Zaloguj się | Rejestracja

Zakaz spalania odpadów i wypalania traw

środa, 07 kwietnia 2021 r., godz. 12:32  |  Wersja do druku

Wiosna sprzyja porządkom w przydomowych ogródkach. W wyniku tego powstaje duża ilość odpadów zielonych. Straż Gminna w Dobrej przypomina, że od tego roku nie wolno spalać takich odpadów. Przypomina też o bezwzględnym zakazie wypalania traw.Podczas wiosennych porządków w ogrodzie powstaje duża ilość takich odpadów jak: zeschła trawa, mech, końcówki przyciętych gałęzi. Odpady miękkie, trawę, można bez problemu wrzucić do brązowego worka na odpady biodegradowalne lub poddać kompostowaniu, a grubsze gałęzie można bezpłatnie odwieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który zlokalizowany jest obok Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej.

"Od stycznia 2021 r. nie wolno spalać odpadów zielonych na terenie nieruchomości. Taka możliwość była w ubiegłym roku, gdzie na wiosnę i jesienią wyznaczone były terminy zezwalające na spalanie takich odpadów. Kategoryczny zapis w ustawie o odpadach nie pozwolił, aby taką zgodę zawrzeć w nowym regulaminie utrzymania czystości i porządku w Gminie Dobra obowiązującym od 1 stycznia 2021 r. Za nieprzestrzeganie takiego zakazu grozi kara grzywny" - informuje Andrzej Budzyński Komendant Straży Gminnej w Dobrej.

Straż gminna przypomina też o bezwzględnym zakazie wypalania traw. Co roku notowane są przypadki, kiedy dochodzi do groźnego rozprzestrzenienia się ognia i konieczny jest przyjazd straży pożarnej. Wypalanie traw nie przynosi żadnych korzyści. W trakcie wypalania traw ginie wiele pożytecznych zwierząt, min. żaby, ropuchy, jaszczurki, krety, jeże, zające i inne drobne gryzonie, owady, a także bardzo pożyteczne dżdżownice, które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości. W płomieniach giną także pszczoły i trzmiele - co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

Źródło: Komendant Straży Gminnej w Dobrej Andrzej Budzyński

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama