Zaloguj się | Rejestracja

Dofinansowanie na remonty zabytków w gminie Dobra

wtorek, 10 listopada 2020 r., godz. 13:00  |  Wersja do druku

Gmina Dobra od lat dofinansowuje remonty zabytków na swoim terenie. Większość z nich to obiekty sakralne, np. wybudowane w XIII wieku kościoły w Buku, Dobrej, Mierzynie, Wąwelnicy i Wołczkowie lub datowane na XIV-XIX w. cmentarz w Dołujach, kościół w Kościnie i kościół w Stolcu. Zachowanie dobrego stanu zabytków jest jednym z priorytetowych działań Gminy Dobra.



Pomimo pandemii koronawirusa i znacznych wydatków z tym związanych, mając świadomość, że zabytki nie mogą czekać, władze gminy Dobra podjęły decyzję o dotacjach na prace remontowo-budowlane zabytkowych obiektów.

"Zabytki stanowią o naszej przeszłości i o naszych przodkach, którzy żyli przed nami, a dzięki którym jesteśmy tu i teraz. Nie można zapominać o naszym dziedzictwie" - mówi Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Wniosek o udzielenie dotacji z budżetu gminy, jak wskazuje ustawa o ochronie zabytków, może złożyć właściciel bądź posiadacz zabytku. Proboszczowie parafii w Mierzynie, Dobrej, Bezrzeczu, Wołczkowie, Dołujach i Buku złożyli takie wnioski z prośbą o zabezpieczenie środków finansowych na remont zabytków zlokalizowanych na terenie gminy Dobra. Dzięki temu możliwe było podjęcie działań mających na celu zabezpieczenie kościoła w Wąwelnicy poprzez kontynuację prac remontowych wieży i rynien oraz montaż opaski wokół kościoła, zabezpieczającej przed jego korozją.

W kościele w Wołczkowie zostaną wymienione trzy okna witrażowe. Zabytkowy cmentarz położony przy kościele w Mierzynie zostanie zrewitalizowany wraz z drzewostanem w przykościelnym parku. Proboszcz urzędujący w parafii w Buku otrzymał środki finansowe na konserwację korpusu elewacji ściany południowej przy kościele w Buku oraz na budynek wymagający największej uwagi - kościół w Stolcu, datowany na lata 1731-1735, z przeznaczeniem na remont ratunkowy w celu zapobieżenia zupełnej degradacji tego zabytku.

W Bezrzeczu będzie remontowane zabytkowe ogrodzenie kamienne wokół kościoła, a w Dobrej zostanie wyremontowana południowa ściana XIII-wiecznego kościoła.

Łączna kwota, którą Gmina Dobra przeznaczyła na zachowanie dobrej kondycji gminnych zabytków, wynosi 400 tys. zł.

Źródło: Urząd Gminy Dobra
Fot. www.drony.szczecin.pl

Zabytki w gminie Dobra - cz.1:


Zabytki w gminie Dobra - cz.2:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama