Zaloguj się | Rejestracja

Prace konserwatorskie na cmentarzu w Stolcu

wtorek, 10 maja 2022 r., godz. 19:23  |  Wersja do druku

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przyznał 25 tys. zł dofinansowania na wykonanie programu prac konserwatorskich pomnika J.B.W. von Ramin oraz inwentaryzację drzew i mogił na zabytkowym cmentarzu w Stolcu.Samorząd Województwa od lat przeznacza środki na ratowanie zachodniopomorskich zabytków. W tym roku przeznaczono na to 2,5 mln złotych.

"Nie możemy zapominać o sferze, która określa naszą zachodniopomorską tożsamość. Zabytki są ważnym elementem historii tych ziem, składową atrakcyjności turystycznej regionu i obiektami, z którymi jesteśmy związani emocjonalnie" - mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W tym roku lista zabytków, które otrzymają pomoc liczy 58 pozycji. Dofinansowanie w kwocie 25 tys. zł otrzyma m.in. program prac konserwatorskich pomnika J.B.W. von Ramin, inwentaryzacja drzew i mogił na zabytkowym cmentarzu w Stolcu. O dofinansowanie wnioskowało Starostwo Powiatowe w Policach.

Nieczynny zabytkowy cmentarz w Stolcu znajduje się przy kościele pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe. Obok zespołu pałacowo-parkowego jest to jedno z ciekawszych miejsc we wsi. XVIII-wieczny cmentarz, znajdujący się od północnej strony kościoła ma nieregularny zarys i ogrodzony jest kamiennym murem z bramą wejściową, która w ostatnim czasie została odnowiona. W zwieńczeniu bramy w polu płyciny widnieje tarcza herbowa rodu von Ramin.

Na terenie cmentarza znajdują się żeliwne krzyże, widoczne miejsca po zapadniętych grobach i inne fragmenty nagrobne. Najbardziej rzucającym się w oczy postumentem jest tutaj piękny zabytkowy pomnik Jurgena Berndta von Ramin, jednego z właścicieli majątku w Stolcu, zmarłego tragicznie w 1792 roku. Obelisk usytuowany jest w najwyższym punkcie wzniesienia i stanowi punkt centralny cmentarza. Murowany z cegły pomnik w kształcie obelisku obłożony jest u podstaw płytami z piaskowca. Jego fundatorem była żona zmarłego - hrabina Wilhelmina Ramin z domu Hacke. Bogato zdobiony monument pokrywa od frontu w jego górnej części medalion z głową mężczyzny w profilu otoczoną wieńcem z wawrzyńca. Poniżej widnieje napis w języku niemieckim wyrażający smutek bliskich po stracie ojca i męża. Są tutaj również umieszczone dwie postacie: po lewej stronie - zakrywającego zapłakaną twarz anioła, po prawej zaś - putta. Obelisk jest doskonale widoczny, usunięto rosnącą wokół niego dziką roślinność, jednak całość nekropolii wymaga jeszcze prac pielęgnacyjnych. Rosną tutaj piękne stare drzewa spowite bluszczem, a pośród nich spoczywają ukryte w głębi mogiły.

Pomorze Zachodnie wspiera prace przy zabytkach od 2007 roku. Od tego czasu na ten cel przeznaczono z budżetu województwa ok. 16 mln zł. To łącznie ponad pół tysiąca umów na przeprowadzenie prac lub przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Dzięki dodatkowym funduszom możliwy był m.in. remont szachulcowej wieży w XVIII-wiecznym kościele w Stolcu oraz remont dachu i prace konserwatorskie w gotyckim kościele w Dobrej.

Gmina Dobra także od wielu lat dofinansowuje remonty zabytków na swoim terenie. Większość z nich to obiekty sakralne, np. wybudowane w XIII wieku kościoły w Buku, Dobrej, Mierzynie, Wąwelnicy i Wołczkowie lub datowane na XIV-XIX w. cmentarz w Dołujach, kościół w Kościnie i kościół w Stolcu. Zachowanie dobrego stanu zabytków jest jednym z priorytetowych działań Gminy Dobra.

"Zabytki stanowią o naszej przeszłości i o naszych przodkach, którzy żyli przed nami, a dzięki którym jesteśmy tu i teraz. Nie można zapominać o naszym dziedzictwie" - mówi Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Fot. Klub Morsów Dobrawianie LZS Dobra

Zabytkowy cmentarz w Stolcu:Zobacz artykuły powiązane:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama