Zaloguj się | Rejestracja

Program przeciwdziałania nadwadze wśród dzieci

piątek, 13 maja 2022 r., godz. 11:42  |  Wersja do druku

W piątek, 13 maja w Starostwie Powiatowym w Policach podpisano umowę w sprawie realizacji powiatowego programu przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci w wieku 8 lat uczęszczających do szkół podstawowych w Powiecie Polickim. Program prowadzony będzie w szkołach podstawowych, których organem prowadzącym jest odpowiednio Powiat Policki oraz gminy: Dobra, Kołbaskowo i Nowe Warpno.Umowę podpisali: Starosta Policki Andrzej Bednarek, Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska i Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego z siedzibą w Szczecinie dr n. med. Konrad Jarosz przy obecności Wicestarosty Polickiego Joanny Napiwodzkiej, Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach Cezarego Arciszewskiego, Wójt Gminy Dobra Teresy Dery i Burmistrza Nowego Warpna Jarosława Burby, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Policach Haliny Michalak i dr hab. n. med. Elżbiety Petriczko.

"Powiatowy program przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci w wieku 8 lat uczęszczających do szkół podstawowych w Powiecie Polickim" prowadzony będzie w szkołach podstawowych, których organem prowadzącym jest odpowiednio Powiat Policki i gminy: Dobra, Kołbaskowo i Nowe Warpno.

"Celem programu jest zbadanie dzieci i sprawdzenie czy są zagrożone otyłością. W przypadku, gdy takie zagrożenie zostanie wykryte, zostanie udzielona natychmiastowa pomoc przez lekarzy specjalistów, pediatrów, endokrynologów i diabetologów dziecięcych" - mówiła Beata Chmielewska, Członek Zarządu Powiatu w Policach.

Programem zostaną objęci najmłodsi uczniowie szkół podstawowych.

"Problem otyłości wśród dzieci lawinowo narasta. Najtańszym elementem leczenia jest zawsze profilaktyka i badania przesiewowe. Takie działania jak ten program są pożądane i tak powinna wyglądać polityka zdrowotna samorządów" - mówił dr n. med. Konrad Jarosz, Dyrektor SPSK nr 1 w Szczecinie.

Koncepcja projektu opiera się na działaniach przesiewowych służących identyfikacji skali problemu, następnie działaniach edukacyjnych kierowanych do dzieci z rozpoznaną nadwagą i otyłością oraz ich rodzin, jak również szeroko pojętego środowiska szkolnego i rodzinnego. Niezmiernie ważną częścią projektu jest roczny program interwencyjny zmierzający do redukcji BMI, lub zahamowania przyrostów masy ciała oraz utrwalenia zasad zdrowego trybu życia, przyjętych "jako swoje".

"Ten projekt jest sprawdzonym planem działania. Mamy bardzo dobrze dobrany i przygotowany zespół, opracowaną logistykę, zatwierdzenie przez Agencję Technologii Medycznych i licencjonowanie przez Centrum Badań Profilaktycznych" - mówiła dr hab. n. med. Elżbieta Petriczko.

Program dzieli się na trzy etapy: przygotowawczy, podstawowy i specjalistyczny.

Etap przygotowawczy polegać będzie między innymi na przeprowadzeniu konsultacji ze środowiskiem szkolnym oraz środowiskiem samorządowym w zakresie harmonogramu realizacji oraz wpływu realizacji programu na stan zdrowia najmłodszego pokolenia oraz przeprowadzenie konsultacji ze środowiskiem lekarzy rodzinnych i pielęgniarek szkolnych, Wykazanie różnic w realizacji zadań oraz elementów wspólnych w opiece nad zdrowiem dzieci, a także pozyskanie środowiska lekarzy do współpracy przy wykrywaniu dzieci z czynnikami ryzyka chorób cywilizacyjnych (alternatywna ścieżka włączania dzieci).

Etap podstawowy polegać będzie między innymi na organizacji przebiegu badań przesiewowych na terenie placówki oświatowej, nastawionych na przede wszystkim na wykrywanie czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych oraz przekazanie rodzicom i dyrekcjom szkół Kompleksowej Analizy Zdrowotnej

Etap specjalistyczny polegać będzie na obniżeniu lub zahamowaniu przyrostów BMI dzieci z nadwagą i otyłością oraz przeprowadzenie kompleksowej, interdyscyplinarnej interwencji behawioralnej w populacji dzieci zakwalifikowanych na podstawie wyników KAZ. Interwencja przeprowadzana jest przez zespół specjalistów, posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz doświadczenie w zakresie behawioralnych czynników ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych.

Przewidziane są także konsultacje z psychologiem, dietetykiem i specjalistą aktywności fizycznej.

Całkowity koszt realizacji programu wyniesie 108.666,64 zł i jest finansowany ze środków budżetu Powiatu Polickiego, Narodowego Funduszu Zdrowia, Gminy Dobra, Gminy Kołbaskowo i Gminy Nowe Warpno.

Źródło: Mateusz Frąckowiak, Starostwo Powiatowe w Policach

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama