Zaloguj się | Rejestracja

Podrzucanie odpadów na terenie Gminy Dobra

piątek, 10 maja 2024 r., godz. 12:55  |  Wersja do druku

Pomimo rosnącej świadomości o tym, jak ważna jest ochrona środowiska, nadal znajdują się osoby, które zamiast zagospodarowywać w legalny sposób swoje odpady wolą je wywieźć i wyrzucić do lasu, czy też podrzucić na czyjąś działkę. Dzikie wysypiska śmieci nie tylko odstraszają wyglądem, ale przede wszystkim stanowią poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i zagrożenie dla środowiska naturalnego."W związku z coraz częstszymi zgłoszeniami mieszkańców dotyczącymi podrzucania odpadów na działki położone w granicach administracyjnych Gminy Dobra, uprzejmie informujemy, iż utrzymanie czystości i porządku w gminie jest ustawowym obowiązkiem każdego z nas, zarówno gminy jak i mieszkańców. W związku z obowiązującymi przepisami każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest do dbania o czystość i schludny wygląd posesji i otoczenia" - informuje Andrzej Miluch, kierownik Wydziału ds. Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Dobra.

Zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1587 z późn. zm.), jako odpad rozumie się każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany. Art. 26 ustawy o odpadach stanowi, iż posiadacz odpadów jest obowiązany do niezwłocznego usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania.

Na gruncie przepisów wyżej wymienionej ustawy, a dokładnie art. 3 ust. 1 pkt 19, posiadaczem odpadów jest ich wytwórca lub osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, będąca w posiadaniu odpadów, przy czym domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości. Wprowadzone domniemanie skutkuje u władających gruntem koniecznością dbałości o porządek na swoich nieruchomościach oraz ich odpowiedzialnością na zasadzie ryzyka za działania osób trzecich prowadzące do zanieczyszczenia posesji. Oznacza to, że w przypadku gdy na działkę zostaną podrzucone odpady, to właściciel nieruchomości odpowiada za ich usunięcie, chyba że możliwe jest ustalenie sprawcy. Jeśli ustalenie sprawcy jest niemożliwe właściciel działki jest zobowiązany do uprzątnięcia podrzuconych odpadów.

Jeśli na twoją działkę podrzucane są odpady, warto pomyśleć o jej zabezpieczeniu. Sprawę podrzucenia odpadów warto również zgłosić do Straży Gminnej w Dobrej lub na Policję.

Linki do zasad postępowania z odpadami w postaci zużytych leków i baterii:
https://dobraszczecinska.pl/wiadomosc/zbiorka-baterii
https://dobraszczecinska.pl/wiadomosc/zbiorka-przeterminowanych-lekow

Źródło: Andrzej Miluch, Kierownik Wydziału ds. Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Dobra

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama