Zaloguj się | Rejestracja

Straż gminna kontroluje spalanie odpadów

środa, 06 października 2021 r., godz. 08:51  |  Wersja do druku

Do Straży Gminnej w Dobrej wpłynęły już pierwsze zgłoszenia dotyczące podejrzenia spalania odpadów w piecach. Wszystkie takie sygnały są sprawdzane przez strażników gminnych, którzy mają stosowne upoważnienia i mogą wejść na teren nieruchomości w celu przeprowadzenie czynności kontrolnych.Zgłoszenia, które wpływają do straży gminnej uzasadniane są wydobywającym się dymem z komina. Każdą informację strażnicy sprawdzają w terenie. Ponadto, w podejrzanych sytuacjach, funkcjonariusze samodzielnie dokonują takich kontroli.

"Uprawnienia do przeprowadzenia kontroli wynikają z art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska. Na podstawie tego artykułu strażnicy gminni posiadają stosowne upoważnienia i mogą wejść na teren kontrolowanej nieruchomości w celu przeprowadzenie czynności kontrolnych. Ewentualne uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem, w takiej sytuacji zostałoby złożone zawiadomienie do prokuratury" - wyjaśnia Andrzej Budzyński, Komendant Straży Gminnej w Dobrej.

W uzasadnionych przypadkach może zostać pobrana próbka popiołu z paleniska i wysłana do certyfikowanego laboratorium. W dotychczas przeprowadzonych kontrolach nie stwierdzono spalania odpadów w piecach. Notowano jedynie spalanie niewielkiej ilości odpadów zanieczyszczonych desek, płyt wiórowych, które były stosowane jako rozpałka do spalania węgla.

Najwięcej przypadków, w których strażnicy gminni potwierdzali mocne dymienie z komina, w tym nieprzyjemny zapach, dotyczyło spalania węgla, a głównie workowanego ekogroszku. Na rynku oprócz ekogroszku o dobrych parametrach znajduje się duża ilość najtańszego opału. Niestety jest on dopuszczony do obrotu i można nim palić w piecach. Gdyby taki opał był spalany w piecach nowszej generacji, zapewne powstawałoby mniejsze zadymienie.

W każdym przypadku w trakcie przeprowadzanej kontroli strażnicy gminni proszą o okazanie aktualnego potwierdzenia przeglądu komina przez kominiarza. Przy braku dokumentu dawany jest krótki termin na wykonanie stosownego przeglądu, wraz z informacją, iż przy braku jego wykonania powiadomiony zostanie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego - strażnicy gminni nie posiadają uprawnień do ukarania za brak przeglądu.

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami w piecach nie można spalać żadnych śmieci, odpadów, tworzyw sztucznych, gum itp., w tym także zanieczyszczonego drewna. Drewno z powłokami lakierniczymi, okien, zanieczyszczone wapnem, cementem jest odpadem i należy przekazać je do uprawnionego podmiotu. Zabronione jest także spalanie wszelkiego rodzaju odpadów z płyt wiórowych, OSB, sklejki itp. Także niedozwolone jest spalanie drewna i jego pochodnych pochodzących z rozbiórki mebli. Materiały te nasączone są różnego rodzaju substancjami i w trakcie ich spalania uwalniane są szkodliwe substancje" - informuje Komendant Straży Gminnej w Dobrej.

Za spalanie odpadów, w tym zanieczyszczonego drewna grozi mandat karny w wysokości do 500 zł lub skierowanie sprawy do sądu.

Źródło: Straż Gminna w Dobrej

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama