Zaloguj się | Rejestracja

Budowa lapidarium w Dołujach - otwarto oferty

piątek, 27 grudnia 2019 r., godz. 10:54  |  Wersja do druku

W Urzędzie Gminy Dobra otwarto oferty związane z przetargiem na budowę lapidarium na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego w Dołujach. Realizacją inwestycji, która zakłada m.in. odnowienie dawnych nagrobków, nasadzenia, budowę ławeczek i tabliczek informacyjnych, zainteresowanych jest 5 firm.Cmentarz w Dołujach założony został w połowie XIX wieku jako cmentarz ewangelicki. Po 1945 r. funkcjonował przez 10 lat jako cmentarz komunalny i wpisany został do rejestru zabytków. Obecnie teren jest bardzo zaniedbany i zdewastowany, szczególnie w części, gdzie znajdują się stare mogiły sprzed II wojny światowej. Jedynie groby współczesne są w pewnym stopniu zachowane i zadbane. Teren porośnięty jest przez duże grupy krzewów i podrostów.

W grudniu w Urzędzie Gminy Dobra otwarto oferty związane z przetargiem na budowę lapidarium na terenie cmentarza w Dołujach. Realizacją inwestycji zainteresowanych jest 5 firm:

1. Kapibara Sp. z o.o. Sp. K. z Knurowa: 2.840.873,05 zł
2. Inwest-Budowa Sp. z o.o. ze Szczecina: 1.414.500,00 zł
3. Świat z Granitu Sp. z o.o. ze Szczecina: 1.294.800 zł
4. Usługi Budowlane Wiesław Furtak ze Szczecina: 667.000 zł
5. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe LIK-BUD z Polic: 1.697.400 zł

Lapidarium będzie mieć nietypowy charakter z uwagi na fakt, że powstaje na terenie starego cmentarza, gdzie znajdują się mogiły w oryginalnych miejscach. Podstawowym założeniem projektu jest zachowanie istniejących grobów i odrestaurowanie ich nagrobków. Wszystkie elementy pozostawiono w miejscu ich odnalezienia, pomimo braku zaznaczonych mogił.

Projekt lapidarium obejmuje rewaloryzację istniejących pomników i mogił, ich wyeksponowanie, wyznaczenie układu komunikacyjnego, uzupełnienie istniejącej kompozycji zieleni. Wykonane zostaną ścieżki, mała architektura, nasadzenia. Inwestycja zakłada też renowację muru ogrodzeniowego.

Źródło: Urząd Gminy Dobra

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


przychodnie.jpg
Centrum Medyczne
Dobra
Centrum Medyczne Dobra zaprasza: konsultacje specjalistów z pełną diagnostyką, ultrasonografia (usg), zabiegi stomatologiczne chirurgiczne, ortopedyczne i ginekologiczne w znieczuleniu ogólnym, rehabilitacja indywidualna i grupowa, joga i pilates. Szczegółowe informacje pod numerem tel. 91 45 39 500.

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama