Zaloguj się | Rejestracja

Koalicja w sprawie zachodniej obwodnicy Szczecina

piątek, 19 lutego 2021 r., godz. 16:38  |  Wersja do druku

Marszałek województwa i władze Szczecina, Polic, Goleniowa, Dobrej, Kołbaskowa zacieśniają współpracę na rzecz budowy Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina. W czwartek odbyło się pierwsze spotkanie samorządowej koalicji, którą łączy ZDOS.Spotkanie samorządowców odbyło się w szczecińskiej Operze na Zamku. Zaproszenie marszałka województwa do wspólnego działania na rzecz tzw. obwodnicy zachodniej przyjęli prezydent Szczecina Piotr Krzystek, wójt Kołbaskowa Małgorzata Schwarz, starosta policki Andrzej Bednarek, burmistrz Polic Władysław Diakun, starosta goleniowski Tomasz Stanisławki, miasto Goleniów reprezentował zastępca burmistrza Tomasz Banach, a Gminę Dobra - zastępca wójt Rafał Zahorski. W dyskusji uczestniczyli też: Ryszard Bednarski, były pełnomocnik Marszałka ds. Zachodniego Obejścia Szczecina, Roman Walaszkowski, dyrektor biura Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

"Stoimy u progu wielkiej szansy. I nie możemy tej szansy przespać" - stwierdził na powitanie marszałek Olgierd Geblewicz. "To dzisiaj decyduje się, jakie inwestycje będą realizowane w oparciu o nową perspektywę funduszy unijnych na lata 2021-27. I jakie inwestycje będą zrealizowane z drugiej gigantycznej puli pieniędzy, jaką jest Europejski Plan Rozbudowy. Jego częścią jest polski Krajowy Program Rozbudowy. Można powiedzieć, że w tej perspektywie Polska dostanie dwa budżety, z tym że przedsięwzięcia realizowane z budżetu KPO muszą zostać zakontraktowane do 2023 roku i wybudowane do 2026" - tłumaczył Olgierd Geblewicz.

Marszałek podkreślał, że Komisja Europejska kładzie duży nacisk na inwestycje proekologiczne. Dlatego Województwo Zachodniopomorskie zgłosiło projekt Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina do KPO w kategorii "ochrona środowiska", nie "infrastruktura".

"Nie da się skutecznie poprawić jakości powietrza w Szczecinie, jeżeli nie wyprowadzi się poza miasto ruchu z północnej, najlepiej rozwijającej się części Szczecina i z powiatu polickiego" - argumentował Olgierd Geblewicz. "Mamy bardzo mocne argumenty, żeby po te pieniądze sięgnąć. Zainteresowanie mieszkańców tym tematem jest gigantyczne. A my, jako samorządowcy, jesteśmy bardzo blisko tego, by wspólnie z rządem tę inwestycję zrealizować" - stwierdził marszałek województwa.

Odniósł się także do deklaracji ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka złożonej w środę podczas telekonferencji zorganizowanej przez urząd wojewódzki.

"Nie spodziewałem się, że mam taką moc sprawczą. Dzień przed naszym spotkaniem pan minister Adamczyk i ogłosił radosną nowinę: tak dla obwodnicy zachodniej Szczecina" - mówił Olgierd Geblewicz. "Nas, jako samorządowców, nie trzeba do roboty poganiać. Do tej inwestycji zachęcać. My się wszyscy bardzo włączamy w to, żeby ten ekokorytarz powstał. Żeby był dostępny dla mieszkańców. To jest po prostu nasza racja stanu".

Marszałek podkreślał strategiczne położenie aglomeracji szczecińskiej, w relacji wschód - zachód, północ - południe, na pograniczu polsko-niemieckim i "moście" do Skandynawii. Przypomniał też, że Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina to inicjatywa samorządowców. W 2007 r. w ramach Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego podpisano porozumienie o wspólnym sfinansowaniu studium wykonalności ZDOS.

"Sukcesem było to, że w październiku 2015 r. udało się przekonać rząd Ewy Kopacz, żeby wpisać to zadanie do sieci dróg krajowych i autostrad. Drugim kamieniem milowym było uzyskanie decyzji środowiskowej, mimo protestów i odwołań, konieczności powtarzania całej procedury. Decyzję środowiskową przekazaliśmy GDDKiA i od tego czasu proces inwestycyjny został przeniesiony na stronę rządową" - wyjaśniał marszałek Olgierd Geblewicz i zapewnił o gotowości współpracy z ministerstwem infrastruktury.

O tym, że tylko wspólne działania rządu i samorządu mogą doprowadzić do realizacji strategicznego projektu, mówił również Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

"W tym gronie nie musimy się przekonywać co do słuszności i zasadności tego zadania. Każda duża aglomeracja powinna mieć wokół taki pierścień drogowy, by móc się rozwijać" - stwierdził Piotr Krzystek.

Podkreślał znaczenie środków pomocowych UE przy realizacji tak kosztownych inwestycji. Przyznał również, że ministerialne zapowiedzi ogłoszenia przetargu do połowy roku, zaskoczyły go i ucieszyły.

"Od dłuższego czasu nie mieliśmy pozytywnych informacji o tym przedsięwzięciu. Jestem prezydentem już ponad 14 lat, obserwuję ten temat od początku, on się niestety często pojawiał przed samymi wyborami" - mówił Piotr Krzystek. "Jeżeli ten przetarg by się udało do końca czerwca ogłosić, mielibyśmy powód do radości. Trzymam mocno kciuki. Szczecin będzie wspierał ten projekt na każdym etapie" - podsumował.

Przedstawiciele gmin i powiatów sygnalizowali problem z obiegiem informacji między GDDKiA i zainteresowanymi inwestycją samorządami. Zwracali również uwagę na konieczność aktualizacji planów ZDOS w związku ze zmianami gospodarczymi i społecznymi. Chodzi m.in. o logistykę firm ulokowanych w Goleniowskim Parku Przemysłowym (np. transport 80-metrowych łopat do turbin wiatrowych), dojazd do gruntów rolnych (planowana trasa przetnie tereny rolnicze) czy ulokowanie węzła Będargowo na terenach, które są coraz gęściej zabudowane. Mateusz Grzeszczuk zapewnił, że analizowane jest przesunięcie węzła Bedargowo na północ. Przewozy ładunków wielkogabarytowych z GPP też są brane pod uwagę. Tłumaczył, że wszelkie korekty będą wprowadzane na etapie opracowywania projektu budowlanego.

Dopytywany przez prezydenta Szczecina, czy przetarg na realizację ZDOS na pewno zostanie ogłoszony do końca czerwca, stwierdził, że "około połowy roku gotowość GDDKiA do ogłoszenia przetargu powinna być osiągnięta". Wyjaśnił też, że inwestycja będzie podzielona na odcinki, ale nie oznacza to etapowania. Bo kilka fragmentów ZDOS może być budowanych równocześnie przez kilku wykonawców.

Marszałek Olgierd Geblewicz zapowiedział kolejne rozmowy samorządowców na temat ZDOS i wystosowanie "wspólnego wyważonego apelu, wraz z deklaracją wsparcia" dla ministra Andrzeja Adamczyka.

Droga ekspresowa, którą będzie można objechać (51,6 km) aglomerację szczecińską od zachodu i północy, jest strategicznym projektem infrastrukturalnym dla Pomorza Zachodniego. ZDOS wyprowadzi ruch ciężkich pojazdów ze Szczecina, skróci czas podróży dla nadbałtyckich miejscowości i portu lotniczego Szczecin - Goleniów, usprawni obsługę ruchu transgranicznego i lokalnego. Zachodni ekokorytarz przejmie ruch tranzytowy, skróci korki na wylotówkach z miasta, czyli ograniczy emisję zanieczyszczeń. Obwodnica będzie obsługiwała również transporty ładunków niebezpiecznych (kwas siarkowy, kwas fosforowy, amoniak) do Zakładów Chemicznych Police i innych zakładów przemysłowych. Zapewni lepszą obsługę ruchu transgranicznego, ułatwi dojazd do przejść granicznych: Rosówek, Kołbaskowo, Lubieszyn, Dobieszczyn.

Przedsięwzięcie, którego koszty szacuje się na 4 mld zł, poważnie zmieni mapę drogową regionu. Powstać ma pięciokilometrowy (podwójny) tunel pod Odrą w rejonie Police - Święta, dwujezdniowa droga, osiem węzłów drogowych: Kołbaskowo (Szczecin Zachód), Będargowo, Dołuje, Dobra, Tanowo, Police, Modrzewie, Goleniów Północ.

GDDKiA planuje ogłosić przetarg na budowę drogi w połowie 2021 roku. Inwestycja ma powstać w formule projektuj i buduj. Koniec prac planowany jest w 2025 roku.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Samorządowa koalicja na rzecz zachodniej obwodnicy Szczecina:


Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina:


Zobacz artykuły powiązane:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama