Zaloguj się | Rejestracja

Awans zawodowy nauczycieli z gminy Dobra

piątek, 28 sierpnia 2020 r., godz. 13:16  |  Wersja do druku

Dwunastu nauczycieli ze szkół podstawowych znajdujących się na terenie gminy Dobra zdało w wakacje egzamin na nauczyciela mianowanego. To trzeci stopień awansu zawodowego, po nauczycielu stażyście i nauczycielu kontraktowym. W piątek, 28 sierpnia w GCKiB w Dobrej nauczyciele odebrali swoje dyplomy.Nauczyciel w swoim życiu zawodowym może uzyskać 4 stopnie określone w Karcie Nauczyciela i rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 2013 r.:

1. Nauczyciel stażysta
2. Nauczyciel kontraktowy
3. Nauczyciel mianowany
4. Nauczyciel dyplomowany


Kiedy nauczyciel podejmuje pracę, pierwszym jej etapem jest zatrudnienie przez rok jako nauczyciel stażysta. Zwykle staż rozpoczyna się na początku roku szkolnego i kończy się po jego zakończeniu. Jest to okres, w którym osoba rozpoczynająca pracę w branży uczy się pracy z dziećmi i młodzieżą. Nauczyciel stażysta realizuje własny program rozwoju zawodowego, który jest wcześniej zatwierdzany przez dyrektora szkoły.

Jeśli nauczyciel stażysta pozytywnie przejdzie pierwszy test kompetencji po roku pracy, może starać się o awans na nauczyciela kontraktowego. Czas przygotowań do nowego stopnia trwa 9 miesięcy. Po tym czasie nauczyciel stażysta ponownie jest sprawdzany. Jeśli ocena jest pozytywna, nauczyciel otrzymuje awans na stopień nauczyciela kontraktowego.

Uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego jest dużo trudniejsze. Staż na nauczyciela mianowanego może bowiem rozpocząć osoba, która od dwóch lat jest nauczycielem kontraktowym (lub od roku, jeśli posiada stopień naukowy doktora), a jego długość to 9 miesięcy. Po tym okresie ocena ma dwa etapy i zostaje przeprowadzona nie tylko w szkole, lecz także przed organem, który ją prowadzi, czyli na przykład w gminie. Przez pierwsze dwa lat drogi do kolejnego stopnia, nauczyciel musi dokładnie zaplanować to, jak będzie wyglądał jego rozwój zawodowy, jakich metod pracy będzie używał, co chciałby zrobić, aby nauczanie było jak najlepsze. Następnie nauczyciel kontraktowy oceniany jest przez szkołę, która sprawdza, jak wyglądają jego osiągnięcia w określonym czasie. Następnie rozpoczyna się postępowanie administracyjne, które może zostać otwarte na wniosek nauczyciela, a prowadzi je komisja organizacyjna powołana przez organ prowadzący szkołę. Jeśli nauczyciel otrzyma pozytywny wynik egzaminu, otrzymuje stopień nauczyciela mianowanego.

Ostatnim stopniem awansu zawodowego jest nauczyciel dyplomowany. Staż na ten stopień również trwa 2 lata i 9 miesięcy lub rok i 9 miesięcy w przypadku posiadania stopnia naukowego doktora. Stopień ten nadaje organ, który sprawuje nadzór pedagogiczny (najczęściej kuratorium). Podobnie jak w przypadku nauczyciela mianowanego, ocena przed nadaniem nowego stopnia ma dwa etapy. Pierwszy polega na ocenie dorobku i stażu, drugi - na jak najlepszym zaprezentowaniu się przed powołaną komisją. Jeśli ocena jest pozytywna, ma miejsce awans zawodowy nauczyciela na stopień nauczyciela dyplomowanego.

W piątek, 28 sierpnia w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej odbyło się wręczenie dyplomów nowym nauczycielom mianowanym, którzy uczą w szkołach podstawowych na terenie gminy Dobra. Dyplomy i stopnie otrzymali:

1. Marta Płudowska
2. Darlena Zawada
3. Agnieszka Tamborska
4. Malwina Biedzińska
5. Agata Kostencka
6. Sandra Wójt-Karhut
7. Dorota Jaruta
8. Anna Sobolewska
9. Stefan Staniszewski
10. Kamila Szymkowiak
11. Agnieszka Horowska
12. Iwona Owczarek


Gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej karierze zawodowej.

Fot. Kinga Kowalewska, UG Dobra
Źródło: poradnikpracownika.pl

Awans zawodowy nauczycieli z gminy Dobra:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama