Zaloguj się | Rejestracja

Program przeciwdziałania nadwadze wśród dzieci

piątek, 23 września 2022 r., godz. 11:17  |  Wersja do druku

Wójt Gminy Dobra Teresa Dera podpisała umowę dotyczącą pomocy finansowej dla Powiatu Polickiego na realizację programu przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci w wieku 8 lat uczęszczających do szkół na terenie powiatu. Program, z którego będzie mogło skorzystać ponad 200 dzieci z gminy Dobra, będzie realizował Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.Powiatowy program przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci w wieku 8 lat uczęszczających do szkół w Powiecie Polickim współfinansowany jest ze środków finansowych pochodzących z Narodowego Funduszu Zdrowia, Powiatu Polickiego, Gminy Dobra, Gminy Kołbaskowo oraz Gminy Nowe Warpno. 22 września podpisane zostały umowy w sprawie pomocy finansowej udzielanej między jednostkami samorządu terytorialnego na dofinansowanie programu.

Głównym celem programu jest poprawa stanu zdrowia dzieci z Powiatu Polickiego poprzez przeprowadzenie kompleksowej interwencji edukacyjno-zdrowotnej u dzieci z nadwagą i otyłością oraz stworzenie w środowisku szkolnym warunków sprzyjających właściwym nawykom żywieniowym oraz aktywności fizycznej, jako elementów utrzymania i poprawy zdrowia. Udział w programie jest dobrowolny. Wszystkie działania w programie są bezpłatne. Program przewiduje udział około 400 dzieci ze szkół podstawowych w Powiecie Polickim, pod warunkiem uzyskania zgody rodziców.

Program składa się z dwóch etapów:

Etap I. Badania przesiewowe dzieci w wieku 8 lat obejmujące ocenę: masy ciała (pomiary antropometryczne i bioimpedencja), ciśnienia tętniczego krwi (pomiary ciśnienia tętniczego) i sprawności krążeniowo-oddechowej (Kasch Pulse Recovery Test). Badania będą przeprowadzone przez przeszkolony zespół pielęgniarek w bezpieczny i przyjazny dla uczestnika sposób. W przypadku ewidentnych przeciwwskazań zdrowotnych zakres badania zostanie ograniczony do niezbędnego minimum.

Etap II. Opieka specjalistyczna obejmująca konsultacje: lekarza, psychologa, dietetyka i specjalisty aktywności ruchowej. Opieka specjalistyczna odbędzie się w Poradni Specjalistycznej dla dzieci i młodzieży SPSK1 w Szczecinie.

Oprócz powyższych działań na bieżąco będzie również prowadzona edukacja dla rodziców i dzieci w zakresie przeciwdziałania nadwadze i otyłości.

Źródło: Halina Michalak, Agnieszka Jaguszewska, Starostwo Powiatowe w Policach

Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama