Zaloguj się | Rejestracja

Jesienne porządki w ogródkach

środa, 16 września 2020 r., godz. 06:47  |  Wersja do druku

Jesień sprzyja porządkom w przydomowych ogródkach. W wyniku tego powstaje duża ilość odpadów, takich jak zeschła trawa, mech, końcówki przyciętych gałęzi. Odpady miękkie, trawę, można bez problemu wrzucić do worka na odpady biodegradowalne (brązowego), a grubsze gałęzie do kontenerów podstawionych od 1 października do 30 listopada w poszczególnych miejscowościach.Właściciele nieruchomości (ale nie specjalistyczne firmy zajmujące się pielęgnacją zieleni) mogą także bezpłatnie oddać odpady zielone do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który zlokalizowany jest w Dobrej przy ulicy Zwierzynieckiej, obok schroniska dla bezdomnych zwierząt. Grubsze gałęzie przez ich wrzuceniem do kontenera lub oddaniem do PSZOKu powinny być częściowo rozdrobnione.

Od 1 października do 30 listopada odpady pochodzące z pielęgnacji ogrodów można także spalać na terenie nieruchomości. Obowiązują przy tym pewne ograniczenia. Odpady roślinne muszą być wolne od innych zanieczyszczeń, których spalanie jest zabronione, w tym odpadów z drewna pokrytego farbami, lakierami, płyt wiórowych, sklejki itp. Odpady przeznaczone do spalania muszą być suche. W przeciwnym razie w trakcie ich spalania wydobywać się będzie duża ilość dymu, który może negatywnie wpływać na sąsiednie nieruchomości, w tym także może powodować zagrożenie w ruchu drogowym, jeśli dym będzie przedostawać się na drogę.

"Nadmierne zadymienie okolicy może skutkować nałożeniem mandatu karnego w wysokości do 500 zł lub skierowaniem sprawy do sądu. Ponadto w trakcie spalania takich odpadów przestrzegać należy ogólnych warunków bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ognisko powinno być pod stałym nadzorem, w oddali od łatwopalnych materiałów, należy dopilnować wygaszenia ognia, aby nie pozostawić żaru. Rokrocznie odnotowywane są przypadki, kiedy dochodziło do groźnego rozprzestrzenienia się ognia i konieczny był przyjazd straży pożarnej" - informuje Komendant Straży Gminnej Andrzej Budzyński.

Źródło: Komendant Straży Gminnej Andrzej Budzyński

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama