Zaloguj się | Rejestracja

Ponad 54 mln zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne

wtorek, 22 czerwca 2021 r., godz. 12:27  |  Wersja do druku

Przy okazji apelu o oszczędne korzystanie z wody dostarczanej z gminnej sieci wodociągowej podczas upałów, pojawiły się zarzuty, że Gmina Dobra za mało inwestuje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Tymczasem w ciągu ostatnich 4 lat (2017-2020) Gmina Dobra wydała ponad 54 mln złotych na inwestycje związane z wodą i ściekami.Gmina Dobra inwestuje potężne środki w budowę i modernizację kolejnych odcinków wodociągów, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, hydroforni i stacji uzdatniania wody, nowych studni głębinowych, zbiorników retencyjnych. W latach 2017-2020 wykonano wiele ważnych dla mieszkańców inwestycji. Wśród nich są m.in. rozbudowa hydroforni w Buku, w tym wykonanie nowych studni głębinowych, budowa nowej stacji uzdatniania wody w Dołujach, modernizacja hydroforni w Skarbimierzycach, które zasilają wodą m.in. Mierzyn, budowa nowej sieci wodociągowej ze Skarbimierzyc do Osiedla Pod Lipami w Mierzynie, rozbudowa hydroforni w Dobrej, budowa i wymiana sieci wodociągowej w Stolcu, budowa nowej studni głębinowej i rurociągu tłocznego do hydroforni w Bezrzeczu. W ubiegłym roku Wodociągi Zachodniopomorskie zmodernizowały też hydrofornię w Wołczkowie.

Gmina pozyskała też dofinansowanie w wysokości 8 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na poprawę gospodarki wodno-ściekowej. Pieniądze zostały przeznaczone na m.in. rozbudowę oczyszczalni ścieków w Redlicy, rozbudowę hydroforni i urządzeń w Buku, budowę kanalizacji sanitarnej od przepompowni w Mierzynie do oczyszczalni w Redlicy, budowę sieci wodociągowej na ulicy Łąkowej w Wołczkowie oraz sieci wodociągowej na ul. Sportowej w Dobrej,

W 2021 roku zgodnie z budżetem Gmina Dobra planuje wydać kolejne 19 mln zł na inwestycje związane z wodą i ściekami, w tym rozbudowę kolejnych odcinków sieci wodociągowej i kompleksową przebudowę hydroforni w Bezrzeczu. Gmina uzyskała już prawomocne pozwolenie na rozbudowę hydroforni i w najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie inwestycji. Trwają też prace związane z odwiertem nowej studni głębinowej w Skarbimierzycach, co pozwoli zwiększyć dostawy wody, m.in. do Mierzyna.

Jednak bez względu na to, jak duże będą inwestycje w rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej trzeba rozważnie i oszczędnie gospodarować wodą. Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów w Europie. Tylko Czechy, Malta i Cypr mają jej mniej w przeliczeniu na mieszkańca. Kurczenie się zasobów wodnych Polski postępuje wraz ze zmianami klimatycznymi. Wody jest coraz mniej.

Wójt Gminy Dobra zwróciła się z prośbą do mieszkańców gminy o możliwie oszczędne korzystanie z wody dostarczanej z gminnej sieci wodociągowej. Pobór wody do napełnienia basenu czy podlewania trawnika podczas upalnych dni może spowodować, że w tym samym momencie innym braknie jej do celów bytowo-socjalnych w gospodarstwach domowych.

Podobne apele pojawiły się już w tym roku w ponad stu polskich gminach. Niektóre, ze względu na spadek ciśnienia w sieci, wprowadziły zakazy podlewania ogródków i trawników, a także mycia pojazdów. Od 10 maja w godz. 6-23 obowiązuje zakaz poboru wody z sieci wodociągowych do podlewania i zraszania trawników, klombów, ogrodów warzywnych, podlewania upraw działkowych, rolnych i sadowniczych, napełniania basenów przydomowych oraz zbiorników w gminie Kołbaskowo.

W upalne dni zużycie wody w gminie Dobra potrafi momentami wzrosnąć o kilkaset procent ponad normę, co powoduje obniżenie ciśnienia w sieci i przerwy w dostawie wody do niektórych nieruchomości. Powodem takiej sytuacji jest m.in. podlewanie w ciągu dnia lub wczesnym wieczorem ogrodów i dużych terenów zielonych uzdatnioną wodą pitną z gminnej sieci wodociągowej. Pomijając już kwestie oszczędzania wody, przy obfitym podlewaniu ogrodów w godzinach kiedy mieszkańcy potrzebują jej do podstawowych celów bytowych problem z dostawami wody będzie się powtarzał. Kolejne inwestycje gminy w rozwój infrastruktury wodociągowej nie rozwiążą sytuacji, jeśli nie nauczymy się oszczędzać wody i zagospodarowywać deszczówkę. Często pojawiają się argumenty w stylu "po co mi deszczówka, skoro i tak nie ma deszczu". Czasem jednak deszcz jest i przy odpowiednich zbiornikach wystarczy wody do podlewania na dłuższy okres czasu. Dzięki temu nie będziemy musieli wylewać wody przeznaczonej do picia na trawnik.

Apele o rozważne i oszczędne korzystanie z wody nigdy nie cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców. Wzbudzają irytację i złość. Część osób nic sobie z nich nie robi i nadal podlewa trawniki w godzinach kiedy pozostali mieszkańcy potrzebują wody do podstawowych celów. Zrzucanie winy na gminę nie jest rozwiązaniem, szczególnie, że na rozwój infrastruktury co roku wydawane są miliony złotych. Szanujmy wodę oraz sąsiadów, którzy też jej potrzebują. W 2020 roku w całej Polsce wydano apele i komunikaty w sprawie oszczędzania wody w ponad 200 miastach i gminach.

Rozwiązaniem problemu powinny być nie tylko kolejne inwestycje gminy w gospodarkę wodną, ale również zwiększanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców w temacie oszczędzania wody, zagospodarowywania deszczówki i postępującego wysuszania kraju.

Źródła: UG Dobra, portalsamorzadowy.pl, polityka.pl, Świat Wody

Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama