Zaloguj się | Rejestracja

Odbudowa linii kolejowej w gminie Dobra

wtorek, 08 września 2020 r., godz. 07:46  |  Wersja do druku

Gmina Dobra złożyła projekt do programu Kolej Plus zakładający odbudowę połączenia kolejowego do Dobrej, jako element drugiego etapu rozwoju sieci Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Celem projektu jest odbudowa linii kolejowej Stobno Szczecińskie - Dołuje - Wąwelnica - Dobra o długości ok. 11,5 km. Kolej Plus to program uzupełniania lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej.Historycznie Dobra była obsługiwana koleją z wykorzystaniem linii Szczecin Gumieńce - Nowe Warpno. Stacja Dobra Szczecińska została otwarta w 1897 roku po wybudowaniu linii kolejowej ze Stobna do Glashütte i później Nowego Warpna. Odcinek Dobra Szczecińska - Nowe Warpno wskutek przecięcia granicą państwową rozebrano w 1945 roku, a całą linię zamknięto w 1973 roku.

Teraz w związku z intensywnym rozwojem i dynamicznie rosnącą liczbą mieszkańców Gmina Dobra planuje odbudować historyczną linię kolejową i dołączyć do sieci Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

"Projekt, który zgłosiliśmy do programu Kolej Plus, obejmuje opracowanie studium projektowo-technicznego oraz realizację robót budowlanych. Jego celem jest odbudowa linii kolejowej Stobno Szczecińskie - Dołuje - Wąwelnica - Dobra o długości ok. 11,5 km, jako element drugiego etapu rozwoju sieci Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej" - wyjaśnia Tomasz Kakowski z Urzędu Gminy Dobra.

Z uwagi na zelektryfikowanie węzła szczecińskiego zaproponowano budowę linii elektrycznej, jednotorowej z ewentualnymi mijankami, z peronami dostosowanymi do potrzeb osób o ograniczonej mobilności o wysokości 760 mm ponad główkę szyny, dostosowanymi do taboru będącego w posiadaniu województwa zachodniopomorskiego i operującego na liniach kolejowych z i do Szczecina. Projekt zakłada również elektryfikację oraz modernizację linii kolejowej między Szczecinem Gumieńce a Stobnem Szczecińskim (długość ok. 3,5 km).

Projekt zgłoszony przez gminę nie jest oderwany od planów zarządcy infrastruktury PKP PLK. W specyfikacji przetargu na dokumentację przedprojektową dla studium wykonalności modernizacji linii nr 408 i 409 w szczecińskim węźle kolejowym inwestor przewidział potrzebę odbudowy linii nr 429 na odcinku Dołuje - Dobra i przystosowanie odcinka Stobno Szczecińskie - Dobra do obsługi ruchu aglomeracyjnego.

Gmina Dobra planuje odbudowę historycznej linii kolejowej:

Źródło: Rynek Kolejowy

Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama