Zaloguj się | Rejestracja

Polsko-niemieckie ćwiczenia ratowników

poniedziałek, 21 października 2019 r., godz. 06:56  |  Wersja do druku

Na początku października w pobliżu Trzebieży odbyły się kolejne wspólne ćwiczenia grup poszukiwawczo-ratowniczych. Inicjatorem szkoleń była Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Wołczkowo, która zaprosiła do współpracy niemiecką grupę z Rugii Rettungshundestaffel Jasmund Rügen e.V. Gościnnie ćwiczyli również strażacy z OSP Dobra, OSP Wołczkowo i FF Blankensee.W charakterze obserwatorów uczestniczyli przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach, Placówki Straży Granicznej w Szczecinie, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Polickiego. Szkolenie koordynowane było przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Gminy Dobra.

W pierwszym dniu odbyło się szkolenie i ćwiczenie terenowe z zakresu technik poszukiwawczych. Strażacy podzieleni na zespoły, przy wykorzystaniu urządzeń GPS oraz dronów, prowadzili symulowaną akcję poszukiwawczo-ratowniczą w trzebieskich lasach. W kulminacyjnym momencie ćwiczeń w terenie pracowało 70 ratowników. Każda grupa realizowała swoje zadanie, a całością kierował sztab powołany z przedstawicieli zaproszonych instytucji.

W kolejnym dniu przedstawiona została prezentacja przygotowana przez koleżanki i kolegów z niemieckiej grupy poszukiwawczej. Grupy polskie i niemieckie dokonały podsumowania i wymiany doświadczeń podczas działań poszukiwawczo-ratowniczych, jakie prowadziły w ostatnim okresie.

Na uwagę zasługuje fakt, że podczas ćwiczeń ratownicy z GPR Wołczkowo zostali wezwani do działań poszukiwawczo-ratowniczych zaginionej osoby, prowadzonych przez choszczeńską policję. Na wezwanie pojechali ratownicy GPR OSP Wołczkowo i grupy z Niemiec.

Podczas dwudniowego szkolenia ratownicy zdobyli ważne doświadczenie we współpracy transgranicznej, które może być przydatne podczas działań poszukiwawczo-ratowniczych na polsko-niemieckim pograniczu.

Organizatorem ćwiczeń była Gmina Dobra, która pozyskała dofinansowanie na realizację tego projektu z Unii Europejskiej, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa, w ramach Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska.

Źródło: Centrum Zarządzania Kryzysowego Gminy Dobra, Grzegorz Pieszko

Polsko-niemieckie ćwiczenia poszukiwawczo-ratownicze w Trzebieży:


Zobacz artykuły powiązane:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama