Zaloguj się | Rejestracja

Budowa lapidarium w Dołujach - nowe zdjęcia

czwartek, 17 września 2020 r., godz. 07:46  |  Wersja do druku

Trwają prace przy budowie lapidarium na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego w Dołujach. Inwestycja, która zakłada m.in. odnowienie dawnych nagrobków, nasadzenia, budowę ławeczek i tabliczek informacyjnych, ma być gotowa jeszcze w tym roku.Cmentarz w Dołujach założony został w połowie XIX wieku jako cmentarz ewangelicki. Po 1945 r. funkcjonował przez 10 lat jako cmentarz komunalny i wpisany został do rejestru zabytków. Teren był bardzo zaniedbany i zdewastowany, szczególnie w części, gdzie znajdują się stare mogiły sprzed II wojny światowej. Jedynie groby współczesne były w pewnym stopniu zachowane i zadbane. Teren porośnięty był przez duże grupy krzewów i podrostów.

W grudniu 2019 r. w Urzędzie Gminy Dobra otwarto oferty związane z przetargiem na budowę lapidarium na terenie cmentarza w Dołujach. Realizacją inwestycji zainteresowanych było 5 firm. Po przeprowadzeniu procedury przetargowej podpisano umowę z firmą Inwest-Budowa Sp. z o.o. Plac budowy przekazano 8 kwietnia 2020 r. Nieco później rozpoczęły się prace budowlane.

Lapidarium będzie mieć nietypowy charakter z uwagi na fakt, że powstaje na terenie starego cmentarza, gdzie znajdują się mogiły w oryginalnych miejscach. Podstawowym założeniem projektu jest zachowanie istniejących grobów i odrestaurowanie ich nagrobków. Wszystkie elementy pozostawiono w miejscu ich odnalezienia, pomimo braku zaznaczonych mogił.

Projekt lapidarium obejmuje rewaloryzację istniejących pomników i mogił, ich wyeksponowanie, wyznaczenie układu komunikacyjnego, uzupełnienie istniejącej kompozycji zieleni. Wykonane zostaną ścieżki, mała architektura, nasadzenia. Inwestycja zakłada też renowację muru ogrodzeniowego.

Koszt realizacji inwestycji to 1.414.500 zł. Lapidarium ma być gotowe do 30 października 2020 roku.

Źródło: Urząd Gminy Dobra

Trwa budowa lapidarium w Dołujach:


Lapidarium w Dołujach - projekt zagospodarowania terenu (kliknij i powiększ):

Budowa lapidarium na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego w Dołujach:Zobacz artykuły powiązane:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama