Zaloguj się | Rejestracja

Mieszkańcy chcą przywrócenia ruchu na granicy

czwartek, 23 kwietnia 2020 r., godz. 13:54  |  Wersja do druku

Mieszkańcy przygranicznych gmin, którzy pracują w Niemczech, szykują protest na zamkniętych przejściach granicznych. Chcą przywrócenia lokalnego ruchu granicznego. Od 27 marca każda osoba, która przekracza granicę musi poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Protesty odbędą się m.in. w Lubieszynie i Rosówku.



Do 27 marca osoby, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju, mogły przekraczać granice i nie były objęte kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy. Po tym terminie 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte zostały również osoby na co dzień pracujące w państwie sąsiednim. Ograniczenia obowiązują na całej granicy RP.

Mieszkańcy przygranicznych gmin, którzy pracują w Niemczech, szykują protest na zamkniętych przejściach granicznych. Chcą przywrócenia lokalnego ruchu granicznego.

"My, Mieszkańcy Pogranicza, nie zgadzamy się na przedmiotowe traktowanie nas i naszych bliskich. Żądamy niezwłocznego zniesienia obowiązku kwarantanny po przekroczeniu granicy dla osób mieszkających i pracujących w strefie przygranicznej. Polski rząd podjął decyzję o zamknięciu kraju i dał nam zaledwie dwie doby na przeorganizowanie całego życia. Dla wielu wiąże się to z dramatycznymi wyborami, których musieli dokonać i dokonują każdego dnia, wybierając między powinnością zawodową a zwyczajną - ludzką. Decyzja uderzyła w osoby dojeżdżające do pracy w Polsce lub kraju sąsiada. Tym samym wiele osób zostało bez środków do życia. Często ceną za możliwość zarobkowania i utrzymania rodziny jest trwająca już kilka tygodni rozłąka z dziećmi, rodzicami, partnerami. Jak długo jeszcze rodziny będą rozdzielone - bezzasadną naszym zdaniem - decyzją rządu? Dlaczego, poza życiem z widmem zakażenia wirusem, jesteśmy dodatkowo poszkodowani, nie mogąc dzielić tych trudnych chwil z bliskimi?" - możemy przeczytać w Manifeście Mieszkańców Pogranicza.

Mieszkańcy postulują o:
- niezwłoczne zniesienie obowiązku kwarantanny dla pracowników i mieszkańców terenów przygranicznych, z zachowaniem obowiązujących wymogów sanitarno-epidemicznych,
- umożliwienie przekazywania towarów przez granicę bez jej przekraczania (przede wszystkim leków),
- umożliwienie doglądania i doraźnego opiekowania się chorymi, starszymi członkami rodziny, którzy mieszkają po drugiej stronie granicy,
- możliwość korzystania z transgranicznej opieki medycznej,
- otwarcie dodatkowych przejść granicznych dla samochodów osobowych (między innymi przejść: Linken/Lubieszyn, Zittau/Porajów).

Również Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie chce pilnego przywrócenia ruchu na granicy polsko-niemieckiej dla przepływu pracowników mieszkających blisko granicy, a pracujących na terenie Polski lub Niemiec. Izba zapowiedziała wsparcie dla planowanych na 24 kwietnia protestów mieszkańców pogranicza i podjęła działania mające na celu wystosowanie wspólnego stanowiska z przedsiębiorcami z Niemiec.

"Podjęliśmy dialog z panem Silvio Moritzem, dyrektorem Centrum Inwestycji i Obsługi Przedsiębiorców w Schwedt. We wspólnej petycji oczekujemy odpowiedniej reakcji ze strony władz z Polski i Niemiec. Jesteśmy świadomi, że z punktu widzenia Berlina i Warszawy problemy pogranicza wydają się błahe, ale to poważne sprawy i prawdziwe dramaty ludzi, którzy zostali pozbawieni środków do życia" - twierdzi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Jarosław Tarczyński.

Izba domaga się petycji uregulowania stosunków pracy dla osób pracujących po innej stronie granicy.

"Euroregion Pomerania to wspólny organizm Polski i Niemiec, jesteśmy związani gospodarczo i nie możemy być rozdzieleni bez odpowiedniego uzasadnienia. Zagrożenie epidemiczne jest złym argumentem, bo liczba zakażonych koronawirusem w regionie przygranicznym jest bliska zeru. Polacy mieszkający po stronie niemieckiej czują się ukarani, często są odcięci od rodzin i pozbawieni środków do życia. Tracą klientów oraz kontrakty" - mówi Jarosław Tarczyński.

Źródła: portalsamorzadowy.pl, przeclaw24.pl

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama