Zaloguj się | Rejestracja

Strajk nauczycieli: egzaminy 8 klas

sobota, 13 kwietnia 2019 r., godz. 05:49  |  Wersja do druku

Mija pierwszy tydzień protestu nauczycieli, którzy walczą o godne wynagrodzenia i prestiż swojego zawodu. W szkołach w Mierzynie, Bezrzeczu, Dobrej, Dołujach i Rzędzinach od poniedziałku nie ma lekcji. W placówkach prowadzone są tylko zajęcia opiekuńcze. Mimo strajku dyrektorzy szkół z gminy Dobra poinformowali, że egzamin ósmoklasisty odbędzie się zgodnie z planem.Od 8 kwietnia we wszystkich szkołach w gminie Dobra, podobnie jak w wielu polskich miastach i gminach, rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli. Z powodu protestu odwołano w szkołach lekcje.

"Zdajemy sobie sprawę, że nasz protest może wiązać się z pewnymi trudnościami dla Was i Waszych dzieci. Prosimy jednak o wyrozumiałość. Mamy wspólny cel: jest nim dobra edukacja. A dobrej szkoły nie stworzymy bez dobrych i godnie opłacanych nauczycieli. Protestujemy, bo zależy nam na przyszłości edukacji" - informują rodziców nauczyciele.

W gminie Dobra jedynie Punkt Przedszkolny w Publicznej Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Mierzynie pracuje bez zmian. Żadna ze szkół nie została jednak zamknięta.

"Mimo prowadzonego strajku do Urzędu Gminy Dobra nie wpłynęły sygnały, o tym aby któraś ze szkół miała problemy z zapewnieniem opieki dla dzieci. Rodzice odpowiedzieli na apel dyrektorów szkół i zapewnili dzieciom opiekę w miarę własnych możliwości. Szkoły pracują, choć odbywa się to w ograniczonym zakresie. We wszystkich prowadzone są zajęcia opiekuńcze" - informuje Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Urząd Gminy Dobra na bieżąco monitoruje sytuację w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę. Dyrektorzy placówek każdego dnia przekazują informacje o liczbie strajkujących nauczycieli oraz liczbie uczniów objętych zajęciami opiekuńczymi. Wójt Gminy Dobra, w porozumieniu z dyrektorem Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, na prośbę dyrektorów szkół oddelegowała do placówek w Dobrej, Mierzynie i Dołujach dodatkowe osoby do opieki nad dziećmi.

Na czas prowadzonej akcji strajkowej wójt zmieniła także czas pracy świetlic wiejskich w Buku i Łęgach - są one czynne od poniedziałku
od godz. 7:00 do 15:00. Również dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej zmieniła godziny pracy klubu w Rzędzinach, który będzie czynny od poniedziałku do środy w godz. od godz. 7:00 do 15:00. Dzieci mogą skorzystać z zajęć prowadzonych przez świetlice i klub, w przypadku jeśli rodzice nie mogą się nimi zaopiekować w godzinach pracy.

Mimo strajku dyrektorzy szkół z gminy Dobra poinformowali, że egzamin ósmoklasisty odbędzie się zgodnie z planem. Dyrektorzy zwrócili się też z prośbą do rodziców o wyrozumiałość i zapewnienie w miarę możliwości opieki dzieciom we własnym zakresie, z uwagi na trwający strajk oraz egzamin ósmoklasisty w dniach 15-17 kwietnia. Z uwagi na obowiązujące przepisy, niektóre szkoły mogą przyjąć pod opiekę ograniczoną liczbę dzieci.

Nie wiadomo kiedy zakończy się strajk nauczycieli. Rząd nie przedstawił protestującym związkom żadnych nowych propozycji, jedynie porozumienie, które już wcześniej podpisał z "Solidarnością".

W piątek wieczorem na placu Solidarności w Szczecinie zgromadzili się mieszkańcy, którzy zdecydowali się wesprzeć nauczycieli. Akcja "Łańcuch Światła z Wykrzyknikiem - Wspieramy Nauczycieli" zgromadziła wiele osób, którzy również uważają, że nauczycielom należy się godne wynagrodzenie.

Źródło: UG Dobra

Zobacz artykuły powiązane:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama