pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Wyniki spisu powszechnego stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw. Wyniki wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, zabezpieczenia społecznego, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno-ściekowej. Informacje statystyczne pozyskane dzięki spisowi ludności, konieczne do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów lub do stworzenia biznesplanów wykorzystują przedsiębiorcy oraz beneficjenci funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu.

Spisu można dokonać za pomocą formularza online na stronie spis.gov.pl. Na stronie znajdują się formularze w kilku językach: polskim, angielskim, rosyjskim oraz ukraińskim. Dużą zaletą spisu online jest możliwość wypełnienia formularza o każdej porze dnia, przez cały tydzień.

Zobacz wykaz pytań do Narodowego Spisu Powszechnego

Osoby, które nie mogą wziąć udziału w spisie, np. ze względu na zły stan zdrowia, muszą poinformować o tym fakcie odpowiednie służby statystyki publicznej. Najprościej będzie zadzwonić na numer infolinii spisowej, tj. 22 279 99 99. Osoby, które nie wezmą udziału w spisie i nie zadzwonią na infolinię w wyznaczonym terminie, muszą liczyć się z konsekwencjami. Kara może wynieść nawet 5 tys. zł i dotyczy także tych osób, które podczas spisu podały nieprawdziwe informacje.

Z osobami, które nie będą mogły się same spisać lub nie zadzwonią na infolinię, po 15 kwietnia skontaktuje się rachmistrz, który zada kilka pytań i wypełni odpowiednią ankietę. Należy pamiętać, że zgodnie z ustawą nie będzie można mu odmówić przekazania potrzebnych danych.

Źródło: spis.gov.pl, GUS

Zobacz artykuły powiązane:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama