Zaloguj się | Rejestracja

Likwidacja barszczu Sosnowskiego w gminie Dobra

poniedziałek, 24 maja 2021 r., godz. 15:46  |  Wersja do druku

Gmina Dobra przystąpiła do likwidowania barszczu Sosnowskiego, silnie toksycznej rośliny, która stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi. Kontakt z tą rośliną może powodować zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, trudno gojące się rany, a także zapalenie spojówek.W tym roku potwierdzono występowanie odrostów barszczu Sosnowskiego w rejonie miejscowości Kościno. W ramach prowadzonych prac inwentaryzacyjnych oraz analizy zgłoszeń mieszkańców stwierdzono, że występuje na 22 działkach i zajmuje powierzchnię około 85 arów. W związku z powyższym podjęte zostały działania mające na celu jego likwidację.

"Zabieg niszczenia barszczu Sosnowskiego wykonywany będzie metodą mechaniczno-chemiczną przy zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa" - informuje Andrzej Miluch, zastępca kierownika WSOiOŚ UG Dobra.

Niebezpieczny dla zdrowia barszcz Sosnowskiego występuje w całej Polsce, także w naszym regionie. Z uwagi na swoją ekspansywność i łatwość w rozprzestrzenianiu się i wypieraniu innej roślinności wymaga intensywnego i systematycznego zwalczania. Roślina ta ma silne działanie toksyczne i alergizujące. Włoski na łodygach i liściach wydzielają parzące substancje, szkodliwe właściwości tych roślin ujawniają się szczególnie w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza. Kontakt ludzi z nadziemnymi częściami tych roślin może powodować zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, trudno gojące się rany, a także zapalenie spojówek.

Źródło: Urząd Gminy Dobra

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama