Zaloguj się | Rejestracja

W gminie Dobra stanęły jadłodzielnie

wtorek, 22 czerwca 2021 r., godz. 08:58  |  Wersja do druku

W gminie Dobra pojawiły się "jadłodzielnie". Specjalne szafy, dzięki którym mieszkańcy mogą dzielić się jedzeniem, stanęły w Mierzynie obok biblioteki oraz w Dobrej przy Wydziale ds. Komunalnych i Inwestycji UG Dobra. Podobnych punktów w całej Polsce jest już ponad 100.Recykling nie dotyczy tylko śmieci, ale także jedzenia. Coraz więcej osób w Polsce promuje ideę foodsharingu - dzielenia się z innymi nadmiarem produktów spożywczych. W ten sposób powstały "jadłodzielnie", czyli przestrzeń, w której każdy może zostawić jedzenie i każdy może je wziąć. Bez opłat, bez pytania, bez biurokracji: po prostu przyjdź i weź, albo zostaw. Pierwsza "jadłodzielnia" została otwarta w maju 2016 roku w Warszawie. Teraz podobnych punktów w całej Polsce jest już ponad 100.

W poniedziałek, 21 czerwca "jadłodzielnie" pojawiły się w gminie Dobra. Specjalne szafy, dzięki którym mieszkańcy mogą dzielić się jedzeniem, stanęły w Mierzynie obok biblioteki oraz w Dobrej przy Wydziale ds. Komunalnych i Inwestycji Urzędu Gminy Dobra.

"Mam nadzieję, że "jadłodzielnie" będą cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych mieszkańców. To wielka zasługa radnego Powiatu Polickiego Jacka Fabisiaka, który zwrócił się do mnie z propozycją i prośbą o wskazanie miejsc, gdzie mogłyby stanąć takie punkty" - mówiła Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

"Dzięki takim miejscom będziemy mogli podzielić się jedzeniem, którego często mamy za dużo. Cieszę się, że nam się udało i "jadłodzielnie" stanęły na terenie naszej gminy" - powiedział radny Powiatu Polickiego Jacek Fabisiak, pomysłodawca projektu. "Chciałbym też serdecznie podziękować firmie Mekoprint Mechanics ze Stargardu za pomoc, przygotowanie i wyprodukowanie szaf, dzięki którym jedzenie trafi do potrzebujących osób" - dodał radny.

Do "jadłodzielni" w Mierzynie i Dobrej można przynosić żywność, której nie damy rady zagospodarować. Powinny być to produkty, które nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia, zapakowane lub w pojemnikach. Mogą też to być wyroby własne, szczelnie zapakowane z naklejonym opisem i datą przygotowania. Nie mogą być to produkty, które wymagają przechowywania w lodówce. Jeżeli macie wątpliwości czy żywność nadaje się do spożycia, to nie zostawiajcie jej w "jadłodzielni".

Więcej informacji na temat foodsharingu można przeczytać na stronie Foodsharing Polska.

Źródła: Foodsharing Polska, dziendobry.tvn.pl

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama