Zaloguj się | Rejestracja

Przetarg na przebudowę drogi Dołuje - Stobno

czwartek, 26 maja 2022 r., godz. 08:04  |  Wersja do druku

Powiat Policki ogłosił przetarg na przebudowę drogi powiatowej na odcinku Dołuje - Stobno. Inwestycja uzyskała 3 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.23 maja 2022 r. Starostwo Powiatowe w Policach ogłosiło przetarg na przebudowę drogi powiatowej nr 3920Z na odcinku Dołuje - Stobno. Przebudowany zostanie 2,5-kilometrowy odcinek drogi od skrzyżowania z krajową 10 w Dołujach do pierwszego skrzyżowania w Stobnie, za wyjątkiem krótkiego odcinka od przychodni w Dołujach do lapidarium, który był modernizowany kilka lat temu. W ramach inwestycji powstanie też nowe oznakowanie pionowe i poziome, chodnik oraz zabezpieczenia sieci uzbrojenia gruntów. Poprawi to bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Inwestycja, wyceniana na ok. 6,2 mln zł, otrzymała 3 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

"Ta droga ma kluczowe znaczenie dla całej aglomeracji szczecińskiej. Mam świadomość, że realizowanie inwestycji drogowych nie jest dziś łatwe. Jeśli chodzi o wykonawstwo - ceny, mówiąc delikatnie, szaleją. To jest wielkie wyzwanie dla samorządów, by zmieścić się budżecie i terminie. Projekty drogowe nie są też łatwe dla mieszkańców, bo trzeba jakoś ten czas remontów przeżyć. Widać to choćby w Szczecinie" - mówił na początku października 2021 r. marszałek województwa Olgierd Geblewicz, podpisując dokument o dofinansowaniu projektu z funduszy unijnych.

"Rozwój aglomeracji szczecińskiej, ta metropolitalność powoduje, że drogi powiatowe stają się głównymi nitkami komunikacji, łącznikami" - wyjaśniał starosta Andrzej Bednarek.

Wyliczał, że np. w gminie Dobra przez 15 lat liczba mieszkańców wzrosła z 5 do 24 tysięcy. Trudno nadążyć z rozbudową infrastruktury, ale współpraca między samorządami pozwala realizować wiele ważnych przedsięwzięć.

"Przebudowa odcinka Dołuje - Stobno to kolejny piękny przykład, jak rzeczywistość drogowa ulega zmianie dzięki wsparciu pana marszałka. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego pozwala nam przystąpić do realizacji tej inwestycji" - podkreślił starosta policki.

Firmy zainteresowane realizacją inwestycji mogą składać swoje oferty do 21 czerwca 2022 r. Termin realizacji prac budowlanych wynosi 20 tygodni od dnia zawarcia umowy.

Droga powiatowa nr 3920Z Dołuje - Stobno to popularna trasa łącząca przygraniczne miejscowości, ważna nie tylko dla gmin Dobra i Kołbaskowo, ale również mieszkańców zachodnich dzielnic Szczecina. Łączy się z DK 10, jest więc alternatywnym dojazdem do przejścia granicznego w Lubieszynie i ulokowanych na tym obszarze firm.

Po przebudowie trasa będzie przystosowana do ruchu pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 tony. Teraz, z powodu złego stanu nawierzchni, obowiązują tam ograniczenia w ruchu ciężarówek, co utrudnia dostęp do terenów inwestycyjnych i działających w Stobnie przedsiębiorstw. Dodatkowo projekt przebudowy drogi Dołuje - Stobno łączy obszar o niedostatecznym skomunikowaniu z siecią TEN-T (droga S-10), a więc wpisuje się w kompleksowe rozwiązania obszarowe i przyczynia się do wypełnienia luki w istniejącym systemie drogowym.

Projekt "Przebudowa nawierzchni drogi powiatowej Nr 3920Z Dołuje - Przecław na odcinku Dołuje - Stobno" jest realizowany w ramach V Osi priorytetowej Zrównoważony transport, Działania 5.4 Budowa i przebudowa dróg powiatowych Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Źródła: Starostwo Powiatowe w Policach, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Zobacz artykuły powiązane:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama