Zaloguj się | Rejestracja

Czerwone światło dla pijanych kierowców

wtorek, 29 października 2019 r., godz. 08:55  |  Wersja do druku

Policjanci i strażacy rozdadzą mieszkańcom naszego regionu jednorazowe alkotesty, breloki z maseczką do resuscytacji oraz opaski i kamizelki odblaskowe. Akcję, która rozpocznie się jeszcze przed dniem Wszystkich Świętych, zorganizował Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w partnerstwie z policją, strażą pożarną i WORD w Szczecinie.



Statystyki są alarmujące. Tylko od stycznia do września w woj. zachodniopomorskim nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 56 wypadków drogowych, w których 10 osób poniosło śmierć i 65 zostało rannych. Najczęściej wypadki drogowe z winy kierujących na podwójnym gazie odnotowywane są w niedzielę. Wiążą się z nadmierną prędkością i są tragiczne w skutkach. Z tego względu Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego we współpracy ze służbami prowadzić będzie działania propagujące bezpieczeństwo na drogach.

Kontrole na drogach, działania informacyjne, rozsądek oraz całkowity brak tolerancji dla kierowców pod wpływem alkoholu to wnioski płynące ze spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, które odbyło się w poniedziałek, 28 października 2019 r. Wzięli w nim udział marszałek Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Olgierd Kustosz, przedstawiciele policji oraz straży pożarnej.

"Temat bardzo poważny. Jesteśmy chwilę przed Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami. Będziemy siebie odwiedzali, spotykali z rodziną. Pamiętajmy o odpowiedzialności" - apelował Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. "Promowanie trzeźwości na drodze to jeden z elementów naszych działań. Chcemy, by każdy mógł czuć się bezpiecznie na drodze. Oprócz alkotestów i breloków z maseczką do resuscytacji przekazujemy służbom opaski i kamizelki odblaskowe. Bądźmy widoczni na drogach" - mówił marszałek.

Podobnie jak w roku ubiegłym, Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego prowadzić będzie działania edukacyjno-informacyjne w partnerstwie z policją, strażą pożarną i Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Szczecinie.

"Bezpieczeństwo na naszych drogach zależy od rozwagi. Chcemy, żeby każdy, kto wyjedzie teraz na święta, wrócił bezpiecznie do domu" - podkreślał Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz.

Działania rozpoczną się już przed dniem Wszystkich Świętych oraz Zaduszkami i będą kontynuowane do grudnia. Wydział Współpracy Społecznej przygotował materiały promocyjne - jednorazowe alkotesty (2 500 szt.), breloki z maseczką do resuscytacji (2 000 szt.), opaski odblaskowe (2 000 szt.) oraz kamizelki odblaskowe (1 500 szt.), które będą przekazane służbom.

"Takie alkoholtesty mają przemawiać do naszej świadomości. Odpowiadamy nie tylko za siebie" - podkreślała zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie asp. szt. Marta Kucharska.

"Intensyfikujemy działania kontrolne na drogach. Ujawniamy też większą liczbę kierujących po spożyciu alkoholu" - podkreślał Wojewódzki Koordynator do spraw profilaktyki w ruchu drogowym kom. Mateusz Mićko.

Natomiast przedstawiciel straży pożarnej zaznaczył, że codziennie w swojej pracy spotyka się ze zdarzeniami drogowymi z udziałem nietrzeźwych kierowców. Często są to bardzo tragiczne wypadki, dlatego strażacy również apelują o rozsądek. "W ubiegłym roku strażacy otrzymali profesjonalne alkomaty. I to był strzał w dziesiątkę. Gdy nie jesteśmy pewni, sprawdzajmy. Możliwości jest wiele" - wyjaśniał Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego Województwa Zachodniopomorskiego mł. kpt. Tomasz Kubiak.

Wydział Współpracy Społecznej działania prowadzić będzie w partnerstwie z Komendą Wojewódzką Policji - Wydziałem Ruchu Drogowego, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Szczecinie. Wynikają one z zapisów wdrażania Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom na lata 2018-2022.

Koszt tegorocznej kampanii to 29,5 tys. zł.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama