Zaloguj się | Rejestracja

Wyprawa do Afryki pamięci Aleksandra Doby

środa, 15 września 2021 r., godz. 19:08  |  Wersja do druku

Dwie mieszkanki gminy Dobra, panie Agnieszka z Dołuj i Beata z miejscowości Łęgi, wezmą udział w wyprawie na szczyt Kilimandżaro. Zabiorą ze sobą mosiężną tablicę, która ma upamiętnić wielkiego podróżnika Aleksandra Dobę.Pomysłodawcami akcji są podróżnicy Karol Adamski, Jerzy Kostrzewa i Joanna Woińska, którzy połączyli siły w celu upamiętnienia wyjątkowego człowieka Aleksandra Doby. We wrześniu wyruszy wyprawa do Tanzanii. Podróżnicy zabiorą ze sobą mosiężną tablicę, która zostanie umieszczona u podnóża Kilimandżaro, miejscu ostatniej wędrówki Olka Doby. Jeden z największych polskich podróżników, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, zginął 22 lutego 2021 r. zdobywając najwyższy szczyt Afryki.

"Mój pomysł polega na tym, aby upamiętnić Aleksandra Dobę w taki sposób jaki on żył, żeby ta tablica znalazła się blisko miejsca, gdzie zmarł. Chcemy, żeby przypominała wszystkim o tym jakim człowiekiem był Aleksander Doba, co sobą reprezentował i jakie miał aspiracje" - mówi Karol Adamski.

W wyprawie do Afryki wezmą udział dwie mieszkanki gminy Dobra, panie Agnieszka z Dołuj i Beata z miejscowości Łęgi.

"Od 10 lat podróżujemy wspólnie po świecie, odwiedzamy różne zakątki i teraz mamy szansę jechać na Kilimandżaro. Uważam, że pomysł upamiętnienia Aleksandra Doby jest kapitalny i dotyczy naszego regionu. Pana Aleksandra zawsze widziałam podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jak pełen wigoru i energii opowiadał o swoich podróżach z przesłaniem dla młodzieży, żeby nie bali się żyć marzeniami i robić w życiu to co chcą" - mówi podróżniczka Agnieszka Piecuch z Dołuj.

Gmina Dobra przekazała podróżniczkom pamiątkowe koszulki oraz herb gminy, który zostanie zabrany w miejsce upamiętnienia wielkiego podróżnika.

Podróżnicy zwracają się też z apelem do mieszkańców o pomoc we wsparciu inicjatywy. Potrzebne są środki dla osoby, która na miejscu w Tanzanii będzie systematycznie dbać o tablicę. Wpłaty tytułem Tablica dla Olka Doby można wpłacać na konto Fundacji Ludzki Świat - Mundo Humano - nr konta: 88 1750 0012 0000 0000 3881 4718.

Aleksander Doba to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki - z Afryki do Ameryki Południowej. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Jako pierwszy opłynął też całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Zdobył szereg nagród, w tym prestiżowy tytuł "Podróżnika Roku 2015" National Geographic. W marcu 2018 roku podróżnik pojawił się na okładce The New York Times. Urodził się w Swarzędzu, ale od lat 70. mieszkał w Policach.

Wyprawa do Afryki pamięci Aleksandra Doby:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama