Zaloguj się | Rejestracja

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dobra

czwartek, 13 lutego 2020 r., godz. 15:35  |  Wersja do druku

W styczniu Gmina Dobra podpisała aneks do umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozszerzający projekt "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dobra", na który gmina otrzymała 8 mln złotych dofinansowania. W ramach aneksu gmina wykona jeszcze modernizację oczyszczalni ścieków w Redlicy.8 stycznia 2020 r. Gmina Dobra podpisała aneks do zawartej umowy o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, rozszerzający projekt o dodatkowe zadanie: Oczyszczalnia ścieków w Redlicy - modernizacja biobloku nr 1. Inwestycja planowana jest w okresie od marca do listopada br. Szacunkowa wartość kształtuje się na poziomie 1.131.600 zł. Dofinansowanie inwestycji zaplanowano na poziomie 85% wydatków kwalifikowanych.

Zakończona w ubiegłym roku rozbudowa oczyszczalni ścieków Redlica (etap III), w ramach projektu współfinansowanego ze środków POIiŚ, pozwoliło na wyłączenie z ruchu biobloku nr 1 i dokonanie czyszczenia i przeglądu reaktora. Zakres niezbędnych robót obejmuje między innymi wymianę urządzeń wraz z osprzętem na energooszczędne urządzenia nowej generacji, w tym elementów systemów napowietrzania, przepustnic powietrza, pomostu obrotowego ze zgarniaczem wraz z napędem, montaż mieszadeł zatapialnych dla komory beztlenowej, denitryfikacji i nitryfikacji, rozbudowę okablowania, automatyki, sterowania i monitoringu stanu pracy urządzeń.

W ramach projektu "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dobra" zrealizowano już następujące zadania:

• Rozbudowę oczyszczalni ścieków w Redlicy - etap III,
• Rozbudowa hydroforni i urządzeń w Buku - etap II,
• Budowa kanalizacji sanitarnej (nowy przesył) od przepompowni Nowa w Mierzynie do oczyszczalni ścieków w Redlicy,
• Budowa sieci wodociągowej na ulicy Łąkowej w Wołczkowie,
• Budowa sieci wodociągowej na ul. Sportowej w Dobrej,

Obecnie realizowane są dwa zadania inwestycyjne:

Budowa kanalizacji sanitarnej w zlewni przepompowni ścieków PS Nowa wzdłuż ulic Zgodnej, Tytusa, Kokosowej i Ozdobnej na terenie Mierzyna. Zakres realizowanej inwestycji pozwoli na grawitacyjne sprowadzenie ścieków do przepompowni PS Nowa, a tym samym wyłączenie z eksploatacji trzech przepompowni ścieków - na ul. Zgodnej, Osiedlu Zielone Wzgórze i Osiedlu Nad Stawem. Dotąd zrealizowano 100% prac związanych z budową sieci kanalizacji sanitarnej na ulicy Zgodnej. Zaawansowanie prac związanych z budową kanalizacji sanitarnej na ulicy Tytusa to około 75% natomiast na ulicy Ozdobnej osiągnęło ok. 80% przewidzianego zakresu.

Dobra, budowa sieci wodociągowej na ul. Sportowej - etap II. Przedmiotem inwestycji jest budowa odcinka sieci wodociągowej mająca na celu połączenie dwóch ujęć wody tj. ujęcia Buk i ujęcia Grzepnica. Realizacja zadania umożliwi przesył wody z ujęcia Buk do ulicy Szczecińskiej. Drugi etap dotyczy budowy sieci wodociągowej o długości 410 mb od połączenia z wodociągiem zakończonym w etapie I do ul. Szczecińskiej wraz z wybudowaniem hydrantów, przełączeniem istniejących przyłączy i odcinków sieci wodociągowych. Obecnie wybudowano wodociąg o długości około 301,5 mb. Prace powinny zakończyć się do 30 marca bieżącego roku.

Zakończenie realizacji całego projektu "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dobra" o wartości przekraczającej 15 mln złotych i dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej na poziomie blisko 8 mln złotych przewidziano na koniec 2020 roku.

Źródło: Urząd Gminy Dobra

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama