Zaloguj się | Rejestracja

I Konferencja Poszukiwania w zachodniopomorskim

środa, 06 marca 2019 r., godz. 08:58  |  Wersja do druku

2 marca odbyła się I Konferencja Poszukiwania w Województwie Zachodniopomorskim, zorganizowana przez Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Wołczkowo. Podczas konferencji poruszono tematy związane ze statystyką zaginięć, udziałem dronów w poszukiwaniach, planistyką i metodyką oraz współpracą między służbami.Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się ze statystyką zaginięć, przedstawioną przez Sławomira Forczmańskiego z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji. Jakub Śledziowski z GPR OSP Wołczkowo przedstawił prezentację "Drony w poszukiwaniach - rozwój poszukiwań", a Grzegorz Kuderski, główny planista w GPR OSP Wołczkowo, zaprezentował planistykę i metodykę w poszukiwaniach. Natomiast Joanna Szumer, główny koordynator oraz instruktor w GPR OSP Wołczkowo, poinformowała uczestników o tym, jak wygląda aktualna współpraca między poszczególnymi służbami.

Konferencję zakończyło podsumowanie minionego roku w GPR OSP Wołczkowo. "Tego dnia mogliśmy podziękować naszym gościom i przyjaciołom za wsparcie w działaniach oraz pomoc przy realizowanych przez nas projektach. Przypomnieliśmy również co udało się osiągnąć w minionym roku" - informują ratownicy z GPR OSP Wołczkowo.

Licencje

W tym roku zespoły GPR OSP Wołczkowo uzyskały 13 licencji klasy 0 i 1, wydanych przez Wydział Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych SA PSP w Krakowie, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Tym samym od 2012 roku do 2018 roku zespoły ratownicze zostały przygotowane do ponad 100 pozytywnie zdanych egzaminów. W województwie zachodniopomorskim GPR OSP Wołczkowo jest obecnie jedyną jednostką posiadającą certyfikowane psy ratownicze specjalności terenowej i gruzowiskowej.

Szkolenia, manewry, projekty

W 2018 roku GPR OSP Wołczkowo uczestniczyła w ćwiczeniach krajowych pod kryptonimem "AZOTY-18". Manewry odbyły się na terenie gminy Police i trwały nieprzerwanie przez 36 godzin. GPR OSP Wołczkowo wzięła udział w jednym ze scenariuszy dotyczącym zaginięcia dwóch osób. W ubiegłym roku ratownicy wzięli również udział w szkoleniu funkcjonariuszy OPP w Szczecinie. Funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie, policyjni "poszukiwacze" z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz przedstawiciele GPR OSP Wołczkowo szkolili się w zakresie współpracy i podnoszenia skuteczności prowadzonych akcji poszukiwawczych.

Na zaproszenie KW PSP w Szczecinie ratownicy z Wołczkowa wzięli udział w międzynarodowych ćwiczeniach zorganizowanych przez THW (Technischen Hilfswerk - Federalna Agencja Pomocy Technicznej), działającej w ramach Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec. Ćwiczenia odbyły się w miejscowości Bergen (dolna Saksonia).

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego współfinansował organizację specjalistycznych warsztatów szkoleniowych z zakresu planistyki i obsługi oprogramowania do planowania działań planistycznych. Zajęcia poprowadził Rafał Chrustek z Grupy Podhalańskiej GOPR. W tym roku poruszony został temat wykorzystania podczas działań bezzałogowych statków powietrznych i quadów oraz przeprowadzono ćwiczenia w tym zakresie. Na zajęciach przeprowadzono również analizy terenu na podstawie map i omówiono wykorzystanie systemu informacji geograficznej GIS (geographic information system) podczas działań poszukiwawczo-ratowniczych. Omówiono także temat przekazywania dowodzenia oraz taktyk i strategii poszukiwawczych.

W listopadzie 2018 roku odbyło się kolejne szkolenie w ramach programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia - Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska. Dofinansowanie z Unii Europejskiej pozyskała Gmina Dobra na realizację projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska. W ćwiczeniach, które są kontynuacją szkolenia i współpracy międzynarodowej, wzięli udział m.in. ratownicy z GPR OSP Wołczkowo.

Profilaktyka zaginięć

Uczniowie z gminy Dobra kolejny raz zostali objęci projektem pt. "Pies przyjaciel dziecka", który ma na celu propagowanie zasad bezpiecznych kontaktów z psami, prewencji zaginięć, prewencji pogryzień. Zajęcia prowadzone były w formie zabawy i gier ruchowych, które okazały się bardzo lubianą formą aktywności dzieci w wieku szkolnym. Zajęcia prowadzili przewodnicy psów ratowniczych wraz ze swoimi psami w formie wolontariatu. "W tym roku nadal będziemy kontynuować zajęcia. Łączna ilość dzieci biorących udział w projekcie każdego roku to około 500 uczniów" - zapewnili ratownicy z Wołczkowa.

GPR OSP Wołczkowo otrzymała Floriana za projekt aplikacji do planowania i koordynowania akcji poszukiwawczo-ratowniczych "Centrum Akcji" w kategorii "Innowacje i innowacja cyfrowa". Aplikacja została wprowadzona pierwszy raz w 2017 roku. W minionym roku przeszła gruntowne sprawdzenie podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

Ratownicy z GPR OSP Wołczkowo podziękowali za współpracę następującym osobom: Teresa Dera Wójt Gminy Dobra, Rozalia Adamska Sekretarz Gminy Dobra, Jolanta Jankowska Skarbnik Gminy Dobra, Izabela Dryjańska Urząd Gminy Dobra, Grzegorz Pieszko Zarządzanie Kryzysowe Urząd Gminy Dobra, Bartłomiej Miluch Przewodniczący Rady Gminy Dobra, Andrzej Bednarek Starosta Powiatu Polickiego, Cezary Arciszewski Przewodniczący Rady Powiatu Polickiego, Jarosław Pasterski I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie, Jacek Staśkiewicz Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Marek Gendek Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Policach, Kazimierz Lesisz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, Piotr Maciejczyk Zastępca Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Policach, Piotr Zaręba Powiatowa Straż Pożarna w Policach, Krzysztof Wójcik Powiatowa Straż Pożarna w Policach, Jan Gackowski CALBUD, Lech Szacilo - Lech Poland, Grzegorz Dobosz, Mateusz Wiśniewski Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Mirosław Kabat Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, Bartek Miazgowski i Marek Sitarski OSP Gryf w Szczecinie, przedstawiciele Grupa Ratownictwa PCK Koszalin, przedstawiciele OSP Dobra, Jan Suszczyński Prezes OSP Wołczkowo, Krystyna Koler członek zarządu OSP Wołczkowo, Dariusz Koźlarek członek zarządu OSP Wołczkowo, Marcin Rokitnicki naczelnik OSP Wołczkowo.

"Jak co roku wybraliśmy ze swojego grona Ratownika Roku, który jest dla nas inspiracją i natchnieniem. Osobę, która dzięki swojej intensywnej pracy i zaangażowaniu włożyła największy wkład w rozwój naszej grupy. Tym razem tytuł Ratownika Roku trafił do Marty Abrahamowicz" - poinformowali ratownicy z Wołczkowa.

Rok 2018 był też szczególny z jeszcze jednego powodu. W tym roku skończyła się ważność ostatniej licencji gruzowiskowej Kessela, pierwszego w województwie zachodniopomorskim psa ratowniczego specjalności terenowej i gruzowskowej. Kessel wraz ze swoją przewodniczką Joanna Szumer odnawiali 7 razy licencję terenową oraz 5 razy licencję gruzowiskową. Jest on psim pionierem w ratownictwie na terenie naszego województwa oraz stał się wzorem psa ratowniczego dla przewodników z GPR OSP Wołczkowo.

Źródło: GPR OSP Wołczkowo

I Konferencja Poszukiwania w Województwie Zachodniopomorskim - 2 marca 2019 r.:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

elite.jpg

britishschool

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama