Zaloguj się | Rejestracja

Międzynarodowe ćwiczenia ratowników w Wisoli

wtorek, 27 listopada 2018 r., godz. 11:48  |  Wersja do druku

W ostatni weekend listopada odbyło się kolejne szkolenie w ramach programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia - Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska. W ćwiczeniach, które są kontynuacją szkolenia i współpracy międzynarodowej, wzięła udział m.in. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Wołczkowo.W międzynarodowych ćwiczeniach, które odbyły się w dniach 23-25 listopada, wzięli udział ratownicy z GPR OSP Wołczkowo - Zachodniopomorskie Psy Ratownicze, grupa z Niemiec Rettungshundestaffel Jasmund Rügen e.V., Grzegorz Pieszko z Zarządzania Kryzysowego Gminy Dobra, psycholog Kamila Bogulas, goście z grupy Rettungshundestaffel Bergisches Land e.V.im DRV e.V. oraz ratownicy z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Siechnice.

W pierwszym dniu szkolenia ratownicy rozmawiali o budowaniu zespołu. Wykładowcy przygotowali gry i zabawy mające na celu zbudowanie relacji w grupie i przełamanie barier językowych. Kolejnego dnia zaprezentowano możliwości pracy z urządzeniami GPS. W tym celu przeprowadzono wykład dotyczący pracy z urządzeniami lokalizacyjnymi oraz techniki poszukiwawczej wdrożonej przez GOPR - szybkiej trójki. Praca z GPS-ami miała na celu zwiększenia wydajności ich wykorzystania podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

Kolejnym etapem było przeprowadzenie rajdu z podziałem na grupy. Każda grupa miała za zadanie odnaleźć przy użyciu urządzeń GPS wskazanych miejsc oraz rozwiązać zadania, które umożliwiały dotarcie do kolejnych punktów. W rajdzie wykorzystano również radiostacje, co umożliwiło doskonalenie umiejętności wykorzystania łączności i prawidłowej komunikacji według założeń Państwowej Straży Pożarnej. Zajęcia praktyczne w terenie poprzedził wykład omawiający prawidłowe przejście sektora z wykorzystaniem tej techniki. Po wykładzie wyznaczone zespoły mogły wykorzystać zdobytą wiedzę pracując we wcześniej przygotowanych do tego celu sektorach.

Tego samego dnia przedstawiciele strony niemieckiej opowiedzieli o zasadach egzaminowania psów ratowniczych w Niemczech, a ratownicy z grupy Rettungshundestaffel Bergisches Land przedstawili wykorzystanie psów w różnych specjalizacjach w poszukiwaniach, m.in w maintrailingu oraz poszukiwania zwłok w wodzie. Doskonały wykład przygotowała psycholog Kamila Bogulas, podczas którego ratownicy mieli okazję dowiedzieć się, jak można poradzić sobie z trudnymi sytuacjami i dużym stresem.

W niedzielę przeprowadzony został wykład dotyczący wykorzystania dronów w poszukiwaniach. Były to ostatnie zajęcia kończące ćwiczenia w Wisoli.

Zobacz zdjęcia ze szkolenia

Gmina Dobra pozyskała dofinansowanie na realizację tego projektu z Unii Europejskiej, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa, w ramach Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska.

Źródło: GPR OSP Wołczkowo - Zachodniopomorskie Psy Ratownicze

Międzynarodowe ćwiczenia ratowników w Wisoli:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


przychodnie.jpg
Centrum Medyczne
Dobra
Centrum Medyczne Dobra zaprasza: konsultacje specjalistów z pełną diagnostyką, ultrasonografia (usg), zabiegi stomatologiczne chirurgiczne, ortopedyczne i ginekologiczne w znieczuleniu ogólnym, rehabilitacja indywidualna i grupowa, joga i pilates. Szczegółowe informacje pod numerem tel. 91 45 39 500.

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama