Zaloguj się | Rejestracja

Przypadki spalania odpadów w gminie Dobra

poniedziałek, 21 marca 2022 r., godz. 16:42  |  Wersja do druku

Strażnicy gminni dwukrotnie ujawnili spalanie niedozwolonych odpadów w gminie Dobra. W jednym przypadku w piecu spalane były odpady poprodukcyjne z płyt wiórowych i laminowanych, a w drugim na ognisku palono panele podłogowe i płyty.Do obu zdarzeń doszło tego samego dnia - 18 marca. W jednej z nieruchomości prowadzącej działalność gospodarczą w piecu spalane były odpady poprodukcyjne z płyt wiórowych, laminowanych itp. Właściciel tłumaczył się, że nie zdawał sobie sprawy, że spalanie takich odpadów jest zabronione. Został ukarany maksymalnym mandatem karnym i ostrzeżony, że w przypadku powtórzenia się takiego czynu może zostać skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

Tego samego dnia w godzinach wieczornych do Straży Gminnej w Dobrej wpłynęło zgłoszenie wskazujące na bardzo duże zadymienie na terenie jednej z nieruchomości w Mierzynie. Na miejscu stwierdzono spalanie w ognisku dużej ilości odpadów typu panele podłogowe, płyty. Także ten sprawca został ukarany maksymalnym mandatem karnym.

"Mimo dużej kampanii medialnej oraz licznych informacji dotyczących zakazu spalania niebezpiecznych odpadów, nadal są osoby, które świadomie zatruwają nasze środowisko. Podczas procesu spalania odpadów z płyt wiórowych, paneli podłogowych w piecach domowych uwalniane są do powietrza szkodliwe i rakotwórcze substancje m.in. tlenki azotu, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Spalając odpady w piecach trujemy siebie i sąsiadów. Dodatkowo oprócz zanieczyszczenia powietrza zwiększa się ryzyko zapalenia się przewodów kominowych, a przez to pożaru całego domu. W piecach domowych, a tym bardzie w ognisku, występuje zbyt niska temperatura spalania, która odgrywa istotną rolę w procesach spalania. Dlatego w emitowanych spalinach powstają zanieczyszczenia, których oddziaływanie na środowisko naturalne i zdrowie ludzi jest bardzo szkodliwe. Takie odpady mogą być spalane jedynie w specjalnych spalarniach" - informuje Komendant Straży Gminnej w Dobrej Andrzej Budzyński.

Źródło: Straż Gminna w Dobrej

Zobacz artykuły powiązane:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama