Zaloguj się | Rejestracja

Obowiązek przerejestrowania auta

środa, 16 czerwca 2021 r., godz. 09:25  |  Wersja do druku

Straż Gminna w Dobrej apeluje do kierowców o zgłaszanie do odpowiedniego wydziału komunikacji faktu sprzedaży lub kupna pojazdu. Pamiętajmy, że w przypadku zdarzeń drogowych, takich jak nieprawidłowe parkowanie, porzucenie pojazdu czy np. ucieczka z miejsca wypadku, służby porządkowe skontaktują się z właścicielem pojazdu, który widnieje w systemie CEPIK."W trakcie prowadzonych czynności służbowych Straż Gminna w Dobrej ujawnia bardzo dużo przypadków braku wypełnienia obowiązku zgłoszenia do wydziału komunikacji sprzedaży lub kupna pojazdu. Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że właściciel zarejestrowanego pojazdu jest zobowiązany zawiadomić starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu w terminie nieprzekraczającym 30 dni. Z tego przepisu jednoznacznie wynika, że obowiązek taki dotyczy zarówno sprzedającego, jak i kupującego. Niestety w praktyce często sprzedający i kupujący wymieniają się tylko dokumentami. W rezultacie w systemie CEPIK pojazd nadal figuruje na dotychczasowego właściciela" - informuje Andrzej Budzyński, Komendant Straży Gminnej w Dobrej.

W przypadku zdarzeń drogowych, takich jak nieprawidłowe parkowanie, porzucenie pojazdu czy np. ucieczka z miejsca wypadku, służby porządkowe skontaktują się z właścicielem pojazdu, który widnieje w systemie CEPIK. To on następnie musi udowadniać poprzez okazanie umowy sprzedaży fakt, że nie jest już właścicielem pojazdu. O ile w zwykłych sprawach związanych np. z parkowaniem lub wrakami to tylko wydłuża postępowanie, to już w przypadku np. ucieczki kierowcy z miejsca wypadku, gdzie istnieje często konieczność jak najszybszego ustalenia kierowcy i jego ujęcia, niesie poważniejsze konsekwencje.

Bardzo często podmioty zajmujące się pośrednictwem w sprzedaży pojazdów nie wywiązują się z tego obowiązku. Ich właściciele powołują się, że jako pośrednicy nie muszą dokonywać zgłoszeń o sprzedaży pojazdu. Brak jednak podstawy prawnej do takiego twierdzenia.

Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia faktu nabycia lub zbycia pojazdu nakładana jest kara administracyjna w wysokości od 200 do 1000 zł. Może zostać także nałożony mandat karny przez policję, straż gminną lub miejską.

Źródło: Komendant Straży Gminnej w Dobrej Andrzej Budzyński

Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama