WiadomośćBudowa lapidarium w Dołujach - otwarto oferty
(Kategoria: Gmina Dobra Szczecińska - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek, 27 grudnia 2019 r., godz. 10:54

Lapidarium w Dołujach - pięć firm zainteresowanych inwestycją
W Urzędzie Gminy Dobra otwarto oferty związane z przetargiem na budowę lapidarium na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego w Dołujach. Realizacją inwestycji, która zakłada m.in. odnowienie dawnych nagrobków, nasadzenia, budowę ławeczek i tabliczek informacyjnych, zainteresowanych jest 5 firm.Cmentarz w Dołujach założony został w połowie XIX wieku jako cmentarz ewangelicki. Po 1945 r. funkcjonował przez 10 lat jako cmentarz komunalny i wpisany został do rejestru zabytków. Obecnie teren jest bardzo zaniedbany i zdewastowany, szczególnie w części, gdzie znajdują się stare mogiły sprzed II wojny światowej. Jedynie groby współczesne są w pewnym stopniu zachowane i zadbane. Teren porośnięty jest przez duże grupy krzewów i podrostów.

W grudniu w Urzędzie Gminy Dobra otwarto oferty związane z przetargiem na budowę lapidarium na terenie cmentarza w Dołujach. Realizacją inwestycji zainteresowanych jest 5 firm:

1. Kapibara Sp. z o.o. Sp. K. z Knurowa: 2.840.873,05 zł
2. Inwest-Budowa Sp. z o.o. ze Szczecina: 1.414.500,00 zł
3. Świat z Granitu Sp. z o.o. ze Szczecina: 1.294.800 zł
4. Usługi Budowlane Wiesław Furtak ze Szczecina: 667.000 zł
5. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe LIK-BUD z Polic: 1.697.400 zł

Lapidarium będzie mieć nietypowy charakter z uwagi na fakt, że powstaje na terenie starego cmentarza, gdzie znajdują się mogiły w oryginalnych miejscach. Podstawowym założeniem projektu jest zachowanie istniejących grobów i odrestaurowanie ich nagrobków. Wszystkie elementy pozostawiono w miejscu ich odnalezienia, pomimo braku zaznaczonych mogił.

Projekt lapidarium obejmuje rewaloryzację istniejących pomników i mogił, ich wyeksponowanie, wyznaczenie układu komunikacyjnego, uzupełnienie istniejącej kompozycji zieleni. Wykonane zostaną ścieżki, mała architektura, nasadzenia. Inwestycja zakłada też renowację muru ogrodzeniowego.

Źródło: Urząd Gminy DobraŹródło: Gmina Dobra 24 - Portal Mieszkańców > Dobra Szczecińska
( http://gminadobra24.pl/news.php?extend.6313 )