Zaloguj się | Rejestracja

Transgraniczna debata międzypokoleniowa

poniedziałek, 25 marca 2024 r., godz. 13:28  |  Wersja do druku

W środę, 20 marca odbyła się transgraniczna debata międzypokoleniowa pod hasłem "Partycypacja obywatelska młodzieży - warta czy nie warta zachodu?". W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele samorządów powiatowych, młodzież z Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach i Niemiecko-Polskiego Gimnazjum w Loecknitz.Uczestników debaty przywitał Starosta Policki Andrzej Bednarek. W debacie wzięli udział m.in.: Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski, Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska, Pełnomocnik ds. spraw współpracy międzynarodowej Powiatu Vorpommern-Greifswald Martin Hanf, były Dyrektor Wydziału ds. Młodzieży Powiatu Vorpommern-Greifswald Gerd Hamm, przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach Mateusz Rożalski, Przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Niemiecko-Polskiego Gimnazjum w Löcknitz Lennart Pfeifer, Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży Marcin Głuszyk, Dyrektor Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach Agata Jarymowicz i Przewodnicząca Komisji ds. Zagranicznych jako Przedstawiciel Młodzieżowej Rady Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Sofiia Galajda.

Spotkanie było okazją do dyskusji na takie tematy jak:

- Jakie perspektywy przed młodymi ludźmi z Polski i z Niemiec otwiera edukacyjna współpraca transgraniczna?
- Jak młodzi ludzie korzystają z tych perspektyw - kwestie edukacyjne, czy może także związane z kulturą, relacjami czy może pracą docelowo po stronie niemieckiej?
- Jak wygląda codzienna integracja młodych ludzi na pograniczu polsko-niemieckim? Jak udaje się pokonać te bariery i czy tak naprawdę one istnieją?
- Jak wygląda funkcjonowanie polsko-niemieckiej szkoły? Trochę o historii, rozwoju i bieżącej działalności
- Od czego zależy zaangażowanie młodych ludzi - czy czują, że ich postulaty są wysłuchiwane przez dorosłych, a potem realizowane?
- Czy młodzież w Polsce i w Niemczech ma ambicje, by współdecydować o sprawach, które ich dotyczą?
- Jak powinno wyglądać pobudzanie aktywności społecznej i obywatelskiej młodych ludzi?
- Czy są przykłady doświadczeń transgranicznych w tym zakresie - czego możemy uczyć się z Niemiec, a co stanowi dobry wzór z Polski?
- Jakich tematów może dotyczyć partycypacja obywatelska młodych ludzi?
- Czy starsi są wyrozumiali wobec potrzeb i inicjatyw młodych ludzi?

Organizatorzy przewidzieli dla młodzieży kilka atrakcji, w tym konkurs wiedzy o partnerskich samorządach oraz występ artystyczny w wykonaniu byłych wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży.

Transgraniczna debata międzypokoleniowa była pierwszym wydarzeniem organizowanym przez Powiat Policki. Jej celem było zwrócenie uwagi na młode pokolenie na pograniczu polsko-niemieckim, które stanowi przyszłość naszego regionu.

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu "Dwa powiaty, dwa narody, jeden region" dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Małych Projektów INTERREG VIA, w związku z jubileuszem 25-lecia współpracy polsko-niemieckiej obu powiatów: Powiat Policki i Powiat Vorpommern-Greifswald.

Fot.: Mateusz Frąckowiak, koordynator ds. informacji w Starostwie Powiatowym w Policach
Tekst: Agnieszka Rychlik-Bakalarz - Naczelnik Wydziału Informacji i Promocji, Mateusz Frąckowiak

Zobacz artykuły powiązane:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama