Zaloguj się | Rejestracja

Dofinansowanie na remonty zabytków

środa, 10 marca 2021 r., godz. 16:14  |  Wersja do druku

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie prac remontowych przy zabytkach. Na ten cel powędruje 1,8 mln zł. W poprzednich latach dofinansowanie otrzymały m.in. zabytki w gminie Dobra.Samorząd Województwa od lat przeznacza środki na ratowanie zachodniopomorskich zabytków. W tym roku wnioski o dofinansowanie prac można składać do 9 kwietnia. Tym razem na ten cel zaplanowane zostało 1,8 mln złotych.

"Zabytki są ważnym elementem historii tych ziem, składową atrakcyjności turystycznej regionu i obiektami, z którymi jesteśmy związani emocjonalnie. To prawdziwe perełki dla miłośników historii i architektury. Środki, które kierujemy na ich ratowanie pozwalają na przeprowadzenie prac zabezpieczających lub przygotowanie dokumentacji" - mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Do udziału w konkursie uprawniony jest każdy podmiot posiadający tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego. Maksymalna wnioskowana kwota dotacji na jedno zadanie nie może przekroczyć 70 tys. złotych.

Poprzednie edycje konkursu pokazały, że ze wsparcia korzystają gminy, parafie, muzea, ośrodki kultury, stowarzyszenia, izby rzemieślnicze, gospodarstwa rolne, spółki oraz osoby prywatne. Szczegóły, formularze wniosków dostępne są na stronie UMWZ.

Pomorze Zachodnie wspiera prace przy zabytkach od 2007 roku. Od tego czasu na ten cel powędrowało blisko 14 mln zł z budżetu województwa. To łącznie ponad pół tysiąca umów na przeprowadzenie prac lub przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Dzięki dodatkowym funduszom możliwy był m.in. remont szachulcowej wieży w XVIII-wiecznym kościele w Stolcu oraz remont dachu i prace konserwatorskie w gotyckim kościele w Dobrej.

Gmina Dobra także od wielu lat dofinansowuje remonty zabytków na swoim terenie. Większość z nich to obiekty sakralne, np. wybudowane w XIII wieku kościoły w Buku, Dobrej, Mierzynie, Wąwelnicy i Wołczkowie lub datowane na XIV-XIX w. cmentarz w Dołujach, kościół w Kościnie i kościół w Stolcu. Zachowanie dobrego stanu zabytków jest jednym z priorytetowych działań Gminy Dobra.

"Zabytki stanowią o naszej przeszłości i o naszych przodkach, którzy żyli przed nami, a dzięki którym jesteśmy tu i teraz. Nie można zapominać o naszym dziedzictwie" - mówi Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

W 2021 roku Gmina Dobra zarezerwowała w budżecie 280 tys. złotych na prace remontowe i konserwatorskie obiektów zabytkowych.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Fot. www.drony.szczecin.pl

Zabytki w gminie Dobra - cz.1:


Zabytki w gminie Dobra - cz.2:


Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama