Zaloguj się | Rejestracja

Projekt studium - podsumowanie konsultacji

wtorek, 28 czerwca 2022 r., godz. 09:18  |  Wersja do druku

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla obszaru gminy Dobra. Konsultacje przeprowadzane były w formie papierowej i elektronicznej oraz w formie spotkań z mieszkańcami w sołectwach i podczas imprez plenerowych.W ramach projektu "Planowanie z mieszkańcami" (POWR.02.19.00-00-KP12/18), pomiędzy Gminą Dobra a Kujawsko-Pomorską Federacją Organizacji Pozarządowych, została zawarta umowa nr Grant/19/2019 z dnia 26.02.2020 r. o powierzenie grantu na konsultacje społeczne w sprawie sporządzenia projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla obszaru gminy Dobra. Zgodnie z zatwierdzonym indywidualnym planem konsultacji, wypracowanym w ramach projektu "Planowanie z mieszkańcami" Urząd Gminy Dobra zorganizował konsultacje społeczne w sprawie w/w dokumentu. Głównym celem konsultacji było możliwie szerokie poznanie opinii i preferencji mieszkańców gminy i innych grup interesariuszy na temat zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Dobra.

Konsultacje przeprowadzane były w formie papierowej poprzez składanie wniosków i opinii w punkcie konsultacyjnym, w formie elektronicznej poprzez nadsyłanie opinii i propozycji w platformie stacja-konsultacja.pl, w formie spotkań z mieszkańcami wg harmonogramu w sołectwach oraz podczas imprez plenerowych.

Aby zapewnić czynny udział mieszkańcom w kształtowaniu polityki przestrzennej gminy oraz poszerzyć wiedzę na temat możliwości ograniczeń wynikających z opracowania projektu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zorganizowano:

1) Spotkanie (fokus) z rolnikami z terenu gminy Dobra, w formie zdalnej w związku ze stanem pandemii.
2) Spotkanie (fokus) z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą na terenie gminy Dobra.
3) Spotkanie eksperckie z wybranymi kluczowymi instytucjami.
4) Konsultacje pisemne w formie wniosku do projektu studium.
5) Konsultacje on-line z wykorzystaniem platformy stacja-konsultacja.pl.
6) Zorganizowano 3 spotkania grupy roboczej (sołtysi, członkowie zespołu ds. konsultacji społecznych).
7) Spotkania z mieszkankami i mieszkańcami - 2 cykle spotkań:
- pierwszy cykl spotkań w 12 sołectwach: w Mierzynie, Skarbimierzycach, Dołujach, Wąwelnicy, Bezrzeczu, Wołczkowie, Dobrej, Buku, Łęgach, Grzepnicy, Rzędzinach i Stolcu,
- drugi cykl spotkań - 6 spotkań łączonych: w Mierzynie, Bezrzeczu, Dołujach, Buku, Dobrej, Rzędzinach.
8 ) Zorganizowano punkty konsultacyjne na terenie gminy Dobra, podczas imprezy - Weekendu Otwartych Ogrodów oraz w holu Referatu ds. Planowania Przestrzennego i Warunków Zabudowy.
9) Stały punkt konsultacyjny znajdował się w Referacie ds. Planowania Przestrzennego i Warunków Zabudowy Urzędu Gminy Dobra.

W związku z rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną spotkania prowadzone były z uwzględnieniem wszelkich wymogów wynikających z aktualnych obostrzeń oraz ograniczeń sanitarnych w związku z epidemią COVID-19.

W ramach konsultacji pisemnych w tradycyjnej formie oraz w formie elektronicznej składano wnioski do Urzędu Gminy Dobra w terminie wskazanym na stronie www.dobraszczecińska.pl w zakładce Konsultacje społeczne oraz na spotkaniach z mieszkańcami w miejscowościach na terenie Gminy Dobra. Liczba zebranych wniosków - 423.

Dyżury cieszyły się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza po opublikowaniu wstępnego projektu studium. Stały punkt konsultacyjny znajdował się w Referacie ds. Planowania Przestrzennego i Warunków Zabudowy Urzędu Gminy Dobra. W związku z powyższym w referacie była możliwość uzyskania informacji odnośnie szczegółów procesu konsultacji.

W trakcie 2 cyklu spotkań prowadzone były również konsultacje on-line z wykorzystaniem platformy stacja-konsultacja.pl. Uczestnik konsultacji w wyznaczonym terminie podanym na stronie www.dobraszczecinska.pl w zakładce Konsultacje społeczne mógł dodawać w serwisie uwagi, składać propozycje i komentarze do poszczególnych stron lub części konsultowanego materiału. Wpłynęło 21 wniosków. Na tym konsultacje społeczne zakończono i trwa rozpatrywanie złożonych wniosków.

Następnym etapem przy tworzeniu projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest skierowanie projektu studium celem uzyskania opinii i uzgodnień do organów i instytucji, zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Na podstawie obowiązujących przepisów projekt studium będzie wyłożony do publicznego wglądu w Urzędzie Gminy Dobra oraz na stronie www.bip.dobraszczecinska.pl w terminie wyznaczonym w ogłoszeniu. Ogłoszenie o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu studium ukaże się w prasie i na stronie www.bip.dobraszczecinska.pl. Obwieszczenia zostaną zamieszczone na tablicach ogłoszeń w miejscowościach na terenie gminy Dobra.

Źródło: Kierownik RPPiWZ Zofia Iwona Wajda - Urząd Gminy Dobra

Zobacz artykuły powiązane:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze wyłączone

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama