Zaloguj się | Rejestracja

Maszty GSM bez wymogu pozwolenia na budowę

środa, 13 maja 2020 r., godz. 08:57  |  Wersja do druku

Zgodnie z nowymi przepisami, wprowadzonymi ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, samorządy nie są w stanie zablokować inwestycji związanej z budową masztu lub stacji bazowej GSM, jeżeli inwestor wykaże związek z przeciwdziałaniem COVID-19.



Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 wprowadza w prawie budowlanym nową definicję przenośnego, wolnostojącego masztu antenowego, jako wszystkie konstrukcje metalowe bądź kompozytowe, samodzielne bądź w połączeniu z przyczepą, rusztem, kontenerem technicznym lub szafami telekomunikacyjnymi, posadowione na gruncie, wraz z odciągami, balastami i innymi elementami konstrukcji, instalacją radiokomunikacyjną i infrastrukturą zasilającą, przeznaczone do wielokrotnego montażu i demontażu bez utraty wartości technicznej.

"Nowe przepisy zwalniają budowę czy przebudowę owych przenośnych wolnostojących masztów antenowych z wymogu posiadania pozwolenia na budowę, gdy inwestorem jest przedsiębiorca telekomunikacyjny. Podobnie zwalnia się budowę czy przebudowę z wymogu przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko czy na obszar Natura 2000, jak i nie ma standardowych obostrzeń związanych z wpisem danego obiektu do rejestru zabytków" - wyjaśnia Zastępca Wójta Gminy Dobra Rafał Zahorski.

Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić w terminie 3 dni roboczych następujących po dniu doręczenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłoszenia, który może wnieść sprzeciw do zgłoszenia, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zgłoszenia wyłącznie w przypadku, gdy wykonanie robót budowlanych lub obiektu objętego zgłoszeniem może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia. W przypadku wniesienia sprzeciwu, organ administracji architektoniczno-budowlanej zobowiązuje inwestora do wstrzymania wykonywania robót budowlanych lub do rozbiórki obiektu.

Do rozpoczęcia eksploatacji instalacji lub urządzenia można przystąpić bezpośrednio po zakończeniu inwestycji również na podstawie zgłoszenia o jej ukończeniu. W przypadku, gdy organ właściwy do przyjęcia zgłoszenia w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia wniesie sprzeciw, prowadzący tę instalację lub użytkownik tego urządzenia wstrzymuje jego eksploatację.

Czy stacja bazowa lub antena GSM może być przedsięwzięciem w celu przeciwdziałania COVID-19?

Budowa stacji bazowej czy anteny telefonii komórkowej może zostać zakwalifikowana jako przedsięwzięcie w celu przeciwdziałania COVID-19, ale tylko włącznie w sytuacji, w której bezspornie i wprost wynika to ze specyfikacji i przeznaczenia danego zamierzenia inwestycyjnego. Determinujące w niniejszej sytuacji jest to, czy dana inwestycja faktycznie jest związana z przeciwdziałaniem COVID-19 (istotne są wówczas dokumenty formalno-prawne danego przedsięwzięcia, zapisy w dokumentacji projektowej etc.).

"Nowy stan prawny może posłużyć za próbę pozornego wykorzystania obowiązujących przepisów celem uniknięcia stosowania prawa budowlanego, dlatego zalecane jest rzetelne i rzeczowe podejście do możliwości kwalifikacji danych przedsięwzięć, jako służących faktycznie przeciwdziałaniu COVID-19 w celu uniknięcia możliwych nadużyć" - mówi Rafał Zahorski.

Podsumowując, jeżeli budowa stacji bazowej czy masztu GSM faktycznie służy przeciwdziałaniu COVID-19, wynika to z dokumentacji projektowej, dokumentów urzędowych, decyzji etc., oraz gdy fakt ten jest oczywisty i bezsporny - wówczas można taki obiekt wybudować lub przebudować stosując jedynie procedurę zgłoszenia, przystąpić do prac w ciągu 3 dni roboczych po zgłoszeniu i do eksploatacji urządzenia praktycznie niezwłocznie po zakończeniu budowy czy przebudowy.

"Praktycznie ani Gmina Dobra, ani Starostwo Powiatowe w Policach nie są w stanie zablokować inwestycji związanej z masztem lub stacją bazową GSM, jeżeli inwestor wykaże związek z przeciwdziałaniem COVID-19" - komentuje Zastępca Wójta Gminy Dobra.

Źródło: Urząd Gminy Dobra

Zobacz artykuły powiązane:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama